שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בליקס מאשים: "ארה"ב הציגה מודיעין רעוע לאו"ם"
  לדברי ראש צוות הפקחים, הסתמכו האמריקנים על "מסמכים מזויפים" בנוגע לנשק האסור של עיראק. הוא ביקש ממועצת הביטחון לחזור עם אנשיו לעיראק. במקביל, דווח הבוקר כי ראשי נפץ ביולוגי נמצאו בבניין מגורים בבגדד

  ביקורת חסרת תקדים על ארצות-הברית ובריטניה מפיו של ראש צוות הפקחים, האנס בליקס: בראיון לבי.בי.סי האשים בליקס, כי שתי המדינות השתמשו ב"מודיעין רעוע" בשעה שניסו להוכיח לאו"ם כי עיראק מחזיקה בנשק להשמדה המונית. בליקס טען גם כי בכירים בארה"ב ניסו לערער כל העת את האמון בפקחים.
  בראיון שהתקיים היום (ג') אמר ראש הפקחים, כי אינו מאשים את סוכנויות המודיעין של ארה"ב ובריטניה בזיוף מסמכים, אולם מתח ביקורת על כך ש"העובדה שארגוני המודיעין שלהן לא הצליחו לזהות שהמסמכים, לפיהם עיראק ניסתה לקנות אורניום מניז'ר הם מזוייפים, "מאוד מעוררת דאגה". הוא ציין כי אנשיו יוכלו להגיע לבגדד בתוך כשבועיים, וביקש ממועצת הביטחון לאפשר להם לשוב ולפעול במדינה.

  דיווח: "נמצאו ראשי נפץ ביולוגי"

  במקביל, דיווחה הבוקר רשת הטלוויזיה "אל ערביה" כי "ככל הנראה נתגלו ראשי נפץ ביולוגיים בבניין באזור מגורים בבגדד".
  על פי הדיווח, ראשי הנפץ היו צבועים בלבן ועליהם נכתב: "אסור לגעת". עדי ראייה סיפרו לכתב כי חיילי הנדסה עיראקים העבירו למקום את ראשי הנפץ יחד עם מזל"ט, כמה ימים לפני תחילת המלחמה.
  בתוך כך העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי שישה חודשים לפני שהחלה המתקפה על עיראק, העבירו גורמי מודיעין מערביים מידע חשאי לסוכנויות הביון האמריקניות, שלפיו הוברחו לעיראק חומרים לייצור נשק להשמדה המונית. על פי המידע, החומרים הועברו לעיראק ממדינה באפריקה.
  המידע המודיעיני לגבי רכישת החומרים ולגבי הפקת נשק כימי בידי מדענים עיראקים במעבדות מוסוות – היה בין הגורמים ששיכנעו את הממשל האמריקני שלא לאמץ את דו"ח פקחי האו"ם שגרס כי עיראק אינה מחזיקה בנשק בלתי קונבנציונאלי.
  במקביל להכנות למתקפה, הוקם צוות אמריקני מיוחד לחיפוש אחרי נשק ההשמדה. צוות "מט אלפא" הגיע לכווית ימים ספורים לפני הפלישה לעיראק, ועבד בחשאי כיחידת חיפוש עצמאית. במהלך המתקפה סיירו הלוחמים בעשרות אתרים חשודים בעיראק, אך לא הצליחו לאתר מעבדות חשודות או חומרים מסוכנים.

  המדען הציג מסמכים שגנב מבעוד מועד

  רק אתמול התברר לאן נעלם הנשק הכימי העיראקי, ובכך ניתנה הוכחה ראשונה לקיומו של נשק שכזה. מדען שעבד עבור סדאם חוסיין במשך יותר מ-12 שנים, סיפר לאנשי "מט אלפא" כי ימים אחדים לפני תחילת המתקפה – השמידה עיראק נשק כימי. המדען גילה שארבעה ימים לפני האולטימטום האמריקני שניתן לסדאם להסתלק, שרפו פקידים עיראקים מחסן שבו נערכו מחקרים וניסויים בנשק ביולוגי. לטענתו, בחודשים שקדמו למלחמה הוא ראה במו עיניו כיצד נקברים באדמה חומרים כימיים ו"חומרים רגישים אחרים", במטרה לחזור ולהשתמש בהם בעתיד. לראיה, הציג המדען מסמכים שגנב והסתיר מבעוד מועד.
  העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי המדען הוביל את האמריקנים לחומרים ולמסמכים שקבר באדמה, המעידים על תוכניות ההתחמשות של עיראק. הממצאים הללו הוגדרו בארה"ב כממצאים החשובים ביותר שהתגלו עד כה בחיפוש אחר נשק להשמדה המונית.
  המדען העיראקי, שהוגדר כ"אמין", הוסיף וגילה כי מאמצע שנות התשעים שלחה עיראק בסתר לסוריה נשק וטכנולוגיה לא קונבנציונאליים, ובאחרונה אף שיתפה פעולה עם "אל קאעידה".

  4 מיליון דולר נמצאו במפקדה של הצבא העיראקי

  חיילים אמריקנים מצאו 4 מיליון דולר במזומן במבנה ששימש מפקדה של משמר הרפובליקה העיראקי בבגדד. החיילים, השייכים ליחידת מילואים של צבא ארה"ב, טוענים כי הכסף נמצא אמש בארבעה ארגזים אטומים.
  "חשבנו שמדובר בכלל בחומרי לחימה כימיים", אמר קולונל דייב בלקאדג' מהבריגדה ה-34 ל"וושינגטון טיימס", "זה פשוט מאוד מפתיע", הוסיף.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  המידע סתר את דו"ח פקחי האו"ם
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  אחד האתרים שנבדקו (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים