שתף קטע נבחר

ארה"ב: ישראל פוגעת במאמצי השלום

מחלקת המדינה בהודעת גינוי להתנקשויות של ישראל בשטחים: "הן מסלימות את המצב ואינן תורמות לרפורמות ברשות הפלסטינית". ועדה בקונגרס: על ישראל לעודד הקמת מדינה פלסטינית. פאוול ינחת בישראל במוצאי שבת - אבל שרון צפוי לשמור את המחוות לפגישתו עם בוש

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הלילה (יום ו') הודעת גינוי חריפה להתנקשויות שמבצעת ישראל בשטחים: "ההתנקשויות פוגעות במאמצים להשיג שלום, הן מסלימות את המצב באזור, והן אינן תורמות להתקדמות הרפורמות ברשות הפלסטינית", אמר דובר מחלקת המדינה, ריצ'ארד באוצ'ר. הוא קרא לישראל גם לעשות הכל כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. עם זאת, הדגיש באוצ'ר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה וכי אין שום הצדקה למעשי האלימות ולטרור נגד ישראלים.
דבריו של דובר מחלקת המדינה נאמרו בעקבות ההתנקשות שהייתה אתמול בבכיר החמאס איאד בק ברצועה, ולקראת ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, שצפוי לנחות בישראל במוצאי שבת. פאוול ייפגש לאחר נחיתתו עם שר החוץ שלום, ביום ראשון עם שרון ומופז, וביום שני עם אבו-מאזן. הוא צפוי ללחוץ על אבו-מאזן להתחיל להילחם בטרור, ועל שרון - שיסייע לאבו-מאזן ויבצע מחוות כלפי הפלסטינים.
גם ועדה מרכזית בקונגרס האמריקני קראה לפנות בוקר לישראל לנקוט "צעדים ממשיים" כדי "לתמוך ולעודד הקמתה של מדינה פלסטינית ברת-קיימא". בנוסח ההצעה שאושרה נאמר כי "קיום מדינה פלסטינית שוחרת שלום הינו חיוני להשגת הביטחון שישראל מייחלת לו".
הוועדה לעניין יחסי החוץ בבית-הנבחרים בוושינגטון אישרה הצעת חוק בדבר הקצאת סיוע כלכלי והומניטארי לפלסטינים, בתנאי שיעמדו בדרישותיהם בהתאם לתוכנית "מפת הדרכים". נוסח ההצהרה, שאינו מציין באילו סכומים מדובר, יועבר לאישור בית-הנבחרים והסנאט.

מחלוקת על המחוות לפלסטינים

ראש הממשלה, אריאל שרון, שר הביטחון, שאול מופז, ושר החוץ, סילבן שלום, ידונו בקרוב בשאלה האם ומתי לבצע מחוות כלפי הפלסטינים, כפי שדורשת ארצות-הברית. לקראת ביקורו של פאוול גובשה במשרד החוץ תוכנית למתן הקלות לפלסטינים - אולם עמדת מערכת הביטחון היא שצריך לבצע מחוות רק כאשר אבו-מאזן ינקוט צעדים ממשיים נגד הטרור. גורמים מדיניים מעריכים שהמחוות יתבצעו סמוך ל-20 במאי - המועד שבו תתקיים פגישתו של שרון עם בוש בארה"ב.
בישיבת הכנה שהתקיימה אתמול במשרד החוץ נקבע כי שלום - שייפגש עם פאוול במוצאי שבת - יבהיר לו כי הוא מעוניין להיפגש עם מנהיגים פלסטינים, דוגמת אבו מאזן, נביל שעת' או סאיב עריקאת.
נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר אמש כי הוא אופטימי בנוגע לתהליך השלום במזרח התיכון. בוש דיבר בפני עיתונאים לפני פגישה שנערכה בינו לבין האמיר של קטאר בבית הלבן.
"אני מאוד אופטימי. לכן אני שולח את פאוול לשם", אמר בוש, "כמובן שאנחנו עומדים להתקדם". נשיא ארה"ב הסביר כי הסיבה לאופטימיות שלו היא העובדה שראש הממשלה הפלסטיני החדש, אבו-מאזן, גינה את הטרור והצהיר על מחויבותו לעריכת רפורמות ברשות הפלסטינית. "הוא מבין מה שאנו יודעים - שתהליך השלום יוכל להתקדם רק אם ייעשה מאמץ מרוכז להילחם באלימות", אמר בוש.

שרון: זו אינה העת למו"מ עם סוריה

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בראיונות שהעניק אמש לשלושת ערוצי הטלוויזיה כי הוא אישר באופן אישי את ההתנקשות בבכיר החמאס, איאד בק, ברצועת עזה. "האחריות שלי היא למנוע פיגועים באזרחי ישראל", אמר שרון, "אנחנו גם הבהרנו בצורה מאוד ברורה שכל עוד הממשלה הפלסטינית החדשה לא תנקוט בצעדים למניעת טרור - והיא לא נקטה בשום צעד עד היום למניעת טרור - ישראל תפעל למנוע פעולות טרור". שרון טען, בתשובה לשאלה, כי ההתנקשות מסייעת לאבו-מאזן, אבל הדגיש כי "אנחנו לא מבצעים פעולה מסוג כזה כדי לסייע לראש הממשלה הפלסטיני לחזק את מעמדו, אלא כדי למנוע פגיעה קטלנית שיכולה להיות באזרחי ישראל".
שרון חזר ואמר כי "אנחנו נמצאים היום בתחילה של מצב שונה מזה שהיה", ודלבריו, "יש לנו היום, יותר מאשר בעבר, סיכוי להגיע להסדר מדיני, שבעקבותיו אפשר אולי גם להגיע לשלום". הוא אמר שישראל תהיה מוכנה לויתורים כואבים, אולם סירב להתייחס במפורש לפינוי התנחלויות.
שרון הסביר גם מדוע החליט שלא לנהל כעת מו"מ עם נשיא סוריה, בשאר אסד, למרות איתותים חיוביים שהגיעו לאחרונה מדמשק: "עוד לפני מלחמת עיראק נוצר קשר של אנשי עסקים ערבים-ישראלים עם אנשי עסקים בירדן", אמר שרון, "היה מעורב בזה אדם שאני מעריך אותו - מי שהיה פעם מנכ"ל משרד החוץ ,איתן בן צור. הוא בא עם איזושהי הצעה מסוימת. כמובן, הדבר הזה היה בידיעתי, אני גם אישרתי את הפגישה הזאת. אחר-כך, כשהסתיימה המלחמה בעיראק, הייתה פנייה מחודשת של הסורים, וגם הייתה פנייה אליי דרך חבר הקונגרס טום לנטוס. קיימתי בנושא התייעצות רצינית עם שר החוץ, והגענו למסקנה שצריך להמתין מספר שבועות, כדי לא להפריע ללחץ האמריקאי - בנושאים חיוניים גם לביטחונה של ישראל - על סוריה ולבנון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון. ההתנקשות מסייעת לאבו-מאזן
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
פאוול. מגיע במוצ"ש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בוש. אופטימי
צילום: איי פי
מומלצים