שתף קטע נבחר

המפד"ל זועמת על תוכנית האזרחות של פורז

שר הפנים משינוי הודיע: לא תינתן אזרחות לזרים שיתגיירו בארץ; האזרחות תוענק על בסיס קריטריונים אזרחיים, ובהם המצב הסוציו-אקונומי של המועמדים. המפד"ל: זו פגיעה באופיה של ישראל כמדינה יהודית. התנועה הרפורמית: זו מדיניות גזענית

שר הפנים, אברהם פורז משינוי, הודיע היום (יום ג') כי בכוונתו להנהיג מדיניות רשמית השוללת מתן אזרחות אוטומטית מתוקף חוק השבות ממי שהתגייר בארץ. עמדת פורז היא שהקריטריונים לקבלת אזרחות צריכים להיות אזרחיים, ולא דתיים.
מטרת השינוי היא למנוע מעובדים זרים שבאים ממדינות העולם השלישי להתגייר ולזכות באזרחות בדרך זו. בחוות דעת ששלח השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בתגובה לעתירות שהוגשו לבג"ץ, אומר פורז כי תהליך הגיור "מנוצל למטרות זרות, דהיינו, השתקעות של אנשים בעיקר מן העולם השלישי בישראל".

"ראוי להקל עם אזרחי מדינות מפותחות"

כדי למנוע מעובדים זרים ממדינות עניות להפוך לאזרחים, פורז מציע כי "מי שהגיע לישראל באשרת תייר או באשרת עובד זר לא יוכל לעולם לקבל אזרחות ישראלית על בסיס חוק השבות". עם זאת, שר הפנים יוכל להעניק אזרחות או תושבות - בלי קשר לחוק השבות ולשאלת היהדות - "למדענים, לאומנים, לשחקנים, לספורטאים, למשקיעים, ולאחרים המקדמים את החברה בישראל, וגם לכאלה שיש להם זיקה עמוקה לישראל ורוצים להיות חלק של 'המפעל הציוני'". פורז מוסיף בחוות דעתו ליועץ כי "ראוי לנקוט גישה יותר מקילה ופחות מחשידה ממבקשים שיש להם אזרחות של מדינות מפותחות, לעומת כאלה הבאים ממדינות של 'העולם השלישי'".
משרד הפנים בהנהגת ש"ס כבר נקט למעשה מדיניות דומה בשנים האחרונות, והקשה מאוד על מתן אזרחות ללא-יהודים שהתגיירו בארץ. במקרה זה האידיאולוגיה הבורגנית-קפיטליסטית של פורז - שרוצה לחסום את כניסתם של מהגרים עניים ולאפשר כניסה של מהגרים מבוססים - עולה בקנה אחד עם האידיאולוגיה של ש"ס, שרוצה למנוע מגויים לעבור "גיורים פיקטיביים" כדי להשתקע בארץ. יחד עם זאת, עורר פרסום מדיניותו של פורז את זעמה של המפד"ל, משום שהמדיניות החדשה מצמצמת את תחולתו של חוק השבות, הקובע שכל יהודי זכאי לקבל אזרחות בישראל.

אפי איתם: ליטול מפורז את סמכויותיו בענייני אזרחות

יו"ר המפד"ל ושר הבינוי והשיכון, אפי איתם, כינס הערב מסיבת עיתונאים כדי להגיב להצעתו של פורז. "מדובר בכוונה לנהוג בדרך לא אחראית ופרובוקטיבית המנוגדת לקווי היסוד של הממשלה וההסכם הקואליציוני ואשר פוגעת באופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר איתם, "זה קו אדום, ולא ניתן לו להתרחש". איתם אמר שיפנה לראש הממשלה כדי "שייטול את סמכויות השר פורז בכל מה שקשור לנושא האזרחות". הוא הוסיף שהמפד"ל תעמוד על קיום ההסכמים הקואליציוניים, אבל הבהיר שהמפלגה לא תפרוש מהממשלה.
השר איתם התלונן כי שבוע אחר שבוע יוזם השר פורז "מחטפים חד-צדדיים" ללא תיאום עם המפד"ל ונוהג "כפיל בחנות חרסינה". "המפד"ל לא תאפשר יותר מחטפים תקשורתיים, ונזקים למרקם של הממשלה והאחדות הישראלית ללא תגובה", אמר, "השר פורז לא הפנים שמקיימים הסכמים בין שותפים, ולא מחטפים... אנחנו תמהים על סדרי העדיפויות של שר הפנים, שהם בעלי אופי פרובוקטיבי בעיקרם. השר פורז התאהב בתפקיד הילד הרע".
ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל הוסיף: "הדבק שחיבר במשך אלפי שנים את העם היהודי היה דת. ניתוק הדת מהלאום הוא מתכון להתפוררות ולהתבוללות. פורז מייצג דעת מיעוט ומשתמש בכוח שהממשלה נתנה לו לשנות סדרי בראשית ומסורת שמקובלים מאז קום המדינה. זוהי השתלטות אנטי-דמוקרטית. המפד"ל תעלה את הנושא בכנסת ובממשלה ותיאבק במלוא כוחה נגד שינוי בסטטוס קוו".
בתגובה לכך אמר פורז: "אם המפד"ל בוחרת לגייר כל אחד זאת בעיה שלה. זה לא מחייב את משרד הפנים בדבר".

"הבחנה פסולה בין מתגיירים על בסיס מוצא וגזע"

כשם שהיא יוצרת קואליציה מוזרה בין פורז לש"ס, יוצרת הצעתו של פורז קואליציה מוזרה אחרת בין המפד"ל לרפורמים. המרכז לפלורליזם יהודי, שהגיש את העתירה לבג"ץ בנושא, הודיע שהוא דוחה מכל וכל את הפגיעה בשמם הטוב ובטוהר כוונותיהם של המתגיירים העותרים, המצפים למעלה מחמש שנים להכרת המדינה ביהדותם ובזכותם לקבלת אזרחות.
בהודעה שפרסם המרכז נאמר: "ניסיונו של משרד הפנים להבחין בין המתגיירים על סמך מוצאם וגזעם הינו מעשה פסול ומזעזע, שאינו עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. המרכז קורא ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד את משרד הפנים על חומרת הדברים".
עם זאת מברכים אנשי המרכז את פורז על אימוץ העמדה לפיה אין כל הבדל בין הגיור האורתודוכסי לגיור הרפורמי ואומרים שכל מדיניות אשר יקבע משרד הפנים "חייבת לשמור על עקרון היסוד לפיו כל יהודי באשר הוא יהודי זכאי לבנות את חייו במדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פורז. התאהב בתפקיד הילד הרע?
צילום: עמית שאבי
צילום: מיכאל קרמר
איתם. קואליציה מוזרה עם הרפורמים
צילום: מיכאל קרמר
יהלום. השתלטות אנטי דמוקרטית
מומלצים