שתף קטע נבחר

ציפיות נמוכות לקראת פגישת שרון ואבו מאזן

ראש הממשלה הפלסטיני הסכים להיפגש עם שרון לקראת סוף השבוע. ברשות פסימיים: "אפילו דו-שיח של חירשים לא יהיה שם". מקורבי שרון משדרים אופטימיות - במערכת הביטחון מביעים ספקנות. "ידיעות אחרונות": אמש נועד האלוף עמוס גלעד, לפגישה ביטחונית חשאית עם מוחמד דחלאן, הממונה על ביטחון ברשות

ראש הממשלה, אריאל שרון, צפוי להיפגש לקראת סוף השבוע עם עמיתו הפלסטיני, אבו מאזן - כך אמרו אמש (יום א') מקורות מדיניים בירושלים. שרון הזמין את אבו מאזן להיפגש באמצעות מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול. אבו מאזן הביע את הסכמתו להיפגש עם שרון לפני שזה ייצא לוושינגטון בשבוע הבא, לפגישתו עם בוש.
בכירים ברשות הפלסטינית הביעו פסימיות לקראת הפגישה וטענו שנועדה בעיקר לצורך יחסי הציבור של שרון בארה"ב. "כל הפגישה עם פאוול הייתה בלה בלה, וגם פגישה בין אבו מאזן לשרון תהיה בלה בלה". בכיר אחר אמר: "בפגישת שרון אבו מאזן, אם זו תתקיים, לא יהיה אפילו שיח של חירשים - תהיה בקושי פנטומימה".
ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי במקביל לשיחות המדיניות, נועד אמש מתאם הפעולות בשטחים, האלוף עמוס גלעד, לפגישה ביטחונית חשאית עם מוחמד דחלאן, הממונה על ביטחון ברשות.

עבד-רבו: ההקלות הן "שקר גדול"

בפגישה עם פאוול אמרו הפלסטינים כי אבו מאזן מעוניין "לספק את הסחורה" ולפרק את ארגוני הטרור מנשקם, אבל הוא אינו יכול לעשות זאת במצב הנוכחי: ישראל הרסה את מנגנוני הביטחון בגדה ופגעה אנושות במנגנונים ברצועה; צה"ל ממשיך לפעול בשטח ויוצר אווירה שאינה מאפשרת לאבו מאזן לפעול נגד הפלגים הפלסטינים. ללא הקלות משמעותיות - הסרת הכתרים, שחרור אסירים, הפסקת החיסולים, הסרת המצור מעל ערפאת - לא יוכל אבו מאזן לזכות לתמיכת הרחוב, אמרו בכירים ברשות.
השר לענייני ממשלה ברשות, יאסר עבד-רבו, אמר לעיתונאים בתום פגישת פאוול ואבו מאזן שישראל אינה מעוניינת ביישום מפת הדרכים, וכי הדיווחים על הקלות שביצעה ישראל הם "שקר גדול": "בכל פעם שמבקר באזור שליח זר, מציגה ישראל את אותה רשימה שקרית של הקלות שניתנו לפלסטינים. אבל הפלסטינים החיים בשטחים רואים כי אין כל שינוי ואין שום הקלות. ישראל לא רוצה לפתוח את הדרכים בשטחים, אבל היא כן רוצה לפתוח מחדש את מפת הדרכים".
ברשות בטוחים ששרון "אינו האיש לעשות עמו עסקים". לדברי הבכירים הפלסטינים, שרון מעוניין רק למשוך זמן, והוויתור היחיד שהוא מוכן לעשות הוא לדבר על נכונותו לוויתורים. ברשות חושדים ששרון רוצה למעשה להחליש את אבו מאזן, כדי שיוכל לומר שגם אבו מאזן לא סיפק את הסחורה. "הבעיה היא ששרון לא נתן לאבו מאזן אפילו את האפשרות להעמיס את הסחורה", אומרים ברשות.

בישראל מעריכים: אבו מאזן לא יילחם בטרור

גורמים מדיניים בירושלים, לעומת זאת, הפגינו אופטימיות ואמרו שהפגישה המתוכננת של שרון עם אבו מאזן נועדה להניע את התהליך המדיני. עם זאת, צפוי שרון להבהיר לאבו מאזן שישראל מסרבת לקבל את רעיון ההודנא ("הפסקת אש"), ומתעקשת שהרשות הפלסטינית תילחם בטרור בצורה שיטתית. שרון גם יבהיר שישראל מוכנה להסיג את כוחות צה"ל רק באופן מדורג ורק במקומות שבהם הרשות הפלסטינית תקבל עליה את האחריות.
למרות ההצהרות האופטימיות שמפיצים "הגורמים המדיניים", בקרב ראשי מערכת הביטחון בישראל לא שוררת אופטימיות. בישראל עומדים על כך שהמפתח נמצא בידי אבו מאזן, שצריך להתחיל להילחם בטרור, אולם מתקשים להאמין שהוא יעשה זאת. בשיחות סגורות אומרים ראשי מערכת הביטחון שאבו מאזן צריך "לעשות אלטלנה"; בערבית זה נקרא "פיתנה" – מלחמת אחים. "הפלסטינים מעולם לא עשו זאת, וככל הנראה הם גם לא יעשו זאת עכשיו", אומרים במערכת הביטחון, "בוודאי לא כאשר ערפאת ממשיך לנשוף בעורפו של אבו מאזן מן המוקטעה, והציבור הפלסטיני ממשיך לתמוך ברוב גדול בהמשך המאבק, וברוב צנוע יותר, בהמשך פעולות ההתאבדות".

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור, עלי ואקד ופליקס פריש.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פאוול ושרון. בסביבת ראש הממשלה מביעים אופטימיות
צילום: איי פי
צילום: CNN
פאוול ואבו מאזן. שר פלסטיני מסכם: "בלה בלה"
צילום: CNN
מומלצים