שתף קטע נבחר

"אין ראיה שהתנועה האיסלאמית מימנה פיגועים"

ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה הסירה את החשדות לפיהם ראשי התנועה האיסלאמית העבירו כספים ששימשו ישירות לפיגועים. אולם היא משוכנעת שיוגשו כתבי אישום בפרשה. במחוז הצפוני מתעקשים: "אף שופט לא היה מאשר להאריך את מעצר השייח, אלמלא חומר החקירה שהוצג בפניו היה כה אמין וחותך"

"כרגע אני לא יכולה להצביע על העובדה שאנשי התנועה האיסלאמית קנו עם הכסף חומרים ששימשו לפיגועים", כך אמרה היום (ד') ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ מירי גולן, במהלך תידרוך לעיתונאים שנערך במשרדי היחידה בבת ים. עם זאת הדגישה, גולן כי היא משוכנעת שיוגשו כתבי אישום בפרשה.
תנ"צ גולן סיפרה, כי לפני למעלה משנתיים הגיעו אנשי השב"כ למשרדי היחידה והציגו בפניהם חומר על גופים שהוצאו מחוץ לחוק בארץ ובחו"ל, שמימנו גופים מזוהי חמאס. "באמצעות מוסדות שהם לכאורה הומניטאריים, הם תמכו במשפחות שאהידים ואסירים ביטחוניים שכלואים בארץ. מעדויות של אנשים שניסו לבצע פיגועים וכשלו עלה באופן מפורש, שמאחוריהם עמדה תשתית כלכלית שתומכת במשפחתם".
אתמול נעצרו בכירי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ובראשם השייח ראאד סלאח. הם חשודים שקיימו קשרים עם ארגוני טרור בחו"ל והעבירו מיליוני שקלים למשפחות מתאבדים. החשדות נגד בכירי התנועה האיסלאמית הם פעילות וחברות בארגונים שהוצאו מחוץ לחוק, עבירות הקשורות בהתאחדות בלתי מוכרת, מגע עם סוכן זר, איסור הלבנת הון ועשיית פעולה ברכוש אסור. בהארכת מעצרם של בכירי הפלג הצפוני קבעה השופטת: "מחומר החקירה עולה כי מאז אמצע שנות ה-90 הייתה פעילות פיננסית רחבת היקף של התנועה האיסלאמית מול גופים איסלאמים בחו"ל ובמסגרתה הועברו כספים לפעילי חמאס בחו"ל ובשטחים".
מהרגע בו החקירה הפכה גלויה כ-50 חוקרים, כמעט כל מצבת כוח האדם של היחידה, עסוקים בחקירה שתימשך לדעת תת ניצב גולן זמן רב. כמו כן צפויים מעצרים נוספים.
באשר ליציאת השייח סלאח ללווית אביו, ציינה תנ"צ גולן, כי היו חייבים לגלות רגישות אנושית. "ההסכם שהגענו אליו עם פרקליטו, הוא שהשייח יהיה באחריותו במשך כל זמן יציאתו מהמעצר והוא יתחייב שלא לומר בלוויה דברי הסתה, לא ידבר עם איש ולא יתראיין לשום כלי תקשורת – תנאים שהיו מקובלים על כולם".

המחוז הצפוני: יש לנו ראיות מוצקות

גורמים בכירים במחוז הצפוני במשטרה אמרו היום כי "בידי שלטונות החוק ראיות מוצקות כנגד השייח ראד סלאח ואנשיו" והוסיפו כי ישנם פעילים נוספים בתנועה האיסלאמית וביניהם בכירים שלא נעצרו מאחר וכלפיהם לא הושגו ראיות מספיק חותכות.
לדבריהם, "אף שופט לא היה מאשר להאריך את מעצרו של השייח סלאח למספר ימים כה רב, אלמלא חומר החקירה שהוצג בפניו היה כה אמין וחותך".
בנוגע להתייחסותם לתזמון בו התקיים המבצע אמרו במחוז הצפוני, שאין לכך שום קשר לביקורו של פאוול באזור וכי "המבצע היה מתוכנן להתבצע לפני מספר חודשים אך נדחה ארבע פעמים עד למימושו ביום שני האחרון בסוף בשל אילוצים שונים, ביניהם המלחמה במפרץ".

"הנגבי נדרש להסביר על מה המהומה"

ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה לדברי תת ניצב גולן, כי "השר לביטחון פנים צחי הנגבי נדרש להסביר על מה כל המהומה".
ח"כ ג'מאל זחלאקה (בל"ד) אמר כי "מלכתחילה היה ברור שההר יוליד עכבר ואכן ההר הוליד עכברוש. אלו הם מעצרים וחקירות פוליטיות שלא יעמדו בשום דיון משפטי סביר והוגן".
לעומתן, קרא אחר הצהריים יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, לממשלה להוציא את התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק. לדבריו, "למרבה הצער התגלה שבגופה של מדינת ישראל יש גידול סרטני המסית נגד המדינה ותומך בטרור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראאד סלאח. היום בהלווית אביו
צילום: רויטרס
תרשים העברת הכספים של התנועה
צילום: משטרת ישראל
צילום: אבי כהן
חברי התנועה מובאים למעצר
צילום: אבי כהן
מומלצים