שתף קטע נבחר

פרס נאבק על משך כהונתו כיו"ר זמני

בישיבת הסיעה ניסו בכירי העבודה להגביל את משך כהונתו של פרס ולערוך בחירות לראשות המפלגה בהקדם. פרס הבהיר: לא מוכן לתקופה קצרה, רוצה לכהן שנה לפחות. בן-אליעזר מאיים: לא אתמוך בפרס

לשכת מפלגת העבודה צפויה להתכנס ביום חמישי בעוד שבוע כדי להכריע בשאלת מינויו של שמעון פרס ליו"ר זמני של מפלגת העבודה, או כפי שהוחלט היום לכנות את התפקיד - "יו"ר ביניים".
בישיבת סיעת מפלגת העבודה שנערכה היום (ה') התגלעו חילוקי דעות סביב ההצעה למנות את פרס ליו"ר זמני במקום עמרם מצנע הפורש, ובפרט סביב השאלה כמה זמן תימשך כהונתו עד שייערכו פריימריס לראשות המפלגה.
פרס עצמו הבהיר כי הוא מעוניין לכהן בתפקיד למשך שנה לפחות. "מה שצריך לעשות עכשיו, זה לשקם את המפלגה", אמר פרס בפתח הישיבה, "אני לא מתכוון להתמודד כיו"ר קבוע".
ואולם רוב בכירי מפלגת העבודה חוששים שפרס מתכוון בכל זאת "להפוך את הזמני לקבוע". הבכירים מתנגדים למינויו של פרס לתקופה ארוכה, מחשש שהוא יוביל מהלכים דרמטיים, כמו הצטרפות לממשלת אחדות, ולהעמיד את היושב ראש הקבוע בפני עובדה מוגמרת.
בישיבת הסיעה ביקשו חברי הכנסת מתן וילנאי, אופיר פינס, איתן כבל ואברהם (בייגה) שוחט לערוך את הבחירות לראשות המפלגה בהקדם האפשרי ולמנות את פרס לתקופה קצרה. כבל הציע מינוי לתקופה של שלושה חודשים. פרס הבהיר שאינו מוכן לכהן בתפקיד תקופה קצרה כל-כך.
בישיבה עלו הצעות פשרה שונות, מבלי שהושגה הסכמה. אחת ההצעות - שעשויה להתקבל לבסוף - היא שהבחירות לראשות המפלגה ייערכו בחודשים ינואר-פברואר.

בן-אליעזר למקורביו: שיניתי את דעתי

בעקבות הדיווחים על כך שפרס מעוניין לשמש בתפקיד תקופה ארוכה, מאיים יו"ר המפלגה לשעבר, ח"כ בנימין בן-אליעזר, שלא לתמוך בפרס: אחרי שהודיע במהלך החג על תמיכתו במינוי פרס ליו"ר זמני, אמר היום בן-אליעזר למקורביו כי הוא שינה את עמדתו ואינו מתכוון לתמוך בפרס.
ח"כ אברהם בייגה שוחט אמר כי "אם שמעון פרס יהיה מוכן לכהן תקופה של עד שנה, ויתחייב שלא להתמודד ליו"ר קבוע, אז אתמוך במועמדותו". שוחט הוסיף כי "מפלגת העבודה תאבד עצמה לדעת אם לא תקבע מועד לבחירות".
יו"ר המפלגה הפורש, עמרם מצנע, הבהיר שלא יסכים לכהן בתפקיד יו"ר זמני של המפלגה במשך יותר משבועיים, כך שהמפלגה תצטרך לקבל הכרעה בקרוב.
אנשי פורום הדור הבא במפלגת העבודה, שבראשו עומדים דמויות כמו ראש מועצת גלבוע, דני עטר, אורנה אנג'יל וראש מועצת שוהם, שחר בן עמי, שוקלים להציג מועמד מטעמם לתפקיד היושב ראש הזמני. אנשי הפורום ייתכנסו לפגישה מכרעת בנושא הערב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פרס עם בן-אליעזר. חשש שיהפוך את הזמני לקבוע
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
מצנע. לא מוכן יותר משבועיים
צילום: רויטרס
מומלצים