שתף קטע נבחר

מסתמן: תמיכה בפרס כיו"ר העבודה הזמני

נראה כי פרס יהיה מועמד מוסכם באופן זמני, עד לקיום בחירות פנימיות במפלגה. פרס נפגש היום עם חבר הכנסת בן אליעזר, הנוטה לתמוך במועמדותו. תקווה בת כמעט 80

האם שמעון פרס בן ה-79 יהיה התקווה החדשה (והזמנית) של מפלגת העבודה? ביממה האחרונה נראה כי גוברת התמיכה במועמדותו של זקן המפלגה לתפקיד היו"ר הזמני, בעקבות פרישתו של עמרם מצנע.
סיעת העבודה תתכנס מחר (יום ה') ב-13:00 לדון במינויו של פרס ליו"ר הזמני של מפלגת העבודה. יו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, קיימה במהלך החג מגעים עם בכירי המפלגה בניסיון להגיע להסכמה על מינויו של פרס ליו"ר זמני: "מנוי וגמור עמי שהמהלך יצליח. אם זה לא יקרה, יהיה כאוס מוחלט", אמרה.
איציק מובילה מהלך לשינוי חוקת המפלגה, כך שהיו"ר שייבחר יכהן עד הבחירות לכנסת. על פי החוקה כיום, מפלגת העבודה בוחרת יושב ראש שנה לפני הבחירות לכנסת.
אתמול בבוקר נועד פרס עם חבר הכנסת בנימין בן אליעזר. בן אליעזר אמר בפגישה כי הוא תומך במועמדותו של פרס, אולם הדגיש כי אם המהלך לא יעבור והמרכז לא יאשר את המינוי - הוא עצמו מתכוון להתמודד על התפקיד.
מכיוון שמחנהו של בן אליעזר נחשב לגדול ולמגובש ביותר במפלגה, נראה כי אם יתמוך בפרס, תהיה דרכו כמעט סלולה לתפקיד היו"ר. שמו של פרס כמועמד לתפקיד עלה כבר מייד לאחר נאום ההתפטרות של מצנע. כבר אז העריכו גורמים בכירים במפלגה כי פרס יהיה זה שינהיג את התנועה עד לקיום הבחירות.
הסיבה המרכזית היא כי רבים מבכירי המפלגה חוששים או לא מעוניינים בהתמודדות קשה ומידממת, זמן כה רב לפני הבחירות הכלליות. הם מודאגים כי יפלו ל"מלכודת פואד": יכהנו כיו"ר עד זמן קצר לפני הבחירות, בעודם נשחקים באופוזיציה, ואז יגיח מועמד חדש ואטרקטיבי ויגנוב את המפלגה מתחת לרגליהם.
ומנגד, זוכה שמעון פרס לאהדה רבה בעיקר בקרב ותיקי המפלגה, ונתפס עדיין כדמות וכאישיות ציבורית בעלת אופי ויכולת הנהגה. גילו המתקדם וכן כוונותיו שלא להתמודד שוב בבחירות ארציות, מטות את הכף לטובתו. לכן, הקונצנזוס סביב מועמדותו במפלגה המרוסקת והמשוסעת נראה מוחלט. במפלגה חלוקות הדעות באשר לנחיצות היו"ר הזמני. עם זאת, בעבודה אומרים כי אם תוצב מועמדותו של פרס לתפקיד, הרי שספק רב אם חברי הלישכה והמרכז יתנגדו.
ומה באשר למועד הבחירות הפנימיות? כמה מבכירי המפלגה, בהם מתן וילנאי, אופיר פינס ואיתן כבל, תומכים בקיום בחירות עד סוף יולי. לעומת סבורים אחרים, כי יש לדחות אותן למועד מאוחר יותר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס עם בן אליעזר. תמיכה הדדית?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מצנע. פרש
צילום: רויטרס
מומלצים