שתף קטע נבחר

סארס: בתי הספר בבייג'ינג נפתחים שוב

המוסדות שנסגרו לפני כחודש ייפתחו בהדרגה. נשיא סין הבטיח לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית בהתמודדות עם המגיפה. שישה בני אדם שהתפרעו בבידוד נשלחו למאסר

סין תתחיל לפתוח השבוע מחדש בתי ספר, לאחר שהיו סגורים במשך חודש בגלל התפרצות מחלת הסארס. כך דווח היום (א') באמצעי התקשורת במדינה. 145 בני אדם מתו מהמחלה בבייג'ינג ולמעלה מ-2,400 מתושבי העיר חלו בה.
בתי הספר היסודיים והתיכוניים בבירת סין, בהם לומדים 1.37 מיליון תלמידים, יחזרו ללימודים ביום חמישי הקרוב. תלמידי י"ב האמורים לסיים את לימודיהם ביולי הקרוב, יהיו הראשונים לחזור ללימודים. אחריהם ישובו לבתי הספר תלמידים צעירים יותר מהפרברים של בייג'ינג, שם סכנת החשיפה לסארס נמוכה יותר מאשר בתוך העיר.
כל בתי הספר, היסודיים והתיכוניים, ייפתחו עד ה-14 ביולי, כדי שהתלמידים יוכלו להשתתף בבחינות סוף השנה. כמו כן, חופשת הקיץ תידחה בשבועיים ותחל רק ב-25 ביולי.
ממשלת סין הורתה על סגירה של בתי הספר החל מה-22 באפריל, למשך שבועיים, לאחר שהודתה בהסתרת היקף המחלה ועודדה את האזרחים לדווח על מקרים חדשים. בחודש מאי המשיכה הממשלה להחזיק את בתי הספר סגורים, למשך שבועיים נוספים, בטענה שבייג'ינג נמצאת בתקופת השיא של התפשטות המחלה. מורים וגורמים בבית הספר העבירו שיעורים לתלמידיהם, באמצעות האינטרנט וטלוויזיה בלווין.
בתוך כך דיווחה סין על שני קורבנת נוספים של המחלה ועל 28 חולים חדשים. משרד הבריאות הסיני דיווח כי שני מקרי המוות ו-17 המקרים החדשים אירעו בבייג'ינינג.

נשיא סין: נגביר את שיתוף הפעולה הבינלאומי

נשיא סין, הו ז'ינטאו, הודיע כי סין מוכנה לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית במאבקה נגד מגפת הסארס.
"אנו מוכנים להגביר את שיתוף הפעולה עם רוסיה וכל הקהילה הבינלאומית בטיפול בנגיף ומניעת התפשטותו", אמר ז'ינטאו לסוכנות הידיעות "אינטרפקס".
סין זכתה לביקורת קשה בעולם על כך שלא דיווחה על ההיקף האמיתי של התפשטות המגיפה.

מאסר בפועל למפריעים לפעולות למניעת סארס

וכדי להוכיח את רצינות כוונותיה, מחמירה סין עם מי שאינו משתף פעולה עם הפעולות למניעת המחלה. שישה בני אדם בצפון סין ייכנסו לכלא לאחר שיזמו הפגנות והשתמשו באלימות כדי להפסיק פעילויות שנעשו למניעת התפשטות הסארס.
על השישה, תושבי מחוז הבאי, נגזרו תקופות מאסר בפועל של שנה אחת עד חמש שנים, לאחר שהפרו הוראות והפריעו לפעולות מניעת התפשטות המחלה, בעת הפגנה שנערכה ב-25 באפריל. החבורה שילהבה מאות מפגינים בגוזהונאנגטו, לאחר שמלון באזור הוכרז כתחנה לאבחון סארס.
אחד מששת המורשעים תופף בתופים וקרא סיסמאות שעודדו את המפגינים שצעדו לעבר המלון ושניים נוספים התווכחו עם שוטר ושרפו קני תירס במתחם המלון. שלושת האחרים היכו את אנשי צוות המלון וגרמו נזק לניידת משטרה. המלון היה סגור לתקופה קצרה, לאחר ש-10 אנשים שנכחו בו גילו סימני מחלה. הם שוחררו לאחר שהתברר כי לא חלו.

טייוואן: מספר שיא במקרי מחלה חדשים

בטייוואן התפשטות המחלה מחריפה. גורמים הבריאות במדינה דיווחו על מספר שיא של מקרים חדשים, זה היום השני ברציפות. ה-BBC מדווח כי 36 בני אדם נדבקו במחלה ביממה האחרונה. בשבת דווחו 34 מקרי הדבקה חדשים.
בסך הכל מתו מהמחלה עד כה בטייוואן 4 בני אדם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדה עם מסיכה בתחנת רכבת בסין
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חתן וכלה בבייג'ינג
צילום: רויטרס
מומלצים