שתף קטע נבחר

ברנס: סוריה מעוניינת בהידברות עם ישראל

השליח האמריקני ביקר אתמול בישראל וימשיך היום לרמאללה. שרון חזר והדגיש: ישראל מוכנה לשוחח עם כל מדינה ערבית רק אם לא יידרשו תנאים מקדימים

תת מזכיר המדינה האמריקני, ויליאם ברנס, ביקר אתמול (יום א') בארץ ונפגש עם ראש הממשלה, שר החוץ ושר הביטחון. ברנס עדכן את הבכירים כי התרשם שבסוריה קיימת נכונות להידברות פוליטית עם ישראל.
ראש הממשלה אמר בהתייחסו לנושא זה בישיבת הממשלה כי ישראל מוכנה לקיים דיון עם כל מדינה ערבית בתנאי שהשיחות יהיו ללא תנאים מוקדמים. סוריה כידוע תובעת מישראל לסגת מרמת הגולן כתנאי לקיום השיחות.
שר החוץ, סילבן שלום, אמר באותו עניין, כי משא ומתן עם סוריה יתאפשר כאשר סוריה תגיע בידים נקיות למשא ומתן. כלומר כאשר לא תעמיד תנאים מוקדמים ותוכיח שהיא אינה חלק ממחנה הטרור על ידי הפסקת התמיכה בחיזבאללה, הפסקת הסיוע להעברת אמצעי לחימה מדמשק לבירות ופירוק ארגוני הטרור הפועלים מתחומה. גורמים מדיניים בירושלים מתייחסים בספקנות רבה למסר ההידברות מסוריה. גורמים אלו ציינו כי נכון להיום הסורים מצפים להידברות שתבטיח להם נגישות לכינרת.
באשר לפלסטינים הדגיש השליח האמריקני כי ארה"ב מצפה מישראל למחוות שייקלו על חיי הפלסטינים וישפרו את המצב ההומניטרי בשטחים, בין היתר באמצעות הקלה בכתרים והגדלת חופש התנועה ואישורי העבודה.

"חלון הזדמנויות"

בפתח פגישתו עם שר החוץ אמר ברנס כי ארה"ב לא מתכוונת להחמיץ את חלון ההזדמנויות שנוצר באזור לאחר המלחמה עם עיראק. לפני יציאתו של ברנס לרשות הפלסטינית ביקש השר שלום להדגיש כי ישראל איננה מוכנה להפסקת אש באמצעות הסכמה עם ארגוני הטרור שלא כוללת את פירוק הארגונים מנשקם. שלום ציין שהפסקת אש כזאת תאלץ את ישראל לסגת משטחים ברשות, צעד שיקשה על מאבקה בטרור כאשר הוא יתחדש. בנוסף הדגיש שלום בפני ברנס את תביעת ישראל מן הפלסטינים להודיע בשלב מוקדם של יישום מפת הדרכים על הנכונות לוותר על זכות השיבה. שלום הסביר כי הוא סבור שלא ניתן להשאיר את הנושא לשלב הדיונים על הסדר הקבע כנושא פתוח למשא ומתן בין הצדדים.
לפני פגישתו של ברנס עם שר הביטחון מופז אמר השליח האמריקני כי נושאי הביטחון יהיו עניין קריטי על מנת שניתן יהיה לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר בין ישראל לפלסטינים. במהלך פגישתם אמר מופז לברנס "לא נקבל הפסקת אש כשאין בצדה מלחמה בטרור, אחרת נמצא עצמנו במצב שתשתיות הטרור שוקמו ונאלץ לצאת שוב למבצע חומת מגן", השר ביקש מברנס להעביר מסר לפלסטינים אותם יפגוש מחר ולפיו "באוסלו, המוטיב היה: שלום יביא בטחון, כעת צריך להבין שהמוטיב התהפך".
היום יבקר ברנס ברשות, שם ייפגש עם בכירים פלסטיניים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד הביטחון
ברנס בפגישתו עם מופז
צילום: משרד הביטחון
מומלצים