שתף קטע נבחר

מחלוקת בעבודה על משך כהונתו של פרס כיו"ר

אחר הצהריים תתכנס סיעת העבודה לדון במינוי המועמד החדש-ישן ליו"ר זמני. לפי שעה, מסתמנת הסכמה בעניין סמכויותיו של פרס, אבל במפלגה חוששים שפרס עלול להוביל למהלכים דרמטיים, כמו כניסה לממשלת אחדות

במפלגת העבודה מעריכים שהסיעה שתתכנס ב-14:30 בצהריים תיתן אור ירוק למינויו של ח"כ שמעון פרס ליו"ר זמני. במפלגה מעריכים שתימצא פשרה בעניין סמכויותיו של ח"כ שמעון פרס, שיתמנה כפי הנראה ליושב ראש זמני של המפלגה, אך משך כהונתו נותר תלוי במחלוקת.
גורמים במפלגת העבודה חוששים ש"הזמניות תהפוך אצל פרס לעניין של קבע". בעבודה חוששים גם שפרס יוביל מהלכים דרמטיים, כמו הצטרפות לממשלת אחדות ויעמיד את היושב ראש הקבוע בפני עובדה מוגמרת.
בכירי מפלגת העבודה המשיכו הבוקר בפגישות לקראת ישיבת הסיעה שתתקיים ב-14:30 ובה ידונו במינויו של פרס ליו"ר זמני.
אנשי פורום הדור הבא במפלגת העבודה, שבראשו עומדים דמויות כמו ראש מועצת גלבוע, דני עטר, אורנה אנג'יל וראש מועצת שוהם, שחר בן עמי, שוקלים להציג מועמד מטעמם לתפקיד היושב ראש הזמני. אנשי הפורום ייתכנסו לפגישה מכרעת בנושא הערב.

פגישה משולשת

יושבת ראש הסיעה, ח"כ דליה איציק, צפויה לקיים היום פגישה משולשת, עם בנימין בן אליעזר ושמעון פרס, בניסיון נוסף להגיע להסכמה בדבר מינויו של פרס לתפקיד היושב ראש. הבעיות שנותרו בדרך למינוי נותרו סמכויות היושב ראש הזמני ומשך זמן כהונתו.
איציק תומכת במסירת מלוא הסמכויות לפרס, ומאמינה שרק הוא מסוגל להוציא את מפלגת העבודה מהבוץ. היא מקווה להשיג את תמיכת הסיעה ברעיון זה. איציק מתכוונת לדרוש שינוי בחוקה ולבטל את הסעיף הקובע כי יש לקיים בחירות נוספות לתפקיד היו"ר שנה לפני הבחירות לכנסת. במקומו תדרוש לקבוע כי מי שייבחר בבחירות הפנימיות הקרובות לראשות המפלגה, יהיה גם המועמד לראשות הממשלה.

תומכים בעירבון מוגבל

חבר הכנסת אברהם (בייגה) שוחט הודיע שהוא "תומך עקרונית" במינוי פרס ליושב ראש זמני, אולם לתקופה של חודשים ספורים בלבד. שוחט דרש התמודדות ליושב ראש קבוע תוך זמן קצר ביותר, לאחר שהמפלגה תיוצב. שוחט קרא "לשקול בכובד ראש" סמכויות היושב ראש הזמני.
בתוך כך, גוברות ההערכות במפלגת העבודה כי שוחט יגיש את מועמדותו לראשות העבודה ויתמודד בבחירות הקרובות ליושב ראש קבוע. הדוברת של שוחט, נורית צור, אמרה בתגובה כי "הוא שוקל באופן חיובי ביותר את הנושא".
חבר הכנסת אברהם בורג לא ישתף היום בישיבת הסיעה, בשל טיול משפחתי בדרום הארץ. עם זאת, בורג הבהיר בימים האחרונים כי הוא תומך בבחירתו של פרס ליושב ראש זמני, שיכהן שנתיים וייצב את המפלגה.
בורג שוחח ביומיים האחרונים עם גורמים שונים בעבודה, וביום ראשון הוא צפוי להיפגש עם פרס, פינס, בן אליעזר וגורמים בכירים נוספים בעבודה.
גם חבר הכנסת יצחק הרצוג לא ישתתף בישיבת הסיעה, בשל שהות בחו"ל. הרצוג תומך בדחיית הבחירות ליו"ר המפלגה, ותומך במינוי יושב ראש זמני, דוגמת פרס. הרצוג אמר שהוא סבור כי בחירות פנימיות בתקופה הקרובה ייפגעו בסיכויי המפלגה בבחירות המוניציפאליות הקרובות.
ח"כ יולי תמיר, ששבה הלילה מדרום אפריקה, אמרה שהיא טרם החליטה בסוגיית מינוי יושב ראש זמני. תמיר אמרה שבכוונתה לדרוש הבהרות לגבי מהות תפקידו של היושב ראש הזמני, הגדרה תקופת כהונתו וסמכויותיו.

וילנאי מתנגד

שלשום הביע בן אליעזר תמיכה במועמדותו של פרס ליו"ר זמני, בפגישה שנערכה בין השניים, אולם התנה זאת בכך שהתקופה תוגדר מראש ובהתחייבות מצד פרס שלא להתמודד ליו"ר קבוע. בן אליעזר הבהיר גם כי אם לשכת העבודה ומרכז העבודה לא יתמכו במינוי פרס, הרי שהוא מתכוון להתמודד לתפקיד.
בסיעת העבודה מתנגדים מספר בכירים לדחיית הבחירות לראשות העבודה למועד מאוחר. הבולט שבהם הוא ח"כ מתן וילנאי, שקרא במהלך ביקור באוהל צעירי העבודה, השובתים רעב מול לשכת ראש הממשלה זה היום הרביעי, לקיים בחירות בהקדם. לדבריו, דחיית הבחירות תפגע במפלגה. גם מזכ"ל המפלגה, ח"כ אופיר פינס, תומך בבחירות מוקדמות ככל האפשר.
גם ח"כ איתן כבל הודיע למזכ"ל פינס, כי הוא מתנגד למינוי יושב ראש זמני למשך תקופה של למעלה משלושה חודשים. "אם לא יתקיימו בחירות עתה, המפלגה עלולה להתפורר לגמרי", אמר כבל. "אם מצנע, שנבחר ברוב סוחף, לא הצליח להוות מקור של סמכות, קל וחומר שיו"ר זמני לא יצליח". כבל הוסיף כי אם לא יתקיימו בחירות בקרוב, המאבקים הפנימיים בתוך המפלגה עלולים להגיע "לשיאים שטרם ידענו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרס. מה הסמכויות?
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי פי
בן אליעזר. התנה תנאים
צילום: איי פי
צילום דודו פריד
איציק. יהיה כאוס
צילום דודו פריד
מומלצים