שתף קטע נבחר

ישראל במקום השני בעולם בתחלואת סרטן העור

שבוע המודעות לסרטן העור יצויין בשבוע הבא ובאגודה למלחמה בסרטן חושפת נתונים קשים: 880 ישראלים חלו השנה במחלה, וטוענים: מיטות שיזוף מסוכנות כמו החשיפה לשמש. משרד הבריאות: ערבים חולים פחות במחלה

חדשות לא מעודדות לקראת הקיץ: בשנת 2002 אובחנו בישראל כ-880 חולים חדשים בסרטן העור, הקרוי בשפה המקצועית מלנומה ממאירה. כך דיווחה היום (ב') האגודה למלחמה בסרטן. מהנתונים עולה כי ישראל נמצאת במקום השני אחרי אוסטרליה בשיעור התחלואה בכל העולם.
במסיבת עיתונאים לרגל שבוע המודעות לסרטן העור, נטען כי מדי שנה מתגלים 10,000 חולים חדשים בסרטן עור שאינו מלנומה. סרטן זה הוא השכיח ביותר מסוגי הסרטן ונמצא במגמת עליה. אמנם מדובר בסרטן פחות קטלני, אך הוא עלול לפגוע קשות באיכות החיים, לגרום לנזקים אסתטיים חמורים ואף למוות.

"מיטות שיזוף גם כן מסוכנות"

במסיבת העיתונאים הזהירה האגודה את הציבור מפני שימוש במיטות השיזוף, המסוכנות באותה מידה כמו החשיפה לשמש.
פרופסור רפאל שפיר, יו"ר ועדת העדכון בנושא סרטן העור, אמר כי מיטות השיזוף פולטות קרינה אולטרא-סגולה הגורמת לנזקים בריאותיים מצטברים לטווח הארוך, וכי חשיפת יתר לקרניים אלה עלולה לגרום לפגיעה בעיניים או בראייה, לפריחה, להתקמטות מוקדמת של העור, לריבוי כתמים ונגעים קדם-סרטניים ולהגברת הסיכון לחלות בסרטן העור.
עוד נמסר, כי גם שיזוף חד-פעמי במכון שיזוף כרוך בחשיפה לקרניים מסוכנות, קיימת סכנה של כוויות מדרגה ראשונה ודרגה שנייה, ושל נזקים חמורים שעלולים להיות בלתי-הפיכים. באגודה הוסיפו, כי מי שעורו בהיר ואינו מקבל גוון שזוף משהייה בשמש, לא יצליח להשתזף גם במכון שיזוף, ועלול לגרום לעצמו נזק בלתי-הפיך.

משרד הבריאות: ערבים חולים פחות

שיעורי התחלואה במלנומה ממאירה בשנת 2001 היו 17.06 לכל 100 אלף גברים יהודים, ו-14.82 לנשים יהודיות. יצויין כי נתוני התחלואה בקרב האוכלוסייה הערבית נמוך בהרבה ועומד על 2.74 גברים ל-100 אלף גברים, ו-3.72 ל-100 אלף נשים במגזר הערבי. אחת הסיבות לכך היא שלבושן המסורתי מכסה ידיים ורגליים ולעתים אף את הפנים.
מנתוני משרד הבריאות עולה, כי 56% מהגברים ו-40% מהנשים החולים במלנומה נפגעו באזור הפנים והעורף. 17% מהגברים ו-24% מהנשים נפגעו בגפיים העליונות והכתפיים; 16% מהגברים ו-27% מהנשים נפגעו בגפיים התחתונות. במקומות אחרים בגוף נפגעו 11% מהגברים ו-9% מהנשים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכוני שיזוף. מזיקים לעור (אילוסטרציה)
משתזפים. זהירות
מומלצים