שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אין מקום לתמונות קשות
  מתחמם הוויכוח על חופש הביטוי בארה"ב. אתר חדשות אלטרנטיביות הורד מהרשת לאחר שפירסם תצלומים של השבויים האמריקנים בעיראק. "סתימת פיות", טוענים מבקרי הצעד

  חברת אירוח אתרים מפלורידה הסירה אתמול (ג') מהרשת אתר חדשות אלטרנטיביות לאחר שפירסם תצלומים של החיילים האמריקנים השבויים בעיראק. ארגונים הפועלים למען זכויות אדם וזכויות הגולשים ברשת טענו כי המהלך של החברה פוגע בחופש הביטוי.
  גולשים שביקרו אתמול באתר החדשות הקנדי Yellowtimes.org צפו בדף ראשי כמעט נקי מתכנים שבמרכזו ההודעה: "החשבון של אתר זה הושעה". בשעות שלאחר מכן ניתן היה להיכנס לאתר לפרקים אך היום האתר בלתי זמין לחלוטין.
  מנהל האתר, אריק מרקוודט, סיפר כי חברת אחסון האתרים Vortech, הפועלת מאורלנדו, הפסיקה את השירות ל-Yellowtimes.org עוד ביום א' בלילה, לאחר שפורסמו באתר שש תמונות של שבויי מלחמה אמריקנים ששודרו קודם לכן בערוץ החדשות אל ג'זירה. חברות הטלוויזיה האמריקניות כיבדו את בקשת הפנטגון לא להראות את התמונות עד שכל בני המשפחות של השבויים יקבלו הודעה על מצבם של יקיריהם.

  צנזורה או צעד המבטא רגישות?

  "אני חושב שאנחנו היינו האתר הראשון שהציג את התמונות", אמר מרקוודט. "כמה שעות לאחר מכן הוסר האתר מהרשת, בלי שום אזהרה מראש". לדבריו, חברת האחסון, שלא ענתה לפנייתנו עד לזמן פרסום הידיעה, ציטטה באוזניו תלונות של גולשים בעניין התצלומים וטענה כי הפר את הסכם ההתקשרות ביניהם. "הם טענו שאני מפר סעיף בהסכם האוסר עלי להראות תמונות למבוגרים בלבד", הוא אמר.
  בהודעת הדואר האלקטרוני שנשלחה מחברת האחסון למרקוודט נכתב, כי "אין בארצות הברית ולו תחנת טלוויזיה אחת המורשית להראות תמונות של חיילים אמריקנים מתים ושבויי מלחמה, וגם אנחנו גם לא נרשה זאת. אנו מבינים את עקרון חופש העיתונות אבל אנחנו לא רוצים ליצור מצב שבו מישהו יאתר תמונה של בן משפחה פצוע, מת או שבוי באתר, זה יהיה מגעיל וחסר כבוד".

  החשש: פגיעה בחופש הביטוי ברשת

  הצעד האחרון של חברת האירוח האמריקאית מגביר את החשש כי יותר ויותר אתרים ימנעו מפרסום תכנים מעוררי מחלוקת (אך לא אסורים על פי חוק) ויתיישרו למרכז על פי אפקט העדר, על מנת לא להרגיז את קוראיהם ואת החברות שמספקות לאתרים מקורות הכנסה.
  אתרי חדשות קטנים סובלים לאחרונה יותר ויותר מניסיונות צנזורה בלתי פוסקים, בעוד מספר קוראיהם הולך וגדל עקב צמא לחדשות ממקורות חלופיים. הסובלנות כלפי אתרים שמציגים עמדות אלטרנטיביות ובלתי מקובלות פוחתת והולכת ואתרים אלה סופגים התקפות של האקרים. לחץ מופעל על החברות המארחות אותם על מנת להביא להסרתם מהרשת.
  בשנה שעברה, למשל, פנה ה-FBI ל-Pro Hosters, חברת האירוח של הזוועתון Ogrish.com (הגלישה לאתר אינה מומלצת לילדים ולבעלי נפש רגישה) וביקש מאנשיה להסיר קטע וידאו לא ערוך בן ארבע דקות, בו נראה הרצח של עיתונאי הוול-סטריט ג'ורנל, דניאל פרל. חברת האירוח כיבדה בהתחלה את הבקשה, אבל לאחר מכן איפשרה לאתר לפרסם מחדש את הווידאו, שנשאר בארכיון האתר.
  כמו כן, הצנזורה הצבאית בישראל שיגרה לאחרונה מכתב לאתרי אינטרנט פופולריים בהם הזהירה את מפעיליהם לא לפרסם מידע רגיש הנוגע למלחמה, כגון הערכות בדבר נחיתת טילים.
  גם האתר האנגלי והערבי של רשת החדשות בערבית "אל ג'זירה" אינם זמינים זה יומיים. האתר האנגלי של הרשת הושק ביום ב' אך ירד שעות ספורות לאחר מכן. על פי חלק מהדיווחים, הסיבה לנפילת האתרים קשורים להתקפת האקרים מארה"ב. אנשי הערוץ החדשות הקטארי מסרו כי הם עושים כל שביכולתם כדי להשיק מחדש את שני האתרים.

  חוקי אך לא כדאי

  YellowTimes.org הותקף בשישה החודשים האחרונים על ידי האקרים לאחר שפירסם כתבות ומאמרים המבקרים את המדיניות של הממשל האמריקאי בעניין עיראק. האתר פירסם לאחרונה מאמר של עימאד כדורי, מדען גרעין עיראקי שהיה מעורב בתוכנית הגרעין העיראקית בשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90. כדורי טען במאמר כי ההאשמות בנוגע לפיתוח אמצעי נשק גרעיניים בעיראק הם בלתי מבוססים ושגויים. "נוסף על הצפת שרת הדואר האלקטרוני שלנו, התוקפים ניסו להשבית את האתר באמצעות התקפות שלילת שירות", ציין מרקוודט.
  Vortech לא הפרה את החוק כאשר הסירה מהרשת את Yellowtimes.org אך מהלך זה אינו בהכרח כדאי, קובעים מומחים משפטיים. ספקי שירותים נהנים מהגנה מפני תביעות משפטיות בשל תכנים המתפרסמים במסגרתם, ובכלל זה ידיעות וכתבות. "ספקי שירותים המארחים אתרים על השרתים שלהם ומצנזרים את התכנים באתרים אלה עלולים לאבד את ההגנות המשפטיות שניתנו להם בחוק ולהיחשב כאחראים על התכנים האלה. זה לא צעד חכם", אומר גלן ריינולדס, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת טנסי.
  חברות אחסון רבות לא מתערבות בשיקולי העריכה של האתרים אותם הן מארחות, במטרה להימנע מתפקיד השופט והתליין. מקורות בתחום האינטרנט בארה"ב אומרים כי ככל שרגישות העם האמריקאי למלחמה בעיראק הולכת וגוברת, צפויות גם חלק מהחברות האלה לשנות את מנהגן ולהתערב בתכנים המתפרסמים באתרים אלה.
  מרקוודט אמר כי הוא חש מחויב למאות אלפי הגולשים המבקרים באתר מדי חודש, והבטיח להשיק מחדש את האתר השבוע במסגרת חברת אירוח חדשה. "המקרה האחרון לא ימנע מאתנו להתבטא נגד מנהיגים וממשלות שנוהגים בחוסר צדק כלפי האנושות", אמר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אתר Yeollowtimes.com צנזורה או צעד הכרחי בעת מלחמה?
  מומלצים