שתף קטע נבחר

העבודה: בכירים תומכים במועמדות דני עטר כיו"ר זמני

יו"ר פורום הדור הבא במפלגה הציג את מועמדותו ליו"ר הזמני של המפלגה, במקום שמעון פרס. ל-ynet נודע כי בכירים במפלגה ובמרכז תומכים במהלך. בתוך כך יוזמים בכירים בעבודה הצעה חדשה, למנות יו"ר זמני עד מרס 2004 ואז לערוך בחירות ליו"ר קבוע

מהלך להדחת שמעון פרס מהמועמדות לתפקיד היושב ראש הזמני של מפלגת העבודה. ל-ynet נודע כי דני עטר, ראש מועצת גלבוע, ויושב ראש פורום הדור הבא במפלגה, הציג אתמול (א') את מועמדותו לתפקיד, במהלך ישיבת הלשכה שהתכנסה כדי לדון במינוי. עטר תקף את התנהלות המפלגה ואת הגורמים הבכירים והוותיקים בה.
ל-ynet נודע כי בימים האחרונים קיימו עטר ומקורביו שיחות עם בכירים בעבודה ועם אנשי מרכז משפיעים ומרכזיים, שהביעו את תמיכתם במהלך. המהלך התאפשר לאחר שחברי פורום הדור הבא הביעו את התנגדותם למינויו של פרס ליו"ר הזמני.
המהלך עשוי לטרוף את הקלפים במפלגה, למנוע את בחירתו הכמעט ודאית של פרס ולהביא לבחירות חשאיות ליו"ר זמני במרכז המפלגה תוך שבועות ספורים. בבחירות אלו עשויים להשתתף בכירים במפלגה, ביניהם אפרים סנה, אופיר פינס, מתן וילנאי, אברהם שוחט ואיש העסקים בני גאון. בנימין בן אליעזר מתלבט אם להציג את מועמדותו, לאור סקרים שהתפרסמו לאחרונה המראים כי כוחו במפלגה הולך ויורד. הוא אמנם סבור כי כוחו במוסדות המפלגה עדיין רב, אלא שגורמים בעבודה אומרים כי "אם יצטרך המרכז לבחור בבחירות חשאיות את המועמד הזמני, יכול מאוד להיות שפואד יחטוף". בן אליעזר מודע לכך וחושש מהשפלה נוספת. לכן, ייתכן שיעדיף שלא להתמודד כעת על התפקיד ובינתיים לבנות את כוחו מחדש, באמצעות פעילות שטח אינטנסיבית.
בעקבות זאת הועלה שמו של אפרים סנה כמועמד לתפקיד. סנה נחשב למקורבו של בן אליעזר, והוא סומך עליו שלא ינסה "לעשות לו תרגילים, ולשנות את החוקה", אומרים במפלגה.

הצעה חדשה - היו"ר הזמני יכהן עד מרס 2004

בתוך כך נראה כי מתגבשת בקרב חלק מבכירי המפלגה הסכמה לאפשר ליו"ר הזמני לכהן עד חודש מרס 2004 בלבד ואז לערוך בחירות ליו"ר קבוע.
בהצעה תומכים, בין היתר, חברי הכנסת בן אליעזר, שוחט, סנה, איתן כבל ואפילו וילנאי, שדרש עד כה לקיים בחירות תוך זמן קצר ביותר. ההערכה היא כי גם מזכ"ל העבודה, פינס, יתמוך בהצעה זו, על אף עמדתו שיש לקיים בחירות עד סוף חודש יולי הקרוב.
מולם עומדים יושבת ראש הסיעה, דליה איציק, וחברי הכנסת אברהם בורג וחיים רמון, שמנסים להוביל מהלך שיביא למינויו של פרס לתפקיד לתקופה של שנה וחצי לפחות.
גם אם ייכשל המהלך של עטר ומועמדותו של פרס עדיין תהיה אקטואלית, נראה כי הוא יתנגד, כפי שהצהיר בעבר, לכהונה ליו"ר זמני למשך תקופה בת פחות משנה.
בשל המחלוקות הרבות במפלגה, צפוי גם מרכז העבודה להתכנס בעתיד הקרוב.
בישיבת לשכת העבודה אתמול לא נתקבלו החלטות מיוחדות. כמה מבכירי העבודה נשאו דברים, והציגו, שוב, את עמדתם באשר לאורך כהונתו של היושב ראש הזמני. בן אליעזר אמר כי על המפלגה לקחת פסק זמן, במהלכו יכהן יושב ראש זמני. הוא הבטיח כי אם ימונה יושב ראש זמני, הוא לא יתמודד על התפקיד.
אברהם בורג חזר על עמדתו לפיה "צריך הרבה זמן כדי לשקם את המפלגה, וצריך לבחור את פרס לשנה וחצי".
מתן וילנאי אמר: "אנחנו במשבר עמוק, ממנו צריך להחלץ. בזמן משבר מטפלים בבעיות מיד, ולא דוחים את הטיפול".
דני עטר, ראש מועצת גלבוע, הודיע כאמור כי בכוונתו להתמודד על תפקיד היושב ראש הזמני.
חברי הלשכה לא נדרשו להצביע או להכריע בשום החלטה, ונראה כי יהיה צורך בישיבת לשכה נוספת בעתיד הקרוב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
היו"ר החדש? דני עטר
צילום: חגי אהרון
צילום: טל כהן
רוצה לכהן תקופה ארוכה. פרס
צילום: טל כהן
צילום: רויטרס
כוחו הולך ויורד. בן אליעזר
צילום: רויטרס
מומלצים