שתף קטע נבחר

הסתיים המשבר: השגריר בבלגיה נכנס לתפקידו

במקביל הוכנס התיקון בחוק האוניברסלי הבלגי, לפיו לא יועמדו זרים לדין על פשעי מלחמה שנעשו במדינות דמוקרטיות, אם הובררו משפטית. בכך נראה כי בא לסיומו המשבר הדיפלומטי הקשה בין ישראל לבלגיה. "אני מקווה שייפתח דף חדש ביחסים", אמר מלך בלגיה

שגריר ישראל בבלגיה, יהודי קינר, הגיש היום (ד') למלך בלגיה, אלברט השני, את כתב אמנתו והתחיל לשמש רשמית כשגריר. במקביל פרסמה ממשלת בלגיה בספר החוקים את התיקון בחוק הבלגי האוניברסלי, לפיו לא יישפטו זרים בבלגיה על מעשים שקרו במדינות דמוקרטיות והובררו משפטית בהן. התיקון בחוק האוניברסלי במוסדות הפרלמט הבלגי התבצע כבר לפני כחודש, אך פרסומו היום נותן לו תוקף רשמי.
בכך נראה כי בא לסיומו הרשמי המשבר שפרץ בין ישראל לבלגיה בחודשים האחרונים, על רקע תביעה שהוגשה בבלגיה נגד ראש הממשלה אריאל שרון, בגין הטבח בסברה ושתילה.
מלך בלגיה אלברט השני, אמר לשגריר קינר בעת הגשת כתב האמנה כי "אני מקווה שדף חדש ייפתח ביחסי ישראל-בלגיה, ושאירועי החודשים האחרונים לא ישאירו צלקת ביחסינו הכנים, הלבביים וההיסטוריים".
השגריר קינר הוחזר לישראל מבלגיה בחודש פברואר האחרון, כצעד מחאה דיפלומטי, ימים לפני שהיה אמור להגיש את כתב האמנה, לאחר שהחליף את השגריר שאול עמור שסיים את כהונתו. אולם לפני שהספיק להיכנס לתפקידו הרשמי, הוחזר קינר בשל המחלוקת הדיפלומטית הקשה.
"אין ספק שפרסום החוק החדש ביום העצמאות, עם הגשת כתב האמנה, הוא בגדר מחווה לישראל", אמר דובר שגרירות ישראל בבלגיה, דניאל סעדה, "פרסום החוק הוא צעד חשוב אשר מאפשר את עצירת המהלכים המשפטיים שהעיבו על יחסי המדינות עד כה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
התביעה נגד שרון החלה את המשבר (צילום ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים