שתף קטע נבחר

"הסירוב להצטרף לממשלה הפך את מצנע ללא רלוונטי"

כך אמרו בסביבת שרון בתגובה לפרישה המפתיעה של יו"ר העבודה. השר לפיד קרא למפלגת העבודה להצטרף כעת לקואליציה חילונית רחבה. ח"כ פרס הביע צער על ההתפטרות, ואמר כי "עכשיו מפלגת העבודה חייבת לקיים דיונים רציניים על הדרך הנכונה ביותר והטובה ביותר לשיקומה"

בסביבת ראש הממשלה אמרו בתגובה לפרישת עמרם מצנע הערב (יום א') ממפלגת העבודה כי "הסירוב להצטרף לממשלת אחדות הוא אחד מהגורמים שהפכו את מצנע ללא רלוונטי בפוליטיקה הישראלית".
אייל ארד, ששימש אסטרטג הקמפין של ראש הממשלה שרון בבחירות, אמר כי "מדובר בסוף עידן התמימות בפוליטיקה". לדברי ארד, "צריך להסתכל על ההבדל בין מנהיגותו של שרון למנהיגותו של מצנע, שרון לא רק דיבר על מנהיגות, אלא היה מנהיג".
לדבריו, "מצנע לא הבין שמנהיגות פוליטית היא לא רק נאומים נבובים וסיסמאות חלולות אלא עשייה פוליטית, יצירת הסכמות בתוך המפלגה וביצוע פעולות שמתבססות על ניתוח המצב ולא על פנטזיות. אי ההסכמה להצטרף לממשלת אחדות בניגוד לרצון הציבור ובניגוד להגיון הפוליטי המדיני הפך את מצנע ללא רלוונטי בפוליטיקה הישראלית ומאז לא שמענו עליו".
שר המשפטים, טומי לפיד, אמר כי "התפטרותו של מצנע פותחת את הדרך להצטרפותה של מפלגת העבודה לקואליציה חילונית רחבה שגם תחתור לשלום וגם תחדש את פני החברה הישראלית". לדבריו, "התמונה המכוערת והמדוייקת שבה תיאר מצנע את הנהגת מפלגת העבודה די בה כדי לשים קץ על תפקידה של העבודה כמפלגה השנייה בגודלה במדינה".
שר הבינוי והשיכון, אפי איתם, אמר כי "הודעתו של מצנע היא סופו הבלתי נמנע של התהליך אותו הוביל, שהרחיק את מפלגת העבודה מלב הציבוריות הישראלית וששיאה היתה פסילתה של המפד"ל, מפלגה ציונית שורשית כשותפה קואליציונית ערב הקמת ממשלת שרון". איתם הוסיף: "כולי תקווה שההנהגה החדשה בעבודה תוביל לעידן של מדיניות מעודנת ושקולה בעלת אחריות לאומית שתסיר מסדר יומה דעות ורעיונות מסוג אלה".

תגובות משמאל

ח"כ שמעון פרס הביע צער על ההתפטרותו של מצנע מראשות העבודה. לדבריו, "עכשיו מפלגת העבודה חייבת לקיים דיונים רציניים על הדרך הנכונה ביותר והטובה ביותר לשיקומה של המפלגה ולחזרתה למקום הראוי לה במדינה".
מזכ"ל מפלגת העבודה, אופיר פינס, אמר כי "ההתפטרות של מצנע נפלה על המפלגה כרעם ביום בהיר. אני מקווה שהמפלגה תעבור את המשבר ותיבחר מהר ככל אפשר יו"ר חדש. אני כרגע עוסק בסתימת הואקום וביצירת בחירות חדשות בצורה היעילה ביותר".
ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "בשעה קשה זו ראוי להודות למצנע על שירותו למען המפלגה ועל כוונותיו הטובות. צריך לעשות הכל כדי לשקם את מפלגת העבודה. זה הזמן להתלכד בהנהגה קולקטיבית ולבדוק איך יוצאים מהמשבר כמה שיותר מהר".
השר לשעבר, יוסי ביילין, אמר כי "התפטרותו של מצנע היא כשלון מובהק של מפלגת העבודה ואיננה כשלונו של מצנע. העבודה הוכיחה כי איננה מסוגלת להוות אלטרנטיבה של ממש לתפיסת הימין כאשר היא מקיאה מתוכה את מי שהיה לו האומץ להציג אלטרנטיבה מדינית וחברתית".
עוד לפני הודעתו של יו"ר מפלגת העבודה, אמר יו"ר מרצ לשעבר, ח"כ יוסי שריד, כי "התפטרותו של מצנע היתה צפויה". לדבריו, "יו"ר מפלגה אינו מסוגל למלא את תפקידו כאשר כל יום מנקרים לו עופות דורסים את הכבד. למצנע לא היו סיכויים מלכתחילה לשרוד. מפלגת העבודה איננה בשלה עדיין לעמדותיו ולגילוי הלב שלו".

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
נאום הפרישה של מצנע
צילום: ערוץ 2
צילום: סבסטיאן שיינר
להצטרף לממשלה. לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים