שתף קטע נבחר

מופז: "גירוש ערפאת - לא בעיתוי הנוכחי"

לדבריו, "ערפאת עושה הכל כדי להכשיל את אבו-מאזן, וברור שהוא מעודד ומממן טרור". עם זאת, "לא נכון לגרשו בעיתוי הנוכחי, כדי שלא להציג את רה"מ הפלסטיני כמשתף-פעולה". שרון: הגירוש אינו עומד על הפרק

בעקבות גל הטרור האחרון, על הפרק עומדת שוב סוגיית גירושו של יאסר ערפאת. הבוקר (יום ב') אמר שר הביטחון, שאול מופז, כי מערכת הביטחון תשקול לגרש את יו"ר הרשות הפלסטינית, "אם יתברר שהוא ממשיך לעודד פעילות טרור נגד ישראל".
מופז, שדיבר באוניברסיטת תל-אביב, אמר כי "ערפאת עושה הכל כדי להכשיל את אבו-מאזן. הוא מעודד טרור ומממן טרור". עם זאת, הוא הוסיף כי "בעיתוי הנוכחי, לא יהיה נכון לגרשו, וזאת משתי סיבות עיקריות: כדי שלא ניראה בעולם כמי שמנסה להכשיל את התהליך המדיני, וכדי שאבו-מאזן לא ייתפס כמשתף פעולה, שמזמין את הגירוש של ערפאת". לדברי מופז, "אם ניווכח בעתיד שערפאת ממשיך לתמוך בטרור, לא יהיה מנוס מלשקול שוב לגרשו מהאזור".
עוד אמר שר הביטחון, כי ראש הממשלה הציע במהלך פגישתו עם עמיתו הפלסטיני, אבו-מאזן, לקבל אחריות ביטחונית בכל אזור שיבקש בשטחים. אך לדבריו, "אבו-מאזן דחה את ההצעה, עד אשר תסכים ישראל לאמץ את 'מפת הדרכים'". לטענת מופז, מדובר ב"תכסיס פלסטיני". (לנוסח השיחה המלא בין שרון לאבו-מאזן לחץ כאן)

מחלוקת בין מופז לשרון

כבר אתמול בישיבת הממשלה התגלעה מחלוקת בין שר הביטחון לראש הממשלה בסוגיית גירושו של ערפאת. בעקבות הסקירה הביטחונית מפי הרמטכ"ל ובכירים נוספים בצה"ל, שלטענתם, ערפאת מעודד את המשך פעילות הטרור, תהו מספר שרים, מדוע ישראל איננה מגרשת אותו מן השטחים. שרון הבהיר כי הסוגייה "אינה עומדת על הפרק", אולם שר הביטחון העיר כי דעתו בעניין "שונה".
במערכת הביטחון הדעות חלוקות בעניין סוגיית הגירוש: הדיעה הרווחת היא שנוכחותו של ערפאת בשטחים פוגעת בחופש הפעולה של אבו-מאזן. אולם לדעת ראש הממשלה ואחרים, מוטב שהיו"ר ישהה במוקטעה ו"לא יתקבל על שטיחים אדומים ברחבי העולם".
מופז אמר בישיבת הממשלה, כי ישראל נכנסה כעת לפרק שונה בעימות עם הפלסטינים, שבמרכזו הנהגה דו-מוקדית. כעת הסמכויות והגייסות מחולקים בין ערפאת לאבו-מאזן, בעוד שערפאת מנסה להכשיל את אבו-מאזן ללא הרף. לדבריו, צריך לצפות שהמציאות הזו תארך זמן רב, ולכן לא תהיה לישראל ברירה אלא להמשיך להלחם בטרור.
ההחלטה המעשית היחידה בסיומה של ישיבת הממשלה המיוחדת הייתה הוראתו של שרון לשרים שלא להיפגש מעתה עם אף נציג בינלאומי, שנפגש עם ערפאת. שרון הנחה את השרים כי כל גורם זר שיודיע שבכוונתו להיפגש עם ערפאת, לא יוכל להפגש עם גורמים ישראלים רשמיים. "על הקהילה הבינלאומית להבין שערפאת מעודד את הטרור הרצחני, ועושה כל שביכולתו כדי לפגוע בהנהגה הפלסטינית", נימק שר החוץ סילבן שלום את ההחלטה.
גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי הסיבה להחלטה היא שכל פגישה עם ערפאת מחזירה אותו לזירה, ונותנת לו לגיטימציה להכשלת התהליך המדיני. במקום שיורחק הוא מוצא את עצמו מחוזק באמצעות פגישות עם נציגים זרים, בעיקר אירופאים. מי שנפגשים עם ערפאת מחלישים את אבו-מאזן, שאותו הם כל-כך רוצים לחזק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
דיעה אחרת: מופז
צילום: אביגיל עוזי
צילום: איי פי
מוקטעה או שטיחים אדומים? ערפאת
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
לא על הפרק: שרון
צילום: גלי תיבון
מומלצים