שתף קטע נבחר

כוננות לקראת התפילות בהר הבית

במשטרה מעריכים שלא צפויות הפרות סדר משמעותיות, אך לאור העיתוי הרגיש - מעצר אנשי התנועה האיסלמית, ציון יום הנכבה והבטחת השר הנגבי לפתוח בקרוב את ההר לתפילת יהודים - הוחלט להגביר כוננות. תותר כניסתם של גברים מעל גיל 40 בלבד

המשטרה תגביל היום (ו') את גיל המתפללים שיגיעו לתפילות בהר הבית, ותערך בכוחות גדולים מחשש להתפרצות הפרות סדר עם תום התפילות. זאת למרות ההערכות הכלליות, לפיהן לא צפויות הפרות סדר משמעותיות. רק גברים בעלי תעודות זהות כחולות מגיל 40 ומעלה יורשו לעלות להר להתפלל. כניסת נשים תותר ללא הגבלה.
במשטרה אומרים שההיערכות המיוחדת נדרשה נוכח מעצרם של בכירי הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית וציון יום הנכבה אתמול. המתח רק גבר בעקבות דבריו של השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, שאמר ביום רביעי שבכוונתו לחזור ולאפשר תפילות של יהודים בהר הבית. גורמים ברשות הפלסטינית ומוסדות דת מוסלמים גינו בחריפות את דבריו והביעו זעם רב בנושא.
המופתי של ירושלים, שייח' עכרמה סברי, הזהיר אתמול מ"ההשלכות החמורות" שצפויות לצעד, אשר יוביל לדבריו להרס ושפיכות דמים. "מסגד אל-אקצה נמצא בסכנה", אמר סברי בראיון לרשת אל-ג'זירה, "ואנחנו מתכוונים להגן עליו ועל המתפללים בו". סאיב עריקאת, השר לענייני משא ומתן ברשות, אמר שההחלטה מהווה "הסלמה חמורה" מצד ישראל, וקרא לעולם "להתערב לאלתר" כדי למנוע את "הצעד המסוכן". יועצו האישי של ערפאת, נביל אבו רודיינה, הזהיר אף הוא מההשלכות שצפויות בעקבות מימוש ההחלטה.

זה התחיל בהבטחה של ניצב לוי

למרות ההסלמה שצפויה להיגרם ביחסים הטעונים ממילא בין מוסלמים ליהודים בעקבות ההחלטה, בייחוד לקראת חידוש המו"מ בין ישראל והרשות הפלסטינית, נדמה שנפלה החלטה לאפשר למתפללים יהודים לחזור להר הבית. נוכחות של יהודים בחלקו הצפוני של הר הבית היא כסדין אדום בעיניהם, לאחר שדגל ישראל הורד ממסגד כיפת הסלע לפני 36 שנה.
ראשיתה של ההחלטה הנוכחית בהבטחה של מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, לפני כשלושה חודשים. לוי אמר שאחרי המלחמה בעיראק תישקל מחדש פתיחת ההר ליהודים. למרות שלוי ציין כי עמדתו מתואמת עם הדרגים המדיניים, משטרת ירושלים הדגישה כי היא רק הגוף המבצע ואינה קובעת מדיניות בנושא.
במליאת הכנסת שלשום נאמרו הדברים באופן חד יותר על ידי הנגבי: "הר הבית ייפתח בקרוב לביקורים ולתפילת יהודים בהסכמה", אמר וציין ש"הדברים ייעשו גם אם לא תושג הסכמה -בזמן הקרוב". בחודשים האחרונים מארגנים אנשי ימין בראש כל חודש "סבב הקפות שערים" בהם משתתפים מאות מתפללים ורבנים, בהם גם חברי כנסת ושרים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ייפתח לתפילת יהודים? הר הבית
צילום: ערוץ 33
הנגבי. ההר ייפתח גם ללא הסכמה
צילום: ערוץ 33
אלון. מתכנן לבקר בהר הבית
מומלצים