שתף קטע נבחר

בוש: המזה"ת יהפוך לאזור סחר חופשי בתוך עשור

לדבריו, "כינון אזור סחר חופשי יוכל לספק תקווה חדשה לאזור". יום לפני הגעתו של פאוול לאזור, קרא בוש לישראל להתייחס בכבוד לזכויותיהם של הפלסטינים, ולמדינות ערב "להכיר אחת ולתמיד בישראל". שרון ייפגש עם בוש בעוד 10 ימים בארה"ב

יום לפני הגעתו לביקור בישראל של מזכיר המדינה קולין פאוול, פרש נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש את חזונו בנוגע ל"מזרח תיכון חדש". לדבריו, "אנו רוצים להפוך את המזרח התיכון לאיזור סחר חופשי בתוך עשר שנים, בו יחיו ישראל ופלסטין בשגשוג ושלום זו לצד זו".
הנשיא אמר כי באמצעות "כינון אזור סחר חופשי נוכל לספק תקווה חדשה לאנשים באזור, על ידי החלפת שחיתות בשווקים חופשיים".
הנשיא קרא בנאומו לישראל "לנקוט בצעדים להפחית את סבלם של הפלסטינים ולהראות כבוד לזכויותיהם. עליה להפסיק את ההתנחלויות בשטחים הכבושים. על אומות ערב להילחם בטרור על כל צורותיו ולהכיר אחת ולתמיד בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית בשלום עם שכנותיה".
הוא הוסיף כי "אני שולח את פאוול למזרח התיכון כדי לקרוא לכל הצדדים לעמוד במחויבויותיהם. הוא ייצא עוד הלילה ונושא עימו את מחויבותי האישית: אמריקה תפעל כדי להשיג שתי מדינות - ישראל ופלסטין, החיות זו לצד זו בביטחון, שגשוג ושלום", אמר.
לדבריו, "נוצרה הזדמנות היסטורית באזור. הגענו לרגע של הבטחה גדולה וארה"ב תנצל רגע זה בשם השלום. חוזקנו הגדול הוא שאנו משרתים את עיקרון החירות. שלום במזרח התיכון הוא אינטרס אמריקני לאומי, והדרך לשלום היא דרך החופש", אמר בוש בנאום באוניברסיטת וירג'יניה בפני קהל סטודנטים.
יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, בירך על נאומו של בוש. "אנו מקווים שארה"ב תלחץ על ישראל לממש מיידית את 'מפת הדרכים' ללא שהות וללא תנאים מוקדמים", הוסיף אבו רודינה. סאיב עריקאת, השר האחראי על המשא ומתן בין ישראל לרשות, הביע אף הוא סיפוק ואמר "אנו מקווים שעמדת הנשיא בוש תשפיע על הדרג הפוליטי להפסיק את הכיבוש הישראלי ותביא לנסיגה מלאה לגבולות 1967 ולהקמת מדינה פלסטינית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חזון חדש: בוש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הגיב בסיפוק: עריקאת
צילום: איי פי
מומלצים