שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יו"ר אמ"י נגד גלגל"צ
  טוען כי שיקולי השמעת המוזיקה בתחנה "לא מאוזנים ונגועים באינטרסים זרים", ומאיים בחרם. מפקד גל"צ בתגובה: "זהו כתב האשמה מופרך ובוטה"

  יו"ר הוועד המנהל של אגודת אמני ישראל (אמ"י), יענק'לה מנדל, פנה הבוקר במכתב למפקד גלי צה"ל, אבי בניהו, בו הוא מבקר חריפות את אופן התנהלותה של התחנה הצבאית וטוען כי "חבורה אנונימית של שדרנים קובעת עדיפויות באשר להשמעת שירים ישראליים", מתוך שיקולים "לא מאוזנים ונגועים באינטרסים זרים, בלתי אחידים, שיש בהם כדי לגרום עוול בלתי מוצדק לאמנים שאותה חבורה אינה חפצה ביקרם".
  תחת הכותרת "העדפות שרירותיות בהשמעות שירים בגלגל"צ", כותב מנדל: "באופן שכזה, למעשה, יש לאותה קבוצה אנונימית קובעת היכולת והכוח הבלתי סבירים, בכל קנה מידה, לרומם ולהאדיר או לדכא לחלוטין אמנים, על פי שיקול דעתם, טעמם האישי, קשריהם האישיים וכיוצא בזה, עם אמן זה או אחר, וזאת בשרירות לב ובהעדר כל קריטריונים מקצועיים. ניהול שכזה, הנקוט על ידכם מזה זמן, הנו פסול ומעוות, לא כל שכן אינו יאה לתחנת שידור ממלכתית כשלכם, הממומנת כולה מכספי ציבור ואיננה נחלתו הפרטית של מאן דהוא. אגודת אמני ישראל רואה בחומרה נוהג פסול זה, ואמנים רבים בתחום הזמר אף פנו בתלונה קשה כנגד התנהגות שכזו. העובדות כפי שהן, יש בהן כדי ליצור חשד כבד כי מדובר בניהול משולל תום לב ולעיתים אף זדוני, של העדפת מקורבים על פני מי שאינו מקובל, מטעמים השמורים עמכם... המצב הנוכחי, כפי שבוודאי ידוע לך, הנו בלתי נסבל לחלוטין ואמ"י לא תוכל להבליג על עיוות שכזה".
  במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו לשר הביטחון, שאול מופז, שרת החינוך והתרבות, לימור לבנת, הרמטכ"ל רב-אלוף בוגי יעלון, קצין חינוך ראשי תא"ל אלעזר שטרן והיועץ המשפטי של אמ"י, דורש מנדל לקיים פגישה דחופה בנושא במטרה להפסיק את מה שהוא מגדיר "קיפוח בוטה של אמנים רבים על-ידי תחנה שאמורה לייצג את כלל הזמר הישראלי". עוד מבקש מנדל הקמת ועדה ציבורית שתחקור את העניין, וכן ועדה מוסכמת שתקבע קריטריונים מקצועיים באשר לשידורים בגלגל"צ. מנדל מאיים כי במידה ואמ"ילא תזכה לשיתוף פעולה, תנקוט ב"אמצעים, לרבות החרמת התחנה על-ידי כלל אמני ישראל".

  בניהו: טענות לא רציניות

  מכתב תשובה ממפקד גלי צה"ל לא איחר לבוא, ובו כותב בניהו: "נדהמתי והתאכזבתי לקבל את מכתבך הבוטה… מאז שנכנסת לתפקידך לא שוחחת עימי, לא בנושא זה, לא בנושאים אחרים ולא העלית כל טענה בנושאים אותם שטחת לראשונה במכתבך החריף".
  לדברי בניהו, מנדל לא פנה באופן ענייני גם למפקד תחנת גלגל"צ. בניהו מתייחס לפרסום שהופיע בטורו האישי של עמוס אורן במוסף "7 לילות" וכותב: "אנשים עימם שוחחתי הבוקר טוענים כי פרסום רשימה בעיתונות ביום ו' האחרון לפיה אינך עושה די למען אמני ישראל היא שהביאה אותך להוציא תחת ידך כתב האשמה כה מופרך ובוטה. אני מתקשה להאמין שכך הם פני הדברים. גלגל"צ מנוהלת בצורה מקצועית גרידא והשירים המושמעים בה נבחרים על ידי צוות מקצועי. לא מקובלות עלי לא הטענות, לא השפה בה אתה משתמש ולא האופן בו אתה מציג את הדברים".
  בניהו טוען כי טענותיו של מנדל הן "לא רציניות, שקריות וגובלות בהוצאות לשון הרע", ומציע ליו"ר הוועד המנהל לחזור בו מהדברים. "גלגל"צ נמצאת כרגע בעיצומו של גיבוש לוח משדרים חדש שעיקרו הגברת העיסוק בתעשיית המוזיקה הישראלית לסוגיה על-ידי העלאת המינון שלה… לכן פנייתך אליי בנושא זה תמוהה שבעתיים, שכן חלק מהאמנים עלולים לחשוב שהשינוי בגלגל"צ הוא פרי איומיך… בשולי הדברים אציין כי אני תמה על כך שיו"ר ארגון אמנים מאיים באופן בוטה בהחרמות. גל"צ יצאה לאורך השנים, ותמשיך לצאת נגד החרמות ונידוי אמנים, יוצרים ואחרים. כדי ליצור דו-דיח תרבותי פורה, אציע להימנע משימוש באיומים והחרמות". בניהו הסכים להיפגש עם מנדל.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלי צה"ל. לקראת רפורמה בתכני השידורים
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  מנדל. מאיים בחרם אמנים
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  צילום: מאיר פרטוש
  בניהו. לא מאויים
  צילום: מאיר פרטוש
  7 לילות
  מומלצים