שתף קטע נבחר

פאוול לפלסטינים: הילחמו בטרור

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, נפגש עם ראש הממשלה הפלסטיני אבו-מאזן ביריחו - וקרא לרשות הפלסטינית לפרק במהירות את ארגוני הטרור מנשקם. אבו מאזן הזהיר: אם מפת הדרכים לא תיושם כמקשה אחת, דינה להיכשל

מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול נועד אתמול (יום א') עם ראש הממשלה אריאל שרון ועם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן. בפגישות הדגיש פאוול את הצורך להילחם בטרור, אך קרא מנגד לישראל להקל על הפלסטינים. הוא הבהיר שארה"ב מחויבת ליישום מפת הדרכים.
"אני קורא לכם לפרק במהירות את ארגוני הטרור...הדגשתי בפגישתי עם ראש הממשלה שרון ועם ממשלתו את הצורך שישראל תבצע את חלקה על ידי שיפור בחיי היומיום של הפלסטינים", אמר פאוול והבטיח לפלסטינים סיוע של עוד 50 מיליון דולר לשיקום תשתיות ולסיוע ביצירת מקומות עבודה.
שלא לציטוט, ציינו בכירים פלסטינים כי עיקר הפגישה בין פאוול לאבו-מאזן והמשלחת הפלסטינית עסקה בסוגיית הביטחון. בפגישה השתתפו השר לענייני ביטחון מוחמד דחלאן, השר לענייני חוץ נביל שעת' השר לענייני מו"מ סעיב עריקאת וכן יאסר עבד רבו.
פאוול אמר לאבו-מאזן: "אני מבטיח לך שארה"ב מחויבת לסיום הסכסוך שהביא לכל כך הרבה סבל לאיזור. אני מצפה לעבוד עם שני הצדדים ועם שותפנו לקוורטט על מפת הדרכים ולמימוש מלא של חזון הנשיא".
אבו מאזן קרא בתום הפגישה "להקים מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל בגבולות 67'". הוא קרא ליישם את מפת הדרכים כמקשה אחת והזהיר כי התוכנית תיכשל אם תופרד לחלקים: "אנחנו מוכנים להצהיר על קבלת מפת הדרכים באותו היום ששרון יצהיר את הצהרתו כפי שנדרש ממנו".
אבו מאזן קרא להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ואת מדיניות ההתנקשויות: "אנו דורשים להפסיק הרס התשתיות ואת ההענשה הקולקטיבית ולשחרר אלפי אסירים פלסטינים. אנחנו דורשים גם להשיב את החופש המלא לנשיא ערפאת".

"חלון הזדמנויות להסדר"

מוקדם יותר אתמול נועד פאוול עם ראש הממשלה, אריאל שרון. שרון אמר בתום הפגישה כי "לאחר הניצחון האמריקני בעיראק נפתח חלון הזדמנויות להסדר במזרח התיכון".
שרון הוסיף כי "בקרוב יתקיימו פגישות עם בכירים פלסטינים, ובסיוע האמריקנים נגיע להסדר של שלום". לדבריו, "מאמצים להפסיק את הטרור הם המפתח לקידום מדיני. הם יאפשרו מציאות חדשה וטובה יותר לאוכלוסיה הפלסטינית".
ראש הממשלה הדגיש כי ישראל מחוייבת לחזון הנשיא בוש מנאומו ב-24 ביוני, להבדיל מ"מפת הדרכים", אליה נמנע מלהתייחס. הוא הבהיר כי מלחמה פלסטינית בטרור תגרור ויתורים כואבים מצד ישראל.
שרון הודה לפאוול "על המאמצים הכנים לקדם את התהליך המדיני, ולנשיא בוש, "על מנהיגותו ונכונותו להשקיע זמן ומאמצים לקידום חזונו להוביל את האזור לעתיד טוב יותר".
גם מזכיר המדינה האמריקני גילה אופטימיות, והבטיח במסיבת העיתונאים: "נחליף את השינאה בתקווה". עוד הבטיח המזכיר: "נעשה ככל שביכולתנו כדי שאבו מאזן יוכל ליישם את כוונותיו". לדבריו, "התקדמות במשא ומתן תלוייה גם בצעדים ממשיים של ישראל לתמיכה ברפורמה הפלסטינית".

ארוחת צהריים עם השרים

מזכיר המדינה קיים אתמול סבב פגישות עם הצמרת הישראלית. תחילה נועד פאוול עם הנשיא קצב ולאחר מכן עם שר הביטחון שאול מופז. בתום פגישתו עם שרון, אכל פאוול ארוחת צהריים עם השרים שרון, שלום, נתניהו, לפיד, איתם, מופז וליברמן. אחר הצהריים נפגש פאוול עם אבו מאזן.
שר המשפטים, טומי לפיד, אמר בארוחת הצהריים לפאוול, כי "המכשולים ליישום מפת הדרכים לא הוסרו וישראל אינה יכולה לשוב על כישלון אוסלו". שר הבינוי איתם אמר לפאוול: "ערפאת מהתל בכם. כל עוד הוא בשטח הטרור לא ייפסק".

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש ודיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חילוקי דעות סמנטיים. שרון ופאוול בפגישתם
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עדכון שוטף. פגישה עם מופז
צילום: איי פי
חופש תנועה לערפאת: אבו מאזן
צילום: AP
מומלצים