שתף קטע נבחר

הצעה: לקצץ בתקציב הביטחון בגלל נפילת סדאם

ח"כ אהוד רצאבי הציע בוועדת הכספים לבחון עם שר האוצר קיצוץ של תקציב הביטחון, בעקבות סיום המלחמה בעיראק. חברי הוועדה הסכימו איתו והנושא יועלה לדיון דחוף עם פתיחת מושב הכנסת

ח"כ אהוד רצאבי (שינוי), חבר ועדת הכספים, מתכוון להעלות לדיון במליאה הצעה לקצץ בתקציב הביטחון, לאור הסרת האיום העיראקי מעל ישראל. ח"כ רצאבי העלה את הנושא בשבוע שעבר בישיבת הוועדה וחבריה, בהם יו"ר הוועדה, אברהם הירשזון (ליכוד), הסכימו עימו והחליטו לפנות לשר האוצר לשם בדיקת הנושא.
"אני לא ביטחוניסט גדול, אבל נדמה ששר האוצר חייב לבחון, יחד עם הצבא, האם הסרת האיום ממזרח חוסכת משאבים למערכת הביטחון. גם אם נחסוך רק 700 מיליון שקל ונעביר לטובת הרווחה, עשינו מעשה נכון".
עם פתיחת מושב הכנסת ביום שני הקרוב, יעלה ח"כ רצאבי את הנושא לדיון דחוף במליאה.
חבר הוועדה, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), מסכים עם רצאבי ואומר כי יש לבצע קיצוץ רחב בתקציב הביטחון. "תקציב הביטחון מעולם לא נבדק לעומק. תמיד מדברים בגדול ולא יורדים לפרטים. נוח להסתתר מאחורי סודיות, סכנות שמרחפות. הרבה מילארדים הולכים לאיבוד בדרך".
חבר נוסף בוועדה, ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), מסכים. "ייתכן שנשארו יתרות בתקציב הביטחון, שיועדו למתקפה העיראקית ולא נוצלו. נכון יהיה שוועדת הכנסת לתקציב הביטחון תשקול את הנושא ותאשר הסתת משאבים לסעיפים אחרים".
מנגד טוען חבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד), חבר ועדת החוץ והביטחון, כי האיום העיראקי אולי נמוג, אבל יש עדיין איומים מקומות אחרים - איראן, סוריה והחיזבאללה. "לא צרכים להיות שאננים. יכול להיות שאם התוכניות האמריקניות לפירוק החיזבאללה מנשקו יצליחו, אפשר לדון בזה בשנת התקציב הבאה, עכשיו זה מוקדם מדי".
בראיון שנתן השבוע ל-ynet אמר הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, כי למרות שהאיום העיראקי אינו קיים יותר, הוא אינו צופה שינוי מהותי מיידי בסדרי הכוחות או באמצעי הלחימה של צה"ל. לדבריו, איום הטילים עדיין קיים מכיוון סוריה, איראן והחיזבאללה ונשק כימי עדיין קיים בידי סוריה, וכך גם צבא גדול שמהווה איום על ישראל.

צה"ל נערך לקיצוץ ממשי בשנתיים הבאות

וללא קשר להצעה הנוכחית לקצץ בתקציב הביטחון, צה"ל צפוי לעבור בשנתיים הקרובות מהפכה תקציבית של ממש: השנה הופחתו עד כה מתקציב הביטחון 3 מליארד שקל, ובמשך השנתיים הבאות יופחת מיליארד נוסף בכל שנה. סך תקציב הביטחון השנתי יירד מסכום כולל של כ-40 מיליארד שקל, לכ-35 מיליארד שקל.
בצמרת צה"ל מתקיימים בימים אלה דיונים בדבר פניו העתידיות של הצבא. הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, עומד בראש הצוות המכין כמה חלופות, שאותן יציג לממשלה בעוד כמה חודשים. את מרבית התוכניות של צה"ל לצמצום סדרי הכוחות לא ניתן לפרסם מסיבות ביטחוניות, אולם מדובר בקיצוץ של ממש בסדרי הכוחות ביבשה, באוויר ובים.

בתכנון: שינויים בשירות הקבע

שינוי מהותי נוסף שצפוי הצבא לעבור הוא בתחום מודל שירות הקבע: האלוף במיל' עמוס מלכא מגבש בימים אלה מודל שירות חדש. הרמטכ"ל יעלון סיפר השבוע בראיון ל-ynet כי מהצגה ראשונית של התוכנית עולים שלושה מודלים עיקריים: הלוחמים ימשיכו לשרת עד גיל 45, כפי שנהוג היום, אולם קציני מטה ונגדי מטה ישרתו ככל הנראה עד גיל 55. מהנדסים, אנשי מחשבים ובעלי מקצועות חופשיים אחרים ישרתו בחוזה עד סביבות גיל 30, ויסיימו את שירותם ללא זכויות פנסיוניות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ רצאבי. יזם את ההצעה
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
ח"כ יתום. זה מוקדם מדי
צילום: אתר הכנסת
מומלצים