שתף קטע נבחר

פורז מציע: אזרחות לילדי עובדים זרים

שר הפנים יוזם הענקת אזרחות לכל בני הנוער הזרים שחיו בישראל שנים ארוכות ובכוונתם להתגייס לצבא. לפי הערכת מנהל האוכלוסין מדובר ב-10,000 אזרחים חדשים. כיום מגורש כל בן של עובד זר בהגיעו לגיל 18

שר הפנים אברהם פורז הורה לבחון הענקת אזרחות ישראלית לילדי עובדים זרים שהגיעו לגיל בגרות. מנהל האוכלוסין במשרד הפנים עורך בימים אלה בדיקה בכמה בני נוער מדובר. ההערכה היא כי יש יותר מ-10,000 צעירים כאלה.
פורז לא מסתפק באזרוחם של חיילים לא-יהודים ורוצה להעניק מעמד של קבע גם לילדי עובדים זרים שהגיעו לבגרות, ישראל היא מקום מגוריהם היחיד והם מעונינים לשרת בצבא. כיום ילדים של עובדים זרים שמגיעים לגיל 18 הופכים מייד לשוהים בלתי-חוקיים בישראל. מאז הקמת משטרת ההגירה גורשו עשרות בני-נוער כאלה בגילאי 18-20.
בשבוע שעבר גורשה צעירה מאקוודור שהגיעה לגיל 19, ורק לפני שנה סיימה את בית הספר התיכון. היא ביקשה לשרת בצבא ולקבל מעמד בארץ - אך בקשתה נדחתה. "אנחנו ישראלים כמו כל אחד אחר, אולי אנחנו נראים אחרת, אבל אנחנו ילדים ישראלים, זו המדינה שלנו וזאת הארץ היחידה שלנו", אמרו כמה מילדי העובדים הזרים.
לדברי שר הפנים, "מי שעבר את גיל ההתבגרות מצדי שיישאר בישראל, כי הוא כבר ישראלי לכל דבר ועניין. אני לא מתכוון לגרש בן לעובדים זרים שהגיע לגיל 17 וכל מה שהוא מכיר זו מדינת ישראל. הם לומדים בבתי ספר, עושים בגרויות, חיים את הוויית הישראליות. אין שום סיבה לגרשם".

"מקום הולם"

בהתייחסו לשאלת "ידיעות אחרונות" מה בכוונתו לעשות עם הילדים הקטנים של אוכלוסיית העובדים הזרים אמר פורז כי אין מניעה לגרשם עם הוריהם. "צריך למצוא להם מקום הולם לפני הגירוש. לא תהיה להם שום בעיה להתאקלם בארץ אחרת. אבל צעירים שעברו את גיל ההתבגרות אי אפשר לעשות להם את זה".
פורז הורה לאחרונה לראש מנהל האוכלוסין במשרד הפנים, הרצל גדז', לבחון את מספרם המדויק של ילדי העובדים הזרים בארץ, כדי להעריך את תוצאות המהלך.
במשרד הפנים בודקים עדיין אם המעמד שיינתן לאותם ילדים הוא תושבות קבע או אזרחות.
מדובר לא רק בילדים שנולדו בישראל אלא גם בכאלו שהגיעו לארץ בגיל צעיר מאוד ואינם מכירים מדינה אחרת לחיות בה.
מארגוני הסיוע לעובדים זרים נמסר אתמול כי מאות ילדים של עובדים זרים ביקשו בשנים האחרונות להשתקע בישראל, לשרת בצבא ובתמורה לזכות בהכרה שהם ישראלים לכל דבר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יוזם אזרחות, פורז
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים