שתף קטע נבחר

מפקד הכוחות הכורדים: לא נותרו תומכי סדאם במוסול

חיילים אמריקנים וכורדים נכנסו הלילה לעיר הצפונית בעקבות ידיעות על כוונות לכניעה. ראמספלד: הכוח התקבל בברכה. מערב עיראק: בכירי הצבא האמריקני הודיעו שכוחותיהם מתמקדים באיזור אל-קאים ממנו שיגרו העיראקים סקאדים אל ישראל במלחמת המפרץ. מספר חיילי מארינס נפגעו בפיגוע התאבדות במרכז בגדד

כוח של חיילים אמריקנים ולוחמים כורדים נכנס הלילה לעיר הצפונית מוסול, העיר השלישית בגודלה בעיראק. כוחות נוספים פעלו הלילה בצפון עיראק, והשתלטו על כירכוך. מפקד הכוחות הכורדים במוסול אמר הבוקר (יום ו') כי "לא נותרו תומכי סדאם בעיר".
קודם לכן אמר מזכיר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, לעיתונאים בתום פגישה עם אנשי קונגרס: "נמסר לי שבמוסול מתגלה הזדמנות לכניעת כוחות עיראקים שלא יהוו יותר איום, ובעקבות כך נכנס לעיר כוח מצומצם של חיילים אמריקנים וכורדים". עוד ציין שר ההגנה כי החיילים שנכנסו לעיר, מתקבלים בברכה על ידי המקומיים.
מוקדם יותר אמר מפקד יחידת הכוחות המיוחדים המוצבת באזור כי נציגים של הצבא האמריקני ייפגשו בבוקר עם נציגים מהעיר על מנת לנסות ולהגיע להסכם כניעה. מוסול היא העיר השלישית בגודלה בעיראק, לאחר בגדד ובצרה שנפלו כבר בידי כוחות הקואליציה.
עיר הנפט כיכרוך בצפון גם היא נפלה בידי כוחות הקואליציה וצנחנים אמריקנים הגיעו לעיר אתמול בשעות הערב לאחר שנכבשה על ידי בעלי בריתם הכורדים. מטרת כניסת האמריקנים בין היתר למנוע מהכורדים השתלטות על העיר.
עם זאת, הבטיח מנהיג הכורדים, ג'לאל טלבאני, שלוחמיו (פשמרגה) יעזבו את העיר ביום שישי. טלבאני אמר בשיחת טלפון עם רשת CNN-Turk: "אף לוחם פשמרגה לא יישאר. אנחנו ממתינים לאמריקנים שישתלטו על האיזור". טלבאני ציין שעד כה הגיעו כ-2,000 חיילים אמריקנים להחליף את 1,200 הלוחמים הכורדים שנכנסו לעיר.
כיבוש כירכוך נעשה תחת עינה הבוחנת של טורקיה, החוששת מפני התחזקות הכורדים בצפון עיראק. טורקיה שיגרה פקחים לבחון מקרוב את המצב בעיר. טלבאני בירך על שיגור הפקחים הטורקים.
שר החוץ הטורקי, עבדאללה גול, אמר שמזכיר המדינה האמריקני פאוול הבטיח לו שלא יאפשר המשך שהיית כורדים בכירכוך.

החזית הצפון מערבית

ארה"ב החלה לרכז מאמצים רבים במערב ובצפון מערב עיראק במטרה למנוע מהעיראקים ניסיונות נואשים לשגר טילי קרקע-קרקע אל שכנותיה ולמנוע מבכירי משטרו של סדאם חוסיין להימלט לסוריה.
קצין חיל האוויר האמריקני, מייג'ור ג'נרל ויקטור רנוארט, אמר אמש בתדרוך כתבים שכוחות הקואליציה מתמקדים באיזור אל-קאים, שממנו ירו העיראקים טילי סקאד אל ישראל במלחמת המפרץ: "אנחנו בהחלט מעונינים להגן על המדינות השכנות באיזור הזה. יש לנו אינטרס אסטרטגי להבטיח שלא תהיה לעיראקים כל יכולת לשגר טילי קרקע-קרקע, בייחוד לטווח ארוך". הוא הגדיר את התקיפות באיזור זה "תרופה מונעת".
מטוסי הקואליציה תקפו גם עמדות של הצבא העיראקי סמוך לסוריה. גורמים בכירים בצבא האמריקני ציינו שכוחות מיוחדים עוקבים אחר תנועות חשודות באיזור הגבול, כדי למנוע הימלטות של אנשי סדאם או כניסה של גורמים עוינים מסוריה.
כתב רשת אל-ג'זירה דיווח שפגש לוחמים סורים ופלסטינים שנטשו את עמדותיהם סמוך למוסול בניסיון להימלט אל מחוץ לעיראק.

חיילי מארינס נפגעו בפיגוע התאבדות

מספר חיילי מארינס נפגעו אתמול בערב בפיגוע ההתאבדות בבגדד. מדובר בפיגוע מהסוג המוכר היטב בישראל - מחבל הנושא חגורת נפץ התקרב למחסום המאויש בנחתים. הוא הפעיל את חגורת הנפץ, ומספר חיילים נפגעו. תחילה נמסר על ארבעה נחתים שנפצעו קשה. מאוחר יותר אמר קצין בשטח, מאט בייקר, לכתבים בבגדד כי "מספר חיילים נהרגו בפיגוע, אך אינני יודע כמה". בייקר ציין שהפיגוע אירע בשכונת המגורים השיעית, "סדאם סיטי".
אחד ממפקדי הנחתים אמר לסוכנות אי.פי שמיום שישי ייאכפו חיילים אמריקנים עוצר לילה בבגדד. דובר בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב אמר ש"עדיין יש כיסי התנגדות. עיראק היא עדיין מקום מסוכן".
זה אינו פיגוע ההתאבדות הראשון המכוון נגד אמריקנים בעיראק. בפיגוע מכונית תופת שהיה מצפון מערב לבגדד לפני חמישה ימים נהרגו שלושה חיילים אמריקנים, אשה בהריון והנהג. בפיגוע אחר שהיה בחודש שעבר סמוך לנג'ף נהרגו ארבעה חיילים.
בקרב שנערך אתמול סמוך למסגד בצפון בגדד נהרג חייל נחתים, ונפצעו 22. החיילים הגיעו לחפש אחר מנהיגים במשטרו של סדאם, בעקבות ידיעה מודיעינית שאישים אלה התכנסו במסגד. תחילה סברו האמריקנים שייתכן כי סדאם עצמו מסתתר במסגד. כאשר התקרבו החיילים למתחם נפתחה עליהם אש.
הלחימה נמשכה לארמון עזמיה ומשם לביתו של אחד ממנהיגי הבעת'. קפטן פראנק ת'ורפ מהמארינס אמר שחיילים ניהלו "קרב קשה" סביב המסגד בבגדד.
הפנטגון מסר אמש מניין עדכני של מספר הנפגעים האמריקנים בעיראק. 105 חיילים נהרגו מאז פרוץ המלחמה - 93 מהם נהרגו בקרבות. עוד 399 חיילים נפצעו. 11 חיילים אמריקנים הוכרזו כנעדרים.

מנהיג שיעי נרצח בנג'ף

על הצרות שצפויות לאמריקנים בשיקומה של עיראק, הם יכלו ללמוד מרצח אחד מבכירי המנהיגים השיעים, עבד אל מג'יד אל-חואי. עבד אל מג'יד אל-חואי שנרצח אתמול בעיר נג'ף, נמלט ממשטרו של סדאם חוסיין לפני 12 שנה, וחי בלונדון. הוא חזר לעיראק רק לפני מספר ימים, בפיקוח כוחות הברית. אבל הם לא הצליחו להגן עליו: אתמול ביקר עם מספר מלווים בקברו הקדוש של האימאם עלי, בן דודו של הנביא מוחמד, מסמלי המוסלמים בכלל והשיעים בפרט; בעת הביקור נדקר למוות עם אחד ממלוויו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמקדים במערב עיראק
צילום: איי פי
חייל אמריקני סמוך לבגדד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חיילי מארינס בבגדד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מטוס ממריא מנושאת המטוסים טרומן
צילום: איי פי
מומלצים