שתף קטע נבחר

שלום: נשקול לבקש להצטרף לאיחוד האירופי

שר החוץ נועד עם חברי פרלמנט אירופים, והביע עניין ביוזמתם לצירוף ישראל לאיחוד האירופי. במשרד החוץ מצננים את ההתלהבות: "זו עמדת מיעוט בפרלמנט האירופי, והרוב רואים בה קוריוז"

שר החוץ, סילבן שלום, צוטט היום (ג') בסוכנויות הידיעות הזרות כמי שאומר שישראל תשקול להגיש בקשה להצטרף לאיחוד האירופי. דוברו של שלום הבהיר בתגובה כי "בישראל אכן הביעו עניין במהלך", אך "אין פירושו של דבר שכבר מחר תוגש בקשה להצטרף לאיחוד".
קבוצת חברים בפרמנט אירופי, התומכת בצירוף ישראל לאיחוד, פגשה אתמול את השר שלום במשרדו בירושלים. אחד מחברי הקבוצה, מרקו פנלה, שאל את השר שלום, האם הממשלה הנוכחית תרצה להגיש בקשה לצירופה של ישראל לשורות האיחוד האירופי. שר החוץ השיב בחיוב: "זה בהחלט ייתכן, למה לא?"
במשרד החוץ מצננים את ההתלהבות ואומרים שהיוזמה היא "עמדת מיעוט קטן בפרלמנט, והרוב רואים בה קוריוז לא מזיק, וגם לא כל-כך ריאלי".
גם חברי הקבוצה של חברי הפרלמנט מודים שאין כרגע רוב למהלך. לדברי פנלה, בקרב עמיתיו גוברת אמנם התמיכה להצטרפותה של ישראל לאיחוד, אבל ייתכן שיעבור עוד עשור עד להשלמת התהליך.

ממשלות אירופה מתנגדות לצירוף ישראל

באיחוד האירופי כיום חברות 15 מדינות, וכבר ב-2004 יצטרפו לשורותיו 10 מדינות חדשות, רובן נמנו בעבר על "הגוש המזרחי" בהנהגת ברית-המועצות.
הצעה לצירופה של ישראל לאיחוד האירופי הועלתה בעבר על-ידי בנימין נתניהו, וגם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, הציע להוביל מהלך דומה. אלא שהממשלות האירופיות עצמן מגלות התלהבות פחותה בהרבה מצירוף ישראל לאיחוד. מעבר לעובדה הפשוטה שישראל כלל אינה נמצאת באירופה - הממשלת האירופיות אינן מתלהבות לצרף אותה כל עוד נמשך הסכסוך בינה לבין הפלסטינים וארצות ערב.
קבוצת חברי הפרלמנט שתומכת בצירוף ישראל מסבירה את יוזמתה ב"בסיס התרבותי והערכי המשותף לישראל ולמדינות אירופה, כמדינה דמוקרטית ומערבית".

לפעמים טורקי זה רק שם

ובשולי הפגישה בירושלים: השר שלום ציין באוזני בני שיחו, כי אחד מהשגרירים האירופים בישראל הגדיר אותו בתור "השר הכי פרו-אירופי בממשלת שרון". שלום אמר כי הוא מקבל את ההגדרה, וגאה בכך. עם זאת, הוסיף כי "אם לנהוג בגילוי לב, ישראל קרובה יותר לארצות-הברית".
תקרית משעשעת, אם כי מביכה מעט, נרשמה כאשר ראש המשלחת הציג לשר שלום את אחד מחבריו, "פרנץ טורקי" שמו. השר פנה לחבר הפרלמנט, ותהה אם מוצאו מטורקיה, על-פי שם משפחתו. משהבין כי שגה, ניסה שוב - כשהפעם הוא מנחש שמדובר באדם צרפתי, על-פי שמו הפרטי. "הוא לא מצרפת, הוא מאיטליה", קראה אחת המתרגמות מקצה השולחן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
השר שלום עם בלייר. ברית חדשה?
צילום: ישראל הדרי
צילום : מתוך אתר האיחוד האירופי
האירו. בקרוב אצלנו?
צילום : מתוך אתר האיחוד האירופי
מומלצים