שתף קטע נבחר

מושב הקיץ נפתח; לאופוזיציה אין מנהיג

הח"כים שבים לעבודה, אך ייצאו שוב לפגרה בתחילת אוגוסט. בעבודה תכננו להגיש הצעת אי אמון ברה"מ, אך בעקבות התפטרות מצנע תתקשה המפלגה להציב מועמד חלופי לראשות הממשלה כפי שמתחייב. גם איוש תפקיד יו"ר האופוזיציה אינו ברור

לאחר פגרה בת חודש וחצי חוזרת היום (ב') הכנסת לעבודה, אך לא לאורך זמן: ב-4 באוגוסט ייצאו שוב המחוקקים לפגרת קיץ. בסך הכל, מיום השבעתה עבדה הכנסת חמישה שבועות בלבד.
בפתיחת מושב הקיץ יעמדו על סדר היום שלוש הצעות אי אמון בראש ממשלה שהגישו סיעות העבודה ומרצ, חד"ש-תע"ל ויהדות התורה וש"ס.
לפי התקנון, חובה על המגישים הצעת אי אמון להציג מועמד חלופי לראשות הממשלה. סיעת העבודה תכננה להגיש הצעת אי אמון בשל התוכנית הכלכלית, אולם המפלגה מצויה כעת במבוכה, בעקבות התפטרותו של עמרם מצנע מראשות המפלגה. לא ברור לפיכך את מי תרשום המפלגה כמועמדה לראשות הממשלה. ייתכן שהעבודה תסיר לבסוף את הצעתה בעקבות התסבוכת אליה נקלעה. בנוסף, חוסר ודאות שוררת לגבי איוש תפקיד יו"ר האופוזיציה, בעקבות התפטרות מצנע. העבודה תדון היום בסוגיה.
על מצבה של האופוזיציה במשכן מעידה דליה איציק יו"ר סיעת העבודה בכנסת. "אני לא יכולה להצהיר על אופוזיציה לוחמת. נזרקה פצצה בסיעת העבודה ואת כל כוחי אני משקיעה שהמפלגה תנהג בתבונת השכל והלב. אני בצומת שבה אני חייבת לחבר מחדש את המפלגה. אופוזיציה לוחמת? אני מקווה שלא נילחם אחד בשני".
יהדות התורה תגיש הצעת אי אמון בעקבות מכירת חמץ בפסח. היא תציב את ח"כ אברהם רביץ כמועמדה לראש ממשלה חלופי. בנוסף תועלה הצעת האי אמון של חד"ש-תע"ל בשל "אי ההתקדמות במשא ומתן המדיני".
סוגיה נוספת שתעמוד במוקד תשומת הלב בכנסת היום תהיה ההצבעה בוועדת הכנסת בשאלת הסרת חסינותה של ח"כ נעמי בלומנטל.
נראה כי עיקר המעמסה במושב הקרוב תוטל על ועדת הכספים שתשקוד על הכנת "חוק התוכנית הכלכלית" לקראת קריאה שנייה ושלישית. לשאר ועדות הכנסת, שרובן עבדו במהלך הפגרה כסדרן, לא יישאר פרק זמן ראוי בתקופת המושב הקרוב להניח הצעת חוק על שולחן הכנסת.

"הפגרות ארוכות מדי"

ח"כים מותחים ביקורת על התארכות הפגרות בכנסת. ח"כ ענבל גבריאלי (ליכוד) אמרה כי "הפגרות ארוכות לטעמי וגורמות לנתק מהעבודה הפרלמנטרית ומהציבור. אבל למרות פגרת הקיץ המתוכננת אני בטוחה שמושב הכנסת הקרוב יהיה פורה ורווי עשייה". לדבריה, "גם במהלך הפגרה עבדתי באופן בלתי פוסק לטובת הצעות חוק וקידום נושאים הקשורים לנוער וצעירים בישראל".
ח"כ אבשלום וילן (מרצ) מעריך כי המושב הקרוב יהיה סוער, בעיקר סביב הנושאים הכלכליים והחברתיים. "אני תקווה שהכנסת תצא משלב הטירונות בכל הקשור לבקרתה על מדיניות הממשלה". לדבריו, "עכשיו 40 טירוני הליכוד מקבלים הוראות מהרס"ר גדעון סער והגיע הזמן שהכנסת תתפקד כגוף עצמאי ולא כשלוחה של חוות השקמים וקריית ארבע".
יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, מצפה שבמושב הקרוב תדעך סוגיית התוכנית הכלכלית ואת מקומה יתפוס נושא תהליך השלום". בהתייחסו למשך הפגרות אמר רשף כי "הן ארוכות מדי וכל ח"כ המכבד את עצמו ואת הציבור ממשיך בעבודתו גם בפגרות".
ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) מותחת ביקורת על ימי החופשה הרבים. "עוד לפני שהצעות החוק יגיעו לקריאה טרומית נצא שוב לפגרה. אני עדיין מקווה לעשות הכל כדי לקדם חקיקה למען הנשים בישראל".

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
שלוש הצעות אי אמון ברה"מ
צילום רויטרס
צילום דודו פריד
אופוזיציה לוחמת? דליה איציק
צילום דודו פריד
מומלצים