שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אגמון: "הבימה לא תשלם משכורות חודש מרץ"
  מנהלי התיאטראות מתריעים מפני קריסה קרובה בעקבות התוכנית הכלכלית. גם בתיאטרון חיפה יתקשו לשלם את משכורות מרץ, וב"קאמרי" יספיק הכסף עד אפריל

  מנכ"ל תיאטרון הבימה, יעקב אגמון, הודיע הבוקר כי בשל הקיצוצים בתקציב התמיכה בתיאטרון לא תוכל הנהלת התיאטרון הלאומי לעמוד בתשלומי משכורות חודש מרץ. "נכון לעכשיו, תיאטרון הבימה לא ישלם בתחילת חודש אפריל את משכורת חודש מרץ לעובדים, אלא במידה שהמדינה תעביר את הכספים שהיא חייבת או במידה והמציאות תשתנה", אמר אגמון הבוקר. במצב דומה נמצאות גם הנהלות תיאטרון הקאמרי ותיאטרון חיפה.
  נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, אמר הבוקר: "בכל יום מודיעים על קיצוצים נוספים. אצלנו בקאמרי קיימת אי ודאות גדולה לגבי משכורת חודש אפריל. קיבלנו הודעה להכין תקציבים על-פי קיצוץ נוסף וזה מצב שלא נוכל לעמוד בו. מדובר על קיצוץ כולל של 30 אחוזים מהתמיכה הממשלתית". מנכ"ל תיאטרון חיפה, סיני פתר, מסר כי "ברגע זה, לתיאטרון חיפה אין פרספקטיבה מספקת על מנת לומר בוודאות אם משכורת חודש מרץ תשולם או לא".
  ביום שלישי השבוע (25.3) התקיימה פגישת חירום בין נציגי מטה המאבק של שחקני ואמני ישראל לבין מנהלי התיאטראות הציבוריים בישראל ובמהלכה דיווחו המנהלים על קיצוץ נוסף שעתיד להיכנס לתוקפו בקרוב ועלול ולהביא לקריסתם המוחלטת. מנכ"לי התיאטראות התייחסו לסעיף הנכלל בתכנית הכלכלית החדשה וקובע קיצוץ רוחבי של 10 אחוזים מתקציבי כלל משרדי הממשלה. "ביחס לתקציב 2001 קוצצו 40 אחוזים מכספי תמיכת משרד התרבות בתיאטרון חיפה", אומר מנכ"ל התיאטרון סיני פתר. "נכון לחודש פברואר הצלחנו לעמוד בתשלום 50 אחוז מהמשכורות, אך אם אכן מדובר בקיצוץ נוסף, משמעותו חורבן".

  "אין לנו דרך לפתור את המצב"

  פתר אומר את הדברים יום לפני קיומו של טקס חלוקת פרסי התיאטרון הישראלי השנתי (מחר, יום ו') ומדגיש: "טקס חלוקת פרסי התיאטרון יתקיים השנה בצל מלחמה על התרבות הישראלית. אין לנו כל כוונה לסגור תיאטראות, אנחנו נלחמים בציפורניים על הצלתם, אבל אם משרד התרבות יחליט לסגור אותנו, ככל הנראה זה מה שיקרה. גם מנכ"ל תיאטרון גשר, אורי לוי, אומר היום כי קיצוץ נוסף בתקציב יוביל לסגירה מוחלטת של התיאטראות. "זה לא איום בעלמא, אנחנו לא מנסים לעשות רושם על אף אחד, אבל אנחנו לא קוסמים ואין לנו כל דרך לפתור את המצב הבלתי נסבל הזה. יש פה מגמה ברורה להפריט את התרבות בישראל או במילים אחרות למסחר אותה. הצגות כמו 'העבד', 'אדם בן כלב', 'מחכים לגודו' או 'אשכבה' לא יהיו יותר בתיאטרון בארץ. פני התרבות הישראלית יהיו נטולי הפקות איכות, לא תהיה יותר להקת בת-שבע או התזמורת הפילהרמונית. לשם אנחנו הולכים. כרגע תיאטרון גשר יכול עדיין לשלם את משכורות חודש מרץ, אבל מעבר לכך אני לא יודע. הכל תלוי במקדמות שאנחנו אמורים לקבל ממשרד התרבות".
  במקביל הוציאו היום מנהלי התיאטראות הציבוריים בישראל מכתב רשמי לכל מפעלי המנויים ובו הם מודיעים כי החל מה-1 ביוני לא תצאנה הצגות להופעות במסגרת מפעלי המנויים בשל השביתה. המכתב נשלח לאחר שבשבוע שעבר פנו האיגודים המייצגים את השחקנים בישראל, שח"ם, אמ"י וההסתדרות, להנהלות התיאטראות, והודיעו על כוונה להכריז סכסוך עבודה עד כדי השבתה של התיאטראות החל מה-1 ביוני.
  בתגובה לדברים אמרה היום ל-ynet שרת החינוך, התרבות והספורט לימור לבנת: "במסגרת הקיצוץ שהושת על כל משרדי הממשלה והגופים הנתמכים בגובה של 10 אחוזים, קוצץ גם תקציב התרבות. לצערי הקיצוץ שנעשה עוד בימי הממשלה הקודמת בגובה של 28 מיליוני שקלים מעבר לקיצוץ שנעשה בכל המשרדים לא הוחזר למרות המאמצים הרבים שעשיתי ופניותיי לאוצר טרם נענו. אין בכוונתי להרים ידיים ואעשה כל מאמץ כדי להחזיר את הקיצוץ הנוסף והלא צודק שנעשה בתרבות. הקיצוץ כאמור הוא בכל המשק ובכל משרדי הממשלה, אך בתרבות הוא משמעותי וקשה מאד. חלק מהמוסדות בהם מדובר, נמצאים בגירעונות גדולים גם ללא קשר לקיצוץ הנוכחי כמו לדוגמא תיאטרון חיפה. שום מוסד תרבותי לא נקלע לגירעון כל-כך כבד בגלל שלושה חודשים. מסתבר שמדובר כאן בתהליך שמתרחש מזה זמן רב. עוד לפני שנכנסתי לתפקידי. כרגע אני לומדת את תמונת המצב ובוחנת דרכים וכלים לפתרון. בכוונתי להיפגש גם עם ראשי המוסדות. כמי שרואה חשיבות עצומה בחיי התרבות ועולם התרבות וכאוהבת תיאטרון, מוזיקה ואופרה אעשה כל שביכולתי למציאת התרופות הנכונות שיביאו להבראת התרבות בישראל".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אגמון. מחכים להעברות כספים
  סמל. בכל יום מודיעים על קיצוץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים