שתף קטע נבחר

"אירופה תעדיף את ערפאת על פני שרון"

שרי החוץ האירופים המגיעים בקרוב לישראל יוחרמו באופן בלתי רשמי על-ידי לישכת רה"מ, אם ייפגשו עם ערפאת. למרות זאת, במשרד החוץ מעריכים: מי שהגדיר את ערפאת כ"שחקן חיוני בתהליך השלום", לא יימנע מפגישה עמו

"בברירה בין פגישה עם אריאל שרון לפגישה עם יאסר ערפאת, שרי החוץ האירופים יעדיפו את ערפאת". כך מעריכים גורמים במשרד החוץ בירושלים.
גורמים במשרד מעריכים שבמהלך התקופה הקרובה תפרוץ "מלחמת התשה" הדדית, במסגרתה יימנע שרון מפגישות עם השרים האירופים שייפגשו עם ערפאת, ומצד שני, השרים האירופיים עשוים בתגובה לבטל את ביקוריהם באזור.
ההערכה מסתמכת על הודעת שרי החוץ האירופים, שנועדו לפני מספר ימים ברודוס, לפיה ערפאת הוא "שחקן חיוני" בתהליך השלום. בין השאר, קבעו השרים כי "ערפאת הוא דמות היסטורית, אשר לכל ניסיון לצמצם את תפקידו יהיו השלכות שליליות".
היום (ב') אמרו גורמים במשרד החוץ ל-ynet, כי לישכת ראש הממשלה אמנם לא הודיעה על הטלת חרם רשמי על שרי חוץ זרים שייפגשו עם ערפאת, אולם החרמת מי שנפגש עימו היא המדיניות הלא רשמית, והיא ברורה בישראל, כמו גם במדינות אירופה.
יוצא הדופן בעניין הזה היה שר החוץ הגרמני, יושקה פישר, שפגש לאחרונה את שרון למרות שנפגש גם עם ערפאת. לעומתו, שרת החוץ היפנית, יוריקו קווגוצי', שנחשבת לידידת ישראל, ופגשה את שרון במסגרת ביקורה הקודם בישראל, "הוחרמה" הפעם בעקבות פגישתה עם ערפאת.
לדברי הגורמים, "שרי החוץ האירופים אינם מוכנים לוותר על הפגישות עם ערפאת, למרות רצונם לחזק את אבו מאזן, הם חושבים שאי אפשר לטרוק לערפאת את הדלת בבת אחת. מבחינתם, חשוב יותר מה נאמר בפגישות עם ערפאת, ולא האם נערכה פגישה או לא. פישר, למשל, אמר דברים קשים מאוד לערפאת בפגישה עימו".

האם גם סולאנה יוחרם?

בקרוב צפויים להגיע לישראל שר החוץ הצרפתי, דומיניק דה וילפן, עמיתו היווני פפנדראו, המחזיק בנשיאות התורנית של האיחוד האירופי, וכן הממונה על מדיניות החוץ והביטחון באיחוד, חוויאר סולאנה. במשרד החוץ מעריכים שהשלושה לא יוותרו על פגישה עם ערפאת. עם זאת גורמים באיחוד האירופי אמרו ל-ynet כי "אין ספק שסולאנה יצפה משרון לנהוג בו בנושא הזה כפי שנהג בשר הגרמני פישר".
בביקור הקודם המשותף של סולאנה ושל שר החוץ הצרפתי לשעבר ג'וזה פיקה, בתקופת מבצע "חומת מגן", סירב ראש הממשלה לאשר לשניים להיכנס לרמאללה, על מנת לבקר את ערפאת במוקטעה. במחאה, ביטלו השניים את הפגישה שנועדה להם עם שרון.
"זה אולי מאוד אופנתי היום לשנוא את אירופה, אבל צריך להבין שהאירופים מנסים למצוא את הדרך שלהם להשפיע", אמרו גורמים במשרד החוץ. "אם היינו יותר חיוביים ומזמינים כלפי נציגי מדינות אירופה, אולי הם היו קשובים יותר לעמדה הישראלית הרשמית בנושא ערפאת. הם מבחינתם באים לעבוד פה, ואם יצטרכו להסתפק בפגישה עם שר החוץ בלבד, זאת תהיה קרוב לוודאי הבחירה שלהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון. יחרים את האירופים?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
ערפאת. פגישות במוקטעה
צילום: איי פי
צילום איי פי
חוויאר סולנה שליח האיחוד האירופי למזה"ת
צילום איי פי
מומלצים