שתף קטע נבחר

הפנטגון: נשלח לעיראק אלף מומחים לאיתור הנשק

המומחים צפויים להגיע לעיראק בתוך מספר שבועות. בליקס: סיוע של פקחי האו"ם יגביר את אמינות האמריקנים. שר ההגנה האמריקני: ללא סיוע מצד האוכלוסיה המקומית נתקשה למצוא ראיות לנשק בלתי קונבנציונאלי. נעצר אחיו למחצה של סדאם

הפנטגון הודיע הלילה (ו') כי ארה"ב תשלח לעיראק בשבועות הקרובים צוות שימנה כאלף מומחים כדי לאתר את הנשק להשמדה המונית. לפי הדיווח ברשת CNN, הקבוצה תהיה מורכבת מאנשי צבא, אנשי מודיעין של הממשל, מדענים וקבלנים פרטיים.
בתוך כך אמר ראש צוות פקחי הנשק של האו"ם, האנס בליקס, כי אנשיו עשויים לחזור לעיראק בתוך שבועיים. זאת בתנאי שיקבלו "אור ירוק" ממועצת הביטחון. רוב החברות המועצת הביטחון תומכות בחזרת הפקחים של האו"ם לעיראק כדי שיוכלו להשלים את עבודתם.
ארה"ב הביעה התנגדות לשובם בטענה שהיא "מעדיפה לעשות את העבודה בעצמה". על אף עמדתה של ארה"ב צופה בליקס שוושינגטון לא תתנגד לחזרת הפקחים לעבודה מלאה כיוון שהיא זקוקה להם כדי לחזק את אמינות חקירתה. הפנטגון הודיע כי גייס כעשרה פקחים לשעבר של האו"ם כדי שיסייעו לארה"ב בחיפושים.

ראמספלד: נתקשה למצוא הוכחות

מוקדם יותר הזהיר שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, כי ארה"ב לא תוכל לגלות נשק להשמדה המונית בעיראק ללא סיוע מצד האוכלוסיה המקומית. לדבריו, צוות ראשוני של חוקרים מטעם האף-בי-איי הגיע לעיראק כדי לסייע בחיפושים. עד עתה מצאו האמריקנים מספר ממצאים חשודים, אולם לא קיבלו אישור סופי לחשדות שהעלו.
פעילות כוחות הקואליציה בעיראק רחוקה מסיום, ומתמקדת עתה בשלושה מאמצים עיקריים: מצוד אחר בכירי משטרו של סדאם, איתור נשק להשמדה המונית ושיקום המדינה. כחלק ממהלך השיקום זכתה חברת "בכטל" האמריקנית במכרז שערך משרד ההגנה האמריקני בהיקף 680 מיליון דולרים לשיקום עיראק.

אחיו של סדאם נעצר

כוחות הקואליציה מנהלים מצוד נרחב אחר שרידי המשטר הישן, ומפעם לפעם נרשמים עדיין חילופי אש סביב הערים הגדולות. ביומיים האחרונים נהרגו בעיר הצפונית מוסול כ-20 עיראקים מאש הצבא האמריקני.
צבא ארה"ב לכד אתמול את ברזאן אבראהים חסן א-תכריתי, אחיו למחצה של סדאם, ששימש כיועץ מיוחד לנשיא ומילא בעבר תפקיד בכיר במודיעין העיראקי. דובר הקואליציה, הגנרל וינסנט ברוקס, אמר שהאיש, שנמצא במקום ה-38 ברשימת המבוקשים לידי הפנטגון, נמנה על אנשי "המעגל הפנימי" של סדאם, ו"יש בידו מידע נרחב על פעילות המשטר". ברוקס סירב למסור היכן הוא נלכד, אולם ברשת "סקיי" דווח שהמעצר בוצע בבירת עיראק. האמריקנים מקווים כי הוא ימסור מידע הקשור לאחיו.
ברזאן א-תכריתי הוא אחיו השני של סדאם שנלכד בעיראק, לאחר שבתחילת השבוע נעצר וותבאן א-תכריתי בשעה שניסה להימלט לסוריה. בצבא ארצות-הברית העריכו עד כה שברזאן נהרג, לאחר שמספר פצצות חכמות הונחתו על ביתו במערב בגדד.

מבוקש: 'אס עלה'

משאבים רבים מוקצים ללכידת 55 המבוקשים הבכירים, עליהם הכריזה ארצות-הברית. חפיסת קלפים בדמותם של המבוקשים חולקה לחיילים בשטח. המצוד אחריהם מתרכז בבגדד, בתכרית ובחלקה המערבי של עיראק, אך תוך כיבוד גבולה הריבוני של סוריה. הסייג היחיד לכלל זה הוא כנראה ראשו של סדאם עצמו, והרצון להעמידו לדין בגין פשעי מלחמה.
ה"טיימס" הלונדוני מצטט הבוקר קצינים בכירים בצבא ארצות-הברית, לפיהם אם יתברר שסדאם חוסיין מסתתר בסוריה - כוחות מיוחדים ייכנסו לשטחה, ויתורו אחריו. קצין בכיר אמר לעיתון: "אנחנו מכבדים את ריבונותה של דמשק, אך אם מדובר ב'אַס עלֶה' (סמל הקלף שנבחר לסדאם) - המצב יהיה שונה לחלוטין".
בריטניה, שותפתה הקרובה של ארצות-הברית במלחמה, מתנגדת לעמדה זו. בכירים בצבאה טוענים שכניסה לסוריה תהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, ותערער עוד יותר את היציבות באזור.
ייתכן, כמובן, שמדובר בוויכוח תיאורטי בלבד, ושסדאם חוסיין נהרג באחת ההפצצות על בגדד. ראש סגל הבית-הלבן, אנדרו קארד, העריך הלילה בהתכתבות עם גולשים באינטרנט, שהרודן מצא את מותו במהלך המלחמה. הנשיא בוש מסתפק לפי שעה באמירה ש"הדיקטטור לא נמצא עוד בשליטה".

השיקום: ארה"ב רוצה להסיר הסנקציות

מעשי השוד והביזה, שנראו בשבוע האחרון בכל רחבי עיראק, פחתו במעט, אך טרם פסקו כליל. בתחילת השבוע נועדו בנאסיריה נציגים מרוב הפלגים וארגוני האופוזיציה, כולל אלה ששבו מן הגלות, בהשתתפות קצינים אמריקנים. הם הסכימו על 13 סעיפים עיקריים בדרך להקמת ממשל זמני, ולאחריה - כינון חוקה ועריכת בחירות כלליות. אתמול נכנס במפתיע מנהיג האופוזיציה אחמד שלאבי עם 100 חיילים לבגדד, בניסיון לחזק את כוחו לקראת הרכבת הממשלה הזמנית.
נראה שבשלב הבא יפעל כוח בינלאומי, שלא תחת פיקוח האו"ם, לאכיפת הסדר בעיראק ולריכוז הסיוע ההומניטארי לתושביה. ארצות-הברית הגישה בקשה רשמית לממשלת דנמרק לעמוד בראש הכוח, ואיטליה מיהרה להודיעה שתשגר אליו חיילים.
בתוך כך נערכות ארצות-הברית ובריטניה לסיבוב דיפלומטי נוסף במועצת הביטחון של האו"ם, שם, לאחר שנים ארוכות, התהפכו היוצרות: בעוד חברות הקואליציה מעוניינות להסיר את הסנקציות שהוטלו על עיראק בהקדם האפשרי, עשויות צרפת, גרמניה ורוסיה לעכב את המהלך, בטענה שהחברות האמריקניות הן שייהנו מחופש הפעולה הכלכלי.
במסגרת הסנקציות הורשתה עיראק למכור נפט בתמורה לרכישת מזון ותרופות, תחת פיקוח האו"ם. הנשיא ג'ורג' בוש קרא הלילה לחברות מועצת הביטחון להסיר את הסנקציות לאלתר.

העלות עד כה: 20 מיליארד דולר

הגנרל טומי פרנקס, מפקד פיקוד מרכז האמריקני, ערך שלשום ביקור ראשון בבירת עיראק. הוא נכנס לאחד מארמונותיו של סדאם באבו ע'ריב שליד בגדד, וקיים משם שיחת טלפון עם הנשיא בוש ומזכיר ההגנה דונלד ראמספלד.
משלם המסים האמריקני הוציא עד כה סכום של 20 מיליארד דולרים לפחות, לכיסוי העלות הישירה של המלחמה בעיראק. בפנטגון מעריכים שסכום דומה יידרש לפעילות במהלך חמשת החודשים הקרובים, וחמישה עד שבעה מיליארד דולר יידרשו לשינוע הכוחות מהמפרץ בחזרה לבסיסי הקבע. לכל זה יש להוסיף ערבויות וכספי סיוע, אותם הבטיחה וושינגטון לבנות בריתה באזור - בכלל זה לישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחיו למחצה של סדאם
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
קפיצה לבגדד. הגנרל פרנקס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מנוחת הלוחם. חיילים אמריקנים בארמון של סדאם
צילום: איי פי
מומלצים