שתף קטע נבחר

ביילין: אני שלם לחלוטין עם המלצות ועדת טל

בראיון ל-ynet אומר שר המשפטים: משמעת סיעתית אינה דיקטטורה, אלא מניעת קרע בעם בנושאים עקרוניים. בתחום המדיני מעריך ביילין, כי ישנה נכונות גדולה יותר בישראל לשלם את מחיר השלום

שר המשפטים, יוסי ביילין, מודה בכישלון המאמצים לגיוס בני הישיבות. "נכון, הרבה יותר קל להגיד בואו נגייס את כולם, אבל זה לא מעשי", הוא אומר. בראיון ל-ynet העריך ביילין, כי הצעת החוק הנוכחית, המתבססת על המלצות ועדת טל, היא רק הסדר ביניים ובעוד כחמש שנים יוחלט על הסדר קבע, שיהיה מקובל על כל הצדדים.

איך זה שבלי צעד דיקטטורי או משמעת סיעתית אי אפשר להעביר בכנסת את החוק הזה, ואף לא לשכנע את חברי הכנסת של ישראל אחת בצדקתו?

"משמעת סיעתית היא לא דיקטטורה. אוי לה לסיעה שפועלת תוך חופש הצבעה בכל הנושאים המהותיים. המשמעת הזאת חשובה כדי למנוע קרע בעם, וזה גם חלק מההסכם הקואליציוני שחתמנו עליו ואשר לא ניתן להפר אותו. אני שלם לחלוטין עם המלצות ועדת טל".

זו לא ההכרעה היחידה שאמורה להתקבל היום. הפרלמנט הפלסטיני ידון מחר במועד ההכרזה על מדינה. מה יהיו תוצאותיה של הכרזה כזו?

"הכרזה כזו תהיה מנוגדת לכל היגיון. אני לא רוצה לאיים על אף אחד, אבל תהיה זו טעות חמורה מאוד מצד הפלסטינים לנקוט צעד כה חד צדדי, דווקא בקילומטר האחרון של המשא-ומתן. ישראל לא תוכל להישאר שוות נפש מול הכרזה כזאת, אבל גם אם הפלסטינים יכריזו על מדינה, מדינה כזאת לא תתקיים ללא הכרה ישראלית. לדעתי, הם מאיימים בהכרזה אך ורק כדי להניע את המשא-ומתן".

אולי באמת ההצעות הישראליות להסדר לא יכולות להשביע את רצון הפלסטינים, ואין להם ברירה אלא להכריז על מדינה באופן חד צדדי?

"עוד לא היו הצעות ישראליות כה משמעותיות כמו ההצעות האחרונות. אנחנו הכי קרובים להסדר מדיני מאי פעם".

בצומת כל כך גורלי במשא-ומתן אתה מזהה שינוי בעמדת הציבור הישראלי בקשר לירושלים?

"בזמן האחרון חל שינוי גדול מאד בדעת הקהל בארץ, וישנה נכונות לשלם את מחיר השלום. רוב הציבור הבין כי ויתור על שטח לא בהכרח אומר שלא ניתן יהיה לבקר בו. ירושלים היא במרכז הקונצנזוס, אבל זה לא אומר שאין פתרון בנושאים מוניציפליים ודתיים, שיענו על צורכי שני הצדדים".

דווקא באחרונה מתגברים קולותיהם של מתנגדי ההסכם המדיני. האם רצח נוסף של ראש ממשלה אפשרי לדעתך?

"היום כבר אי אפשר לדעת. ההתבטאויות האחרונות של חלק מהמתנחלים מלמדות, כי הם לא מפנימים את ההשלכות האיומות שעלולות להיות לאמירות שלהם בקרב חלקים מהציבור שלהם".

לפנייה לכתב/ת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
ביילין. רק הסדר ביניים
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים