שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רבע מהיהודים בישראל לא מאמינים בדמוקרטיה
  סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה חושף נתונים קשים: ישראל נמנית עם ארבע המדינות היחידות שבהן רוב הציבור סבור ש"מנהיגים חזקים מועילים יותר מהחוקים"; 53% נגד שוויון זכויות מלא לערבים; ירידה חדה באמון ברה"מ ובצה"ל

  שפל חסר תקדים בשיעור התמיכה של הישראלים בדמוקרטיה: 23 אחוז מהציבור היהודי בישראל סבורים כי דמוקרטיה אינה שיטת השלטון הטובה ביותר. כך עולה מנתוני סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שמתפרסם הבוקר (יום ו') ב"ידיעות אחרונות".
  "מדד הדמוקרטיה", שנערך באפריל, חושף תמונת מצב עגומה ביותר: "כמעט בכל המדדים ישראל נמצאת בחצי התחתון של הרישמה לעומת דמוקרטיות אחרות, כך שאי אפשר לומר שאנו במקום טוב באמצע", מציינים עורכי הסקר.
  כך, למשל, על פי הסקר, ישראל נמנית עם ארבע המדינות היחידות שבהן רוב הציבור סבור ש"מנהיגים חזקים יכולים להועיל למדינה יותר מכל דיונים והחוקים". כמו כן, בישראל הכי מעט תושבים רוצים בשלטון דמוקרטי מבין 32 המדינות שבהן נבדקו נתונים אלה.
  בכל הסוגיות הקשורות לשוויון הזכויות של הערבים בישראל המצב בכי רע: לדוגמא, 57% מהציבור היהודי בישראל הם בעד "עידוד הגירה" (טרנספר) לערבים. 77% רוצים לחייב רוב יהודי בהחלטות גורליות, ו-69% מתנגדים לצירוף מפלגות ערביות לממשלה. 53% מתנגדים למתן שוויון זכויות מלא לערבים, ומחצית מהציבור גם לא מודה שהשוויון אינו קיים: 49% אינם מסכימים שערביי ישראל מקופחים לעומת היהודים.
  בהיבט היציבות ישראל נמנית עם המדינות שסוגרת את הרשימה בכל המדדים: חילופי השלטון תכופים יותר מאשר בדמוקרטיות אחרות, ומבחינת עומק השסעים והמתיחות בין קבוצות שונות בחברה – רק בהודו המצב גרוע יותר.
  בסקר הנוכחי נרשמה ירידה במידת האמון שהציבור רוכש למרבית המוסדות הציבוריים. המוסדות שהאמון נפגע בהם בצורה המשמעותית ביותר הם ראש הממשלה (53% מהציבור נותן בו אמון, ירידה של 17% לעומת השנה שעברה) וצה"ל (83% מאמינים בו, ירידה של 14%) – אם כי צה"ל עדיין זוכה לאמון הגבוה ביותר מבין המוסדות השונים.
  אגב, את הקפיצה הגדולה רשמה ההסתדרות, שמידת האמון בה עלתה מ-31% ל-55%. כמו כן, ישראל מדורגת בתחתית הרשימה מבין המדינות שאזרחיהן סומכים אחד על השני.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  מחפשים מנהיגים חזקים. משכן הכנסת
  צילום: זום 77
  צילום: גלי תיבון
  ירידה חדה באמון. ראש הממשלה
  צילום: גלי תיבון
  מומלצים