שתף קטע נבחר

תיאוריות הקונספירציה לא נעלמו

משפט כמו זה שהסתיים שלשום אינו יכול להכיל את השערורייה. משפטו של רביב לא הזים את תיאוריות הקונספירציה שצמחו סביב רצח רבין

טועה מי שחושב שזיכויו של רביב חתם את הפרק המשפטי של רצח רבין. עכשיו נפתח מחדש המשפט שמנהלים צדיקי השמאל הקיצוני נגד כל הימין, שהסית, כביכול, את הרוצח. השעיר לעזאזל הראשי שלהם, הפעם, הוא היועץ משפטי לממשלה אליקים רובינשטיין. עכשיו הם ירדפו אותו, ידרשו להעמידו לדין התקשורת בעוון החלטתו להעמיד לדין את אבישי רביב, ויילחמו בחירוף נפש נגד מינויו לבית המשפט העליון, בתואנה שהוא נגוע במניעים פוליטיים.
זאת נחמתם הכמעט יחידה בימים קשים אלה של קריסה פוליטית ורעיונית. מה נותר להם לעשות, בקרן הזווית שאליה דחק אותם הבוחר הישראלי חוץ מאשר להגן בזעם קדוש על "הצדק" – שהם, בעיני עצמם, היחידים במדינה הברברית הזאת שמבינים בו באמת? איזו נקודת זכות נותרה להם, לאחר ש"השלום" שלהם הביא על ישראל חורבן, חוץ מאשר העובדה שיצחק רבין נרצח ע"י מתנקש פוליטי "מן הימין"? אנחנו אמנם המטנו על המדינה את הסכמי אוסלו, הם אומרים, אבל מנהיגי הימין "עמדו על המרפסת בכיכר ציון". אנחנו מסרנו את בטחון אזרחי ישראל בידי יאסר ערפאת, אבל הרבנים "הוציאו דין רודף". אנחנו חטאנו, אבל היועץ המשפטי חובש הכיפה הסרוגה חטא יותר.
החלטתו של אליקים רובינשטיין להורות על פתיחת משפט נגד אבישי רביב אכן היתה בעייתית – אבל לא מפני שהסוכן המסכן צח כשלג, אלא מפני שהוא הואשם בסעיף הלא נכון. רובינשטיין ידע בוודאי שהסיכוי שרביב יואשם ב"אי מניעת פשע" הוא אפסי: בית המשפט אינו יכול להרשיע אדם בסעיף זה מבלי להתיימר לקרוא את מחשבותיו כדי להחליט מה ידע ובמה האמין, ובתי המשפט מתיימרים לקרוא מחשבות רק כשמדובר במחשבותיה של צעירה דתית מתנחלת שדעת הקהל הוסתה נגדה בטירוף (מרגלית הר שפי היא בת אחותי, א"א). אם לא היה אפשר לשפוט את רביב ואת מפעיליו על הקמת ארגון טרור אי"ל ועל הסתה לרצח רבין, מוטב היה לא לשפוט אותו כלל. שלא לדבר על כך, שכאשר חברו הקרוב ביותר של סוכן השב"כ רוצח ראש ממשלה מתחת לאפו של השב"כ, משפט כמו זה שהסתיים שלשום אינו יכול להכיל את השערורייה.
משפטו של רביב לא הזים את תיאוריות הקונספירציה שצמחו סביב רצח רבין: אנשי הימין המאמינים בקונספירציה שמאלית מאמינים גם כך שמערכת המשפט בישראל מעורבת בה עד צוואר. זיכויו הגורף של הסוכן רק מחזק את אמונתם זו, והעמדתו לדין בסעיף שנדון מראש לכשלון מעמיקה את חשדותיהם שהמשחק כולו מכור.
ואילו נאמנים של מחנה ה"שלום" וה"צדק" מחזיקים בתיאוריית קונספירציה משלהם: הם מאמינים שהימין ארגן את רצח רבין כדי להרוג את "השלום" וכדי לגנוב את השלטון מידי אלה שהמדינה שייכת להם באמת. מנהיגי הימין ש"על המרפסת" ניהלו מאבק לגיטימי נגד הסכם מדיני מסוכן, ושום פסק הלכה רבני בעניין "דין רודף" נגד יצחק רבין לא נתגלה עד היום, אבל החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, להעמיד לדין את אבישי רביב לדין בניגוד לעקרונות "הצדק", משתלבת בתיאוריית הקונספירציה של הצודקים תמיד כמו חתיכה של פאזל. למרבה המזל כוחם הפוליטי דל, היום, מלמנוע את קידומו הראוי של אליקים רובינשטיין לבית המשפט העליון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים