שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו נגד מעצר "שייח אל אקצה"

ראשי הציבור הערבי ואלפי אזרחים השתתפו בהפגנת "זעם ומחאה" באום אל פחם נגד מעצר השייח ראאד סלאח, שזכה לכינוי חדש. סגן ראש התנועה האיסלאמית הזהיר מפני פתיחת הר הבית ליהודים: "אי אפשר יהיה לעצור את ההשתלהבות, וזה יהיה מאוד מסוכן"

למעלה מעשרת אלפים איש השתתפו במוצאי שבת בעצרת "זעם ומחאה" באום אל פאחם נגד מעצרם של ראשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ובראשם השייח ראאד סלאח.
חלק מהמפגינים המשולהבים נשאו בידיהם את דגליה של התנועה האיסלאמית ודגלי אש"ף ובנוסף את תמונותיו של השייח סלאח מובל על ידי שוטרים למעצר. הם קראו קריאות נגד ממשלת ישראל, וזיכו את השייח סלאח בכינוי חדש: "שייח אל אקצה". בין היתר צעקו: "בדם ואש נפדה אותך יא סלאח" ו"יא שרון, יא פחדן, שייח אל אקצה לא יושפל".
ההפגנה החלה בתהלוכת מחאה מבניין "סוות אל חק ואל חוריה", בטאון התנועה האיסלאמית, ונמשכה בסוכת האבלים שהוקמה לאחר מות אביו של השייח סלאח. התהלוכה הסתיימה במגרש שבו מתקיימת העצרת. בעצרת השתתפו כל ראשי המגזר הערבי, בהם חברי הכנסת הערבים, בעבר ובהווה, ראשי הרשויות הערביות, וחברי ועדת המעקב של ערביי ישראל.

סגנו של סלאח: נילחם עד מוות למען אל אקצה

הנואם המרכזי בעצרת, סגן יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח כמאל חטיב, סגנו של השייח סלאח, אמר במהלך העצרת כי "רק למוסלמים זכות על האדמה של הר הבית". לדבריו, "ליהודים אין זכות אפילו על גרגיר אדמה של המקום. אם הם חושבים שהעולם המוסלמי מת, והם יכולים לעשות מה שהם רוצים, אני נשבע שנילחם עד מוות למען אל אקצה".
הדברים נאמרו בתגובה לדברי השר לבטחון פנים, צחי הנגבי, שהודיע שיתיר כניסת מתפללים יהודים להר.
השייח חטיב התייחס גם למעצר בכירי התנועה ואמר בלגלוג: "איזה טיפשים, הם אפילו אינם מבינים במתמטיקה. לא מדובר ב-50 מיליון שקל שהעברנו ליתומים בשטחים, אלא ב-50 מיליון דולר". הוא הוסף כי הוא אינו מוצא בכך כל פשע.
השייח חטיב ביקש מהממשלה והתקשורת שלא לחמם את האווירה בעניין זה כי "אם זה יגיע לחיכוך דתי, אי אפשר יהיה לעצור את ההשתלהבות, וזה יהיה מאוד מסוכן". לעומת זאת, אמר, אם לא יעלה הנושא הדתי - לא צפויות כל הפרות סדר.

פעילי התנועה האיסלאמית: ביקשנו לא להפר את הסדר

אחד מחברי הכנסת שהשתתף בהפגנה אמר כי ביום כזה מתאחדים כלל גווני הקשת הפוליטית בציבור הערבי. "אנחנו עם אחד בעל עתיד אחד"., אמר. נואמים אחרים אמרו כי פרשת המעצרים היא "קשקוש". "חלק כבר מחר משתחררים מהמעצר, והאחרים ישוחררו במהרה כי יבינו שהם טהורים", אמר ראש עיריית אום אל פאחם, ד"ר סולימן אגבארייה. יו"ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב, הוסיף כי התנועה האיסלאמית היא תנועה פוליטית, שאינה עוברת על החוק.
פעילים בתנועה האיסלאמית אמרו ל-ynet שבימים האחרונים הם ביקשו מהמפגינים לא לעורר הפרות סדר. חברי התנועה הוצבו במקום כדי לשמור על הסדר. ראשי התנועה האיסלאמית החליטו לקיים את התהלוכה במרחק רב מכביש ואדי ערה, כדי למנוע מוקדי חיכוך.
כוחות משטרה, בראשות מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, ומפקד המחוז הצפוני, ניצב יעקב בורובסקי, ישבו במהלך ההפגנה בחפ"ק שהוקם בתחנת המשטרה בעירון - אולם העצרת עברה בשקט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחאה על מעצרו של ראאד סלאח
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
המשטרה פיקחה מרחוק (צילום ארכיון)
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים