שתף קטע נבחר

פורז הפסיד בקרב על הטיסות בשבת

שוב עימות בין שינוי למפד"ל: פורז דרש שאל-על תשיב בשבת לארץ את הנוסעים שנותרו בחו"ל בגלל השביתה, אבל בלשכת רה"מ סירבו. המפד"ל: "שינוי מחפשת בכל יום סיבה לפגוע בזהותה היהודית של המדינה"

מתיחות חדשה בין שינוי והמפד"ל, על רקע דרישת שינוי לאפשר לאל על לטוס השבת. שר הפנים, אברהם פורז, דרש היום (ו') שהממשלה תקבל החלטה חד-פעמית, באמצעות משאל טלפוני בין השרים, שתאפשר לאל על לטוס בשבת כדי להשיב לארץ נוסעים שנשארו בחו"ל בגלל השביתה. פורז הסביר כי "לא ייתכן שהנוסעים שנתקעו בחו"ל בגלל השביתה יצטרכו לשלם את כל העלות הכספית של השהייה הנוספת בחו"ל מכספם, בגלל שאל על לא טסה לארץ ובגלל ששדה התעופה יישאר סגור במהלך השבת".
אולם מזכיר הממשלה, ישראל מימון, ומנכ"ל משרד רה"מ, אביגדור יצחקי, דחו את הצעת פורז. מימון השיב לפורז כי "דווקא כשאל על עומדת לעבור בקרוב הפרטה, אין סיבה לקבל החלטה על התרת טיסות בשבת, בניגוד לסטטוס קוו שנמשך עשרות שנים".
מימון ויצחקי סבורים שבגלל המעבר למתכונת של עיצומים, הטיסות יתחדשו במוצ"ש וניתן יהיה להגיע לאירועי יום הזיכרון ויום העצמאות, כך ש"אין סיבה לבהילות מיוחדת".

"להעמיד את שינוי במקומה"

הצעתו של פורז עוררה זעם במפד"ל. שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר ש"כנראה ששינוי טרם הפנימו את התחייבותם לשמור על הססטוס קוו ומחפשים בכל יום סיבה לפגוע בזהותה היהודית של מדינת ישראל ולפרק את הקואליציה".
אורלב קרא לראש הממשלה אריאל שרון "להעמיד את שינוי במקומה, ולהפסיק אחת ולתמיד את הפרובוקציות של שרי שינוי כלפי יהדותה של המדינה".
ממשרד התחבורה נמסר בתגובה להצעה כי "השר ליברמן דואג לנוסעים ולא להצעות פופוליסטיות". גורמים במשרד התחבורה אמרו "לא מדובר במצב של פיקוח נפש שמצריך אישור מיוחד לטיסות בשבת".

פורז: "זה מקביל לפיקוח נפש"

השר פורז אמר בתגובה על התקפות המפד"ל כי "כנראה שיש מי שחושבים שלמנוע מישראלים להגיע לארץ ליום הזיכרון לאחר שנתקעו בחו"ל זה יותר אנושי מלגרום לאנשים לטוס בשבת. בעיני להביא את אותם ישראלים לכאן, מקביל לפיקוח נפש".

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פורז. "זה כמו פיקוח נפש"
צילום: אטילה שומפלבי
אורלב. "רוצים רק לפגוע"
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים