שתף קטע נבחר

חייבים לחקור את החשדות

דו"ח המבקר חשף רק את קצה הקרחון בנוגע למעורבותו של ראש הממשלה בנושאי קרקעות בהם יש לו אינטרס אישי. לכאורה יש כאן השלכות פליליות ולא רק מוסריות. אם אין בטענות דבר יש להכריז זאת בפומבי. אם יש - מן הראוי לפעול בנחישות לתקנן

הפעולות בהן נקט לכאורה ראש הממשלה אריאל שרון, עליהן מתח היום מבקר המדינה ביקורת, חמורות מכמה בחינות. יש מקום שהיועץ המשפטי לממשלה ייכנס לעובי הקורה ויעשה את זה בהקדם האפשרי. הציבור בישראל זכאי לדעת אם החשדות הללו כלפי ראש הממשלה נכונים או לא.
לפי דו"ח המבקר, לשרון ולאחד מבניו יש עניין אישי בקרקעות חקלאיות מסוימות ולכן המשפט הציבורי מונע ממנו לעסוק בעניינים אלה. לכאורה, פעולותיו של ראש הממשלה בנושאים שיש לו בהם אינטרס אישי מציבות אותו בניגוד עניינים. מבקר המדינה הפנה בעבר את תשומת ליבו של שרון לכך שאסור לו לעסוק בענייני קרקע חקלאית ולמרות זאת שרון לא שעה לאזהרות והמשיך להתערב בנושא.
הממשלה התקינה כללים בדבר מניעת ניגוד עניינים בקרב עובדי ציבור ולפיכך עולה חשש ששרון פעל גם בצורה שייתכן שיש לה גם השלכות פליליות ולא רק השלכות מוסריות. מהבחינה הזאת ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יפתח בבדיקה, כפי שאכן הבטיח לעשות.

הקרובים לצלחת - ולקרקע

זאת ועוד: אין מדובר במקרה בודד או פרשה יחידה. דו"ח המבקר חושף רק את קצה הקרחון של כל פרשות הקרקעות ששרון היה מעורב בהן במשך תקופה ארוכה. מדובר בהחלטות של מועצת מנהל מקרקעי ישראל ששרון, מתוקף תפקידיו השונים, היה מעורב בקבלתן באופן כלשהו. ההחלטות האלה וכל הנושא של הפשרת קרקעות חקלאיות זכו לביקורת נוקבת של בג"ץ לאחר עתירות שהגישו חברי הקשת הדמוקרטית המזרחית. הדבר הזה חמור דווקא היום, כאשר מגישים תוכנית כלכלית שהולכת לפגוע בשכבות החלשות. אנו נוכחים כי המקורבים לצלחת - ובמקרה זה המקורבים לקרקע - עדיין נהנים על חשבון האחרים. אני חושב שיש שם הרבה מאוד משאבים שהיו יכולים לשמש את המשק במקום לפטר מורים ולקצץ בקצבאות לזקנים שצריכים לבחור בין תרופות לבין אוכל.

ריכוז כוח בידי קבוצה קטנה

ועוד בנושא זה: בראיון שנתן היום השר אהוד אולמרט הוא אמר שהוא סבור שמין הראוי במקרים מסויימים לבטל מכרזים בנושאי קרקעות. הוא אמר זאת בתור השר הממונה על מינהל מקרקעי ישראל. אנחנו רואים אם כן עד כמה מסוכן טיפול בנושא הרגיש הזה של ניהול הקרקעות במדינה. הדבר הנכון לעשות במקרים האלו הוא להגביר את השקיפות והפיקוח בכל הנושא של הקצאת קרקעות והקצאת הטבות בקרקע. זה בדיוק ההיפך ממתן פטור ממכרזים. גם הרעיון לאחד את מנהל התכנון עם מנהל מקרקעי ישראל מעורר שוב את החשש של ריכוז הכוח והסמכות להעניק הטבות בידי קבוצה קטנה של מחזיקי משרות ציבוריות.
וישנה אי נוחות גם בנוגע לתמונה הגדולה: זוהי אינה הפרשה היחידה שצילה מעיב על תיפקודו של ראש הממשלה. קיימים נושאים רבים שפורסמו עוד לפני הבחירות שקושרות את משפחת שרון בנושאים שמעלים חשד לפעילות בלתי חוקית. הנושאים הללו מן הראוי שייחקרו עד תום. החשיבות הרבה של תפקיד ראש הממשלה ותפקיד היועץ המשפטי לממשלה דורשת קידום חקירת הנושאים הללו. אם אין בטענות דבר יש להכריז זאת בפומבי. אם יש - מן הראוי לפעול בנחישות לתקנן. עננות החשד הללו סביב ראש הממשלה הם לא דבר שמדינה יכול לסבול לאורך זמן.

ד"ר קדר הוא מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה המתמחה בתחומי קרקעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צל שמעיב על תיפקודו. ראש הממשלה שרון
צילום: איי פי
מומלצים