שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בדיקה גרפולוגית: המסנן התעסוקתי

  בדיקות גרפולוגיות הפכו נפוצות מאוד בתהליכי קבלה לעבודה, במיוחד כאשר לכל משרה פונים עשרות ומאות אנשים ויש צורך במערכת סינון יעילה; מה אפשר לגלות עלינו מכתב היד, איך זה נעשה, עד כמה הבדיקה מכריעה בהחלטת המעסיק, והאם אפשר ורצוי להתכונן כדי לשפר את התוצאות?

  בדיקה גרפולוגית היא אחת הבדיקות הפופולריות ביותר בתהליך מיון וקבלת עובדים לעבודה. בבדיקה נבדקים התכונות ומרכיבי האישיות של המועמד. מבחינת המעביד יתרונה הגדול הוא בכך שכמעט לא ניתן לזייף בה, בניגוד לראיון או לבדיקות אחרות. לכן מעסיקים מעדיפים, במיוחד היום כאשר על כל משרה יש עשרות פניות, להסתייע בבדיקה גרפולוגית כדי לערוך את הסינונים הנדרשים.
  מועמדים רבים, מצידם, חוששים מהבדיקה מאחר שהם חשים שאין להם שליטה על הנעשה בה, והם מנסים בכל דרך אפשרית למצוא פיסת מידע על האופן שבו אפשר להתכונן אליה.
  שוחחנו עם הגרפולוגית חנה קורן כדי להבין מה אפשר לגלות עלינו בבחינה גרפולוגית, ואיך, עד כמה היא מכריעה בהחלטת הקבלה לעבודה, והאם ניתן להתכונן אליה. קורן, בעלת מכון לגרפולוגיה, עוסקת בתחום זה 30 שנה. עם לקוחותיה נמנים גופים ממשלתיים, חברות פרטיות ואנשים פרטיים.

  מה זה בכלל גרפולוגיה?

  גרפולוגיה היא תורת הכתב, שמתבססת על כך שתנועות היד הכותבת ומאפייני הכתב משקפים את אישיות הכותב. בשנים האחרונות נעשה שימוש רב גם בגרפולוגיה משפטית, העוסקת בהשוואת כתבי יד וחתימות כדי לזהות זיוף. לכל כתב יד יש תכונות ייחודיות, בדומה לטביעות אצבע, אבל אף אחד לא יכול לכתוב באותה צורה בדיוק פעמיים ברציפות.
  "אם אני נתקלת בשתי חתימות זהות ב-100%, אין ספק שמדובר בזיוף", אומרת קורן. באחד המקרים שבהם טיפלה, מטפל של חולה שנפטר תבע את ילדיו על סך מיליון שקל. המטפל טען שקיבל מאבי המשפחה לפני מותו צ'ק של מיליון שקל כאות הוקרה על הטיפול המסור. בבנק חששו לפדות את הצ'ק הגבוה ופנו לבני המשפחה, שטענו כי המטפל זייף את חתימת אביהם. קורן השוותה ומצאה שהחתימה זהה לחלוטין לחתימה אחרת של הנפטר - היה ברור כי מדובר בזיוף.
  המקרה היותר מעניין שקרה לה נוגע לסכסוך שברומו של עולם - בין הכורדים לסדאם חוסיין בעיראק. "יום אחד", היא מספרת, "לאחר שהסתיימה מלחמת המפרץ הראשונה, קיבלתי טלפון בהול מלונדון. איש עסקים כורדי בעל הון הזמין אותי כבר למחרת ללונדון להגיש חוות דעת לבית-משפט בסכסוך משפטי בין הכורדים לעיראקים. הכורדים, שסבלו רבות מסדאם חוסיין, טענו כי הסגן של סדאם חתם עימם על הסכם הפסקת אש והתחייב להעביר אליהם 18 מיליון פאונד. כשהגיע מועד התשלום הוא התכחש לחתימתו וטען שהיא מזויפת.
  "עוד לפני שטסתי ביקשתי שישלחו לי בפקס את החתימות של סגן הנשיא, ועל פניו ראיתי שיש התאמה בינן לבין החתימות שבמחלוקת, כלומר שאין זיוף. טסתי ללונדון. כשהגעתי ציפתה לי קבלת פנים מלכותית, נהג עם לימוזינה, מלון מפואר וכרטיס אשראי ללא הגבלת סכום. בשלב מסוים נשארתי לבד במשרד שבו בדקתי את המסמכים יחד עם המזכירה, והיא בתמימותה הראתה לי ארגז מסמכים, שבו התגלה לי חומר שממנו הבנתי, לתדהמתי, כי החתימה מזויפת והיא הושתלה למסמך. לא ידעתי מה לעשות. בסוף אמרתי לאותו איש עסקים שמדובר בחתימה מזויפת. הוא נשבע לי שאכן היה מסמך כזה, אבל הוא נשרף, ואז אמר: תני חוות דעת לטובתנו, ואם נזכה תקבלי מיליון פאונד. להגיד לך שלא התהפכה לי הבטן? התהפכה. התלבטתי כמה שניות. מאוד רציתי לעזור לכורדים מול סדאם, אבל לא יכולתי לתת חוות דעת שקרית".

  מה יתרונות הבדיקה הגרפולוגית?

  ישנן תכונות שקשה לזהות בראיון עבודה וקל יותר לזהות בבדיקה גרפולוגית. תכונות לא מתאימות עלולות לגרום למעביד נזקים כבדים, גם בתום לב. קורן מספרת שבאחת החברות הנמנות עם לקוחותיה לא ביצעו עד לאחרונה בדיקות גרפולוגיות למזכירות שרצו להתקבל לעבודה, אלא רק למנהלים. בשלב מסוים ניגשה החברה למכרז של מיליוני שקלים.
  נציג של המתחרים דיבר עם המזכירה של החברה, משך אותה בלשונה והיא זימרה" את הנתונים הכספיים שהחברה סיפקה במכרז. כתוצאה מכך החברה הפסידה במכרז. המזכירה לא פעלה בזדון, אלא רק רצתה לשאת חן וכיוון שהיתה פטפטנית טבעית מסרה נתונים. מאותו רגע הוחלט בחברה להעביר גם מזכירות אבחון גרפולוגי.
  לדברי קורן, אחד הסימנים לאנשים פטפטנים הוא כתב גדול וכתיבה מהירה. במקרה כזה צריך גם לבדוק דיסקרטיות, כי פטפטן הוא לא בהכרח אדם לא דיסקרטי.
  קורן מספרת גם על מקרה שבו מנכ"ל של חברה המקימה אתרי שעשועים מצא לאחר חודשים את המועמד האולטימטיבי למשרת מנהל פרויקטים, ורק כדי לצאת ידי חובה עבר העובד בדיקה גרפולוגית. במהלך הבדיקה היא גילתה כי מדובר בנוכל מקסים, הנמצא על גבול פיצול האישיות. אחר-כך התברר שהיה שנתיים בבית-סוהר וסבל מהפרעות נפשיות.

  מה מגלים לפי כתב היד?

  בכל בדיקה גרפולוגית נבדקות יותר מ-80 תכונות אופי, כמו אינטליגנציה, יחסי אנוש, שאפתנות, כושר אלתור, יכולת עמידה בלחצים, זיכרון, שליטה עצמית, מהימנות ועוד. רוב המעסיקים מבקשים לבדוק את האינטליגנציה, הנאמנות והמהימנות, וכן תכונות נוספות שהן רלוונטיות לתפקיד. מהבדיקה אפשר ללמוד גם מי מהוריו של המועמד השפיע עליו יותר, וגם על בריאותו הנפשית והגופנית. מועמד שסובל מאסתמה, למשל, יכתוב עם הפסקות קטנות מדי פעם.
  אותיות הכתב מסמלות, בהתאם למיקומן, חלקים שונים בגוף. למשל, החלק העליון של ל', ט' ו-צ' משקף את הראש.
  "מי שסובל מבעיה גופנית משהה באופן לא מודע את העט לחלקיק שנייה יותר מהרגיל באזור המקביל לאזור הרגיש בגופו, וגרפולוג מקצועי יזהה שם באמצעות זכוכית מגדלת כתם קטן", אומרת קורן.
  באחד המקרים הגיע אל קורן מועמד למשרת ניהול. היא מצאה שמדובר באיש אינטליגנטי ואנושי, הוא זכה לציון גבוה מאוד והמעסיק חטף אותו. במקום שבו הוא נשאל על מצבו הגופני, הוא רשם את התשובה בעט לא כדורי, ולכן קורן כתבה בדוח שלה כי מצבו הגופני לא נבדק.
  לאחר שבוע התקשר אליה המעסיק ואמר שפיטר את העובד. קורן: "הוא שלח אלי את כתב ידו של העובד שנכתב בעט כדורי, וחשכו עיני. ראיתי שמדובר באיש שחולה באסתמה קשה. המעסיק אושש את האבחנה ואמר שבשבוע שבו הוא עבד, הוא נכנס למיון שלוש פעמים עקב התקפים קשים".

  מה הדבר הראשון שנבדק?

  "אני בודקת קודם כל מהימנות", אומרת קורן. "אם הנבדק לא עבר בדיקת יושר, אנחנו עוצרים את המשך הבדיקה. יש 164 סימנים שצריך לבדוק כדי להגיע למסקנה שאדם הוא לא מהימן. בבדיקה רגילה בודקים 18 סימנים - אם התוצאה לא יוצאת חד-משמעית, ממשיכים הלאה. אם נמצאת מהימנות גבולית, ערמומיות, התחנפות וכו', צריך לבדוק לאיזה תפקיד מיועד העובד. אם מדובר במשרת איש מכירות, אותן תכונות לא ממש יפסלו אותו, אבל אם זו משרת מנהל חשבונות, זה כבר לא בסדר".
  לדבריה, יש מעסיקים שמזמינים בדיקה גרפולוגית ובדו"ח הסופי נאמר להם שהמועמד לא ישר, ועדיין הם מתעקשים לקבלו: "לאחרונה שלח אלי בעלים של חברה מסחרית מובילה כתב יד של מנהל שאותו ביקש להעסיק כמנכ"ל. בדקתי את כתב ידו ונבהלתי. הוצאתי דו"ח קשה מאוד שציין כי מדובר באיש אינטרסנטי, מנצל אחרים, מעמיד פנים וללא הגינות בסיסית. למרות זאת ציינתי שמדובר באיש אינטליגנטי מאוד בעל כושר ארגון מעולה. בתוצאה הסופית רשמתי שהאיש לא עבר את בדיקת המהימנות. הבעלים של החברה קרא את הדו"ח ואמר לי: הפעם טעית. אני מכיר אותו עשר שנים.
  לפחות פעם בחודש אני אוכל איתו ארוחת צהריים. אמרתי לו שיש הבדל גדול בין לאכול עם מישהו פעם בחודש לבין להעסיק אותו. הוא לא קיבל את דעתי והעסיק אותו בחוזה לשנה במשכורת מאוד מכובדת. לאחר שלושה שבועות הוא התקשר לומר שטעה. המפלה היתה כה קשה, עד שהוא העדיף לשלם למנהל מראש משכורת לשנה, העיקר שיעזוב".

  איך מאבחנים עובד לא מהימן?

  חשוב לזכור שאין יושר אבסולוטי. לכל אדם נורמלי יכולים להיות שניים-שלושה סימנים לאי-יושר. ככל שיש יותר סימנים, האדם פחות מהימן. לדברי קורן, נורה אדומה צריכה להידלק אם מישהו כותב כתיבה איטית מאוד (לא מדובר על אנשים שיש להם מעצורים בכתיבה מתוך אי-ידיעת השפה או מחלה). כתיבה איטית מרמזת על אדם שמנסה להסתיר את כתב ידו האמיתי. ככל שעובד ינסה להסתיר, כך הכתב ייעשה יותר "מצועצע". סימנים נוספים: אי-יציבות כללית של הכתב, כתב הדומה ל"תבנית בית-הספר", הדגשת האות הראשונה במלה, השמטת אותיות או תחלופת אותיות בכתב איטי, תיקונים שאינם משפרים את הקריאות, נקודות מיותרות שאין להן משמעות, הצלבה באות ח' ובאות ת' (שני קווי האות חותכים זה את זה) וחתימה בלתי ברורה או שאינה תואמת את הכתב.
  קורן אומרת שיכול להיות שהבדיקה תעלה שמדובר באדם לא ישר, אם כי לא ממש גנב - ואז יש סוג של עבודות (מכירות למשל) שלהן הוא יכול אולי להתאים. ההמלצה שלה לעובדים המנסים להתקבל לעבודה: לכתוב באופן ספונטני, כי דווקא אז תצאו הכי אמינים. לאחרונה, לנוכח ריבוי המעילות הנחשפות בחברות שונות, יזמה קורן קורס ראשון בסוגו להכשרת מנהלי כוח-אדם בזיהוי חשדות למעילות ולחוסר יושר בעזרת כתב היד.

  מה הסימנים לעובד אינטליגנטי?

  הקביעה כי מדובר בעובד בעל אינטליגנציה גבוהה מושתתת על סימנים רבים. ככל שיימצאו יותר סימנים - זה מלמד על אינטליגנציה גבוהה יותר. בין הסימנים: כתיבה מהירה וספונטנית, כתב מחובר בקלות, לחץ חלש, כתב קטן, חלוקת שטח טובה, חתימה קטנה ועוד.

  מה חשיבות השוליים?

  השוליים שמשאיר הכותב בצידי הטקסט הם חלק מכרטיס הביקור שלו. שוליים ימניים צרים מראים על שיקול דעת, משמעת פנימית, כושר ארגון ותכנון זהיר. שוליים רחבים מלמדים על בזבזנות, בריחה מזכרונות והעמדת פני מאושר.
  אך גם כאן, אומרת קורן, בדיקת השוליים בלבד היא חסרת משמעות. וגם כאן, אם מועמד ינסה ללמוד את הדרך הנכונה להשאיר שוליים כדי להיראות כבעל שיקול דעת וכושר ארגון, אבל בבדיקות האחרות יתברר כי הוא אינו כזה, הבוחן יקטלג אותו כמי שסובל מתסכול ומאישיות המורכבת מסתירות.

  מה חשיבות החתימה?

  לדברי קורן, החתימה נותנת שיקוף טוב של דמות הנבחן יותר מכל תמונה שהוא מצייר, פגישה איתו או תיאור של אישיותו. "אף על פי כן, לחתימה אין ערך רב ללא כתב היד עצמו. החתימה מושפעת מהגיל, מהמצב המשפחתי וממעמד סוציו-אקונומי. היא מסמלת את ה"אני". שם המשפחה מייצג את התדמית החברתית, השם הפרטי מתייחס יותר ל"אני".
  הדגשת השם הפרטי עשויה לבטא צורך בתשומת לב ודחף של הכותב להוכיח את עצמו. ייתכן שהכותב אינו סומך על בני משפחתו ובונה את עצמו במו ידיו. כאשר השם הפרטי נפוח וגדול יותר משם המשפחה או מהטקסט הכתוב, הדבר עלול להעיד על אגוצנטריות ועל אהבה עצמית מוגזמת. הדגשת שם המשפחה עשויה לבטא גאווה משפחתית או אולי תלות. כשהחתימה מתאימה לכתב היד בכללותו, אפשר להסיק שמדובר באדם שלם עם עצמו.

  האם עייפות משפיעה על כתב היד?

  כתב היד משתנה כל הזמן. הוא שונה בבוקר (כשרעננים יותר) לעומת הערב. הוא משתנה גם בעקבות לחץ בזמן, מצב נפשי, נסיבות והנמען שאליו כותבים. אבל יש דברים שאינם משתנים, כמו האינטליגנציה, השפעת ההורים והיכולת הפוטנציאלית של הכותב, וכך גם הסימנים המעידים עליהם.
  קורן מביאה דוגמה: בחודש שעבר החליטה הפרקליטות לבטל כתב אישום שהגישה נגד סטודנט (כיום עורך-דין) שנטען כי התחזה בבחינות הפסיכומטריות לקבלה לאוניברסיטה. הוא קיבל בבחינה באנגלית ציון 40. לאחר מספר שנים ביצע שוב את הבחינה וקיבל 90. באוניברסיטה חששו כי התחזה ושלח לבחינה השנייה מישהו אחר. לטענתם, ניתן לראות שיש שוני בחתימה בשני טופסי המבחנים.
  קורן התבקשה לבדוק את החתימות והגיעה למסקנה כי לא מדובר בזיוף ולא בהתחזות. "מדובר בבחור שהיה דתי בזמן שביצע את הבחינה הראשונה, אחר-כך חזר בשאלה וכל חייו השתנו. גם הכתב השתנה. החשש נוצר מאחר שאף אחד לא טרח להשוות את החתימה שלו בבחינה השנייה לכתב ידו מהתקופה החדשה".

  איך לצייר עץ או איש?

  בבדיקה הגרפולוגית נעזרים לעתים במבחן ציור "עץ" ו"איש" כתוספת. שילוב של המבחנים השונים נותן לגרפולוג תמונה מדויקת יותר על הנבדק. לדברי קורן, רצוי מאוד לצייר בצורה ספונטנית. "כל ניסיון לצייר ולכתוב בצורה הנתפסת כ'נכונה' סופו שיפגע במועמד ובסיכוייו להתקבל לעבודה", היא אומרת. לדוגמה: עץ גדול, שמצויר בלחץ חזק, מכסה היטב את הדף ופרוס בצורה מרשימה תוך הפגנת נוכחות, משקף ביטחון עצמי ושאפתנות. למי שזהו אופיו וזה גם מה שמשתקף משאר המבחנים הגרפולוגיים שלו, אין בעיה. אבל אם מועמד למד שזוהי הדרך ה"נכונה" לצייר עץ, אך בכל שאר המבחנים ישתקף אדם זהיר, שמסתפק בהישגיו, מתאים עצמו למצוי וללא שאיפות גרנדיוזיות - ייווצר פער בין המבחנים. הגרפולוג עלול לפרש את הפער לא נכון ולראות בו אישיות המורכבת מסתירות - דבר שלא יהיה לטובתו.
  בציור איש דמות קטנה מלמדת לעתים קרובות על חרדות, חוסר ביטחון וחשש ליזום או לגלות אסרטיביות, הדגשת השיער מסמלת לעתים קרובות נכונות להשקיע מאמצים, וכתפיים רחבות מסמלות חשיבות עצמית, ביטחון והחלטיות. אם מועמד ינסה באופן מלאכותי לצייר לפי ה"מתכון" הזה - עלול שוב להיווצר קונפליקט, והוא יסומן כבעל אישיות המורכבת מסתירות פנימיות. מצד שני, מועמד שהוא אדם תוקפן ויימנע מלצייר פה גדול עם שיניים כי שמע שזה סימן לתוקפנות - תוקפנותו תתגלה בכל מקרה, על-פי שאר הסימנים הנבדקים.

  עד כמה הבדיקה מכריעה בהחלטת המעביד?

  קורן: "אני לא ממליצה לקבל או לא לקבל מועמד - זו תמיד ההחלטה של המעסיק ומנהל כוח-האדם. זה עוד כלי תומך החלטה בשביל המעסיק. כשמנהל כוח-אדם מתקשר ואומר שהוא רוצה המלצה, אני לא נותנת. אני אומרת לו: אתה הרופא של החברה. אני הרנטולוג - איש המעבדה שנותן לך את הכלים כדי שההחלטה שלך תהיה יותר מדויקת". עם זאת, מקובל לייחס משקל נכבד לבדיקה הגרפולוגית בהחלטה אם להעסיק עובד פוטנציאלי או לא.

  האם בדיקה יכולה לסייע בהתלבטות לגבי עבודה ולימודים?

  בדיקה גרפולוגית יכולה לכוון אדם לתחום או לעיסוק המתאים לאישיותו, אומרת קורן: "אני לא אומרת לאף אחד אל תלך ללמוד מקצוע ספציפי, אבל אני יכולה לומר מה החלקים באישיות של הנבדק שיהיה לו קשה לשלב אותם עם המקצוע שאותו הוא רוצה ללמוד, ואז כל אחד בוחר אם מתאים לו הקושי הזה או לא. למשל: צורך במרחבים, אינטראקציה עם אנשים וכו'".
  באחד המקרים הגיעה אל קורן בחורה שרצתה ללמוד ראיית חשבון מאחר שבני משפחתה הם רואי-חשבון והתשתית לכניסתה מוכנה. "גיליתי מכתב ידה שהמקצוע לא מתאים לה. היא היתה רגשנית מדי וסבלה קצת מחוסר ריכוז. לבסוף היא שינתה כיוון ולמדה פסיכולוגיה", אומרת קורן. במקרה אחר הגיע רופא שיניים וביקש לעשות הסבה. קורן הגיעה למסקנה שהתחום המסחרי והיזמות מתאימים לאופיו. לדבריה, לאחרונה הוא סיים משפטים והשתלב בתחום העסקי בהצלחה.

  האם אפשר להתכונן לבדיקה?

  אין דרך להתכונן לבדיקה גרפולוגית ולא רצוי לעשות זאת, אומרת חנה קורן. זה יהיה בדרך-כלל לרעת המועמד. עם זאת, יש לה כמה המלצות:
  * כתבו באופן טבעי וזורם, בצורה ברורה, מבלי להיכנס לפרטים שוליים. השתדלו להיות ענייניים והימנעו מחזרה על נתונים.
  * לא רצוי להגיש טקסט שהעתקתם ולא כתבתם מהראש, כי בכתיבת טקסט כזה אתם עסוקים מאוד בהעתקה והוא משקף פחות את האישיות שלכם. גם לא רצוי להגיש צילום של כתב היד, אלא דף מקור.
  * הטוב ביותר הוא להגיש את הכתב על גבי נייר לבן, חלק, ללא שורות או משבצות.
  * רצוי לכתוב בעת כדורי, על גבי מצע של מספר דפים, כדי לאפשר לגרפולוג לבחון את לחץ הכתיבה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צפריר אביוב
  איך לבחון כתב יד של מועמד לעבודה?
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים