שתף קטע נבחר

מה ייעשה בבכירים העיראקים שנעצרו?

הבכירים העיראקים שנעצרו לא יועמדו בפני בית דין בינלאומי. חלקם יישפטו בפני בתי משפט אמריקניים; עם בכירים אחרים, כמו טארק עזיז, עדיין לא הוחלט מה לעשות

בעוד ארה"ב ממשיכה בחיפושים הקדחתניים אחר בכירים עיראקים לשעבר, עדיין לא הוחלט מה לעשות עם אלה שכבר נתפסו. דבר אחד בטוח - ארה"ב לא מתכוונת לשלוח אותם לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה או להקים גוף דומה. ממשל בוש מתנגד לכך באופן עקרוני.
על פי דיווח ב-BBC, בממשל האמריקני אומרים שבתי משפט אמריקניים - צבאיים או אזרחיים - יטפלו באסירים שמואשמים בפשעים נגד האמריקנים. אבל בכירים כמו סגן ראש ממשלת עיראק לשעבר, טארק עזיז, לא יעמוד בפני בתי משפט אלה. ארה"ב עדיין לא החליטה מה לעשות עמם עזיז ודומיו. עדיין לא הוחלט אפילו האם עזיז הוא אסיר מלחמה או לא. טכנית הוא נחשב לעציר, והוא עובר חקירה.
המדיניות הרשמית היא שארה"ב תסייע לעיראק להקים מערכת בתי משפט חדשה, שתעמיד לדין את הבכירים העיראקים הנאשמים בפשעים נגד העם העיראקי. ארגונים למען זכויות אדם וחברי קונגרס כבר התקוממו על הכוונה הזו. הסנטור הדמוקרטי ג'ו ביידן אמר כי זו תהיה טעות טראגית לא להקים בית משפט בינלאומי חדש.
שאלה אחרת הניצבת בפני האמריקנים היא היכן לשכן את החשודים. מאות עצירים מאפגניסטן עדיין נמצאים בבסיס האמריקני במפרץ גואנטנמו בקובה, ורק עצירים עיראקים מעטים עתידים להישלח לשם.
על פי אמנת ז'נווה, אגב, יש לשחרר את רוב אסירי המלחמה כאשר היא נגמרת, אבל כרגע ממשל בוש עדיין מגשש את דרכו במצב המשפטי הרגיש העומד בפניו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בינתיים הוא עציר. טארק עזיזי
צילום: איי פי
מומלצים