שתף קטע נבחר

שבוע לאחר בחירתו: הרב מצגר נותר לבד

הרב הראשי האשכנזי מתקשה לתפקד, לאחר שלא הצליח להשיג תמיכה ממשית מרבנים. בין היתר הוא הגיע עם פמליה לביתו של הרב שפירא, אבל בנו של הרב הודיע לו כי "אבא עייף ולא יכול לקבלך". גם דיינים מאיימים במרד נגדו. מצגר בתגובה: "אני שם פס, הכל יעבור"

כשבוע לאחר סיומה של מערכת בחירות רוויה מאבקים כוחניים, הכפשות וחילופי האשמות, שבסופה גבר הרב יונה מצגר על מתחריו ומונה לרב הראשי האשכנזי, הוא מתקשה כעת לתפקד, לאחר שנותר ללא גיבוי ממשי של רבנים.
מצגר זכה בהליך בחירתו לתמיכה גלויה של הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, אולם תמיכה זו, מתברר, היתה טובה לשעת הבחירות בלבד. על הקושי שלו להשיג תמיכה כזו, יכול להעיד הסיפור הבא. מצגר הגיע בשבוע החולף בראש פמלייה לביתו של הרב אברהם שפירא, ממנהיגי הציונות הדתית ורב ראשי לשעבר, אולם הושפל על ידו ונאלץ לשוב על עקבותיו. זאת, לאחר שבנו של הרב שפירא יצא לקראתו וטען כי "אבא עייף ולא יוכל לקבלך".
בביתו של הרב שפירא הסבירו כי "הביקור הוא התרסה או תמימות של מצגר, הרי הרב שפירא נלחם נגדו במהלך הבחירות ותמך ברב יעקב אריאל".
מצגר נאלץ גם להתמודד עם תלונות נגדו במשטרה, שהועברו לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה. הרב, המוקף בסוללה של אנשי יחסי ציבור שעסוקים בהדיפת ההאשמות, אמר ל-ynet כי "אני שם פס, שיבערו את החמץ בקרבם. עוד שבוע שבועיים הכל ייגמר".

בבית הדין הרבני מאיימים במרד

לרבנים הראשיים שני תפקידים שהם מחליפים ביניהם ברוטציה במהלך 10 שנות כהונתם: נשיא מועצת הרבנות הראשית, שאחראי בעיקר על נושא הכשרות, ונשיא בתי הדין הרבניים. הרב מצגר אמור על פי ההסכם המתגבש בן הרבנים הראשיים לשמש בחמש השנים הראשונות דווקא כאב בתי הדין הרבניים, זאת למרות שמעולם לא שימש כדיין.
גורמים ברבנות אמרו כי "זה לא מקרי. הרי תקופת הכהונה של הרבנים עלולה להתקצר בעזרתם האדיבה של מפלגות המפד"ל ושינוי, שלהן מטרה משותפת, כל אחת מאינטרס שלה, לקצר את כהונת הרבנים, לכן עדיף לרב עמאר ולש"ס להחזיק בנושא הכשרות".
אב בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דייכובסקי, שהפסיד בבחירות למצגר, מאיים לצאת לשנת שבתון במחאה. עוד במהלך הבחירות דרשו מקורביו מוועדת הבחירות לפסול את הרב מצגר בטענה שלא כיהן מעולם כדיין. דיינים נוספים מאיימים ללכת בדרכו של הרב דייכובסקי והם "לא מוכנים לקבל את מרותו של מצגר".
בצר לו פנה הרב מצגר לרב יעקב ניסן רוזנטל, לשעבר ראש בתי הדין הרבני בחיפה ומי שמשמש כמורו ורבו של הרב עמאר, הרב הראשי הספרדי, וביקש לקיים את "מנהג בית דין של מטה". מדובר במעמד מיוחד שלוקחים בו חלק שלושה פוסקים ש"מביאים לידי הלכה". כך פסקו שלושת הדיינים ב"בית של מטה" - במטרה כמובן להשפיע על "בית דין של מעלה" - שהאשמות וההכפשות נגד הרב מצגר ייפסקו לאלתר.
הרב עמאר, מצדו, בוחר לפי שעה להפגין "עסקים כרגיל". הוא לא מוכן להתערב בגלוי למענו של הרב מצגר אבל יודע כי הבעיות של הרב האשכנזי עלולות להגיע לפתחו ולמוטט כליל את מוסד הרבנות בישראל, שגם כך לא זוכה לעודף אהדה ציבורית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
הרב מצגר. "אני שם פס"
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
הרב עמאר. לא נחלץ לעזרה
מומלצים