שתף קטע נבחר

המשבר הבא ברשות: הרפורמה הביטחונית

מקורות פלסטינים: אבו-מאזן ודחלאן מנסים לקדם שורת מינויים לתפקידי מפתח במנגנוני הביטחון; ערפאת רואה בכך איום - וצפוי לנסות לחזק את מעמדו באמצעות "צווים נשיאותיים"

שורת מינויים מתוכננים במשרד הפנים ובמנגנוני הביטחון הפלסטינים מאיימים להביא למשבר חדש ברשות, בין ראש הממשלה אבו-מאזן למחנה היו"ר ערפאת.
על-פי מקורות פלסטינים, אבו-מאזן, שמכהן גם כשר הפנים, ומוחמד דחלאן, השר לענייני ביטחון ברשות, הכינו במסגרת הרפורמה במשרד הפנים ובמנגנוני הביטחון שורה של צעדים, שבמסגרתם ימונו 15 אנשי ביטחון פלסטינים לתפקידי מפתח.
המקורות מדווחים כי ערפאת מתנגד לחלק גדול מן המינויים, ורואה בהם איום על מעמדו. היו"ר מצידו מבקש לחזק את אחיזתו בענייני הביטחון, הן על-ידי חיזוק מעמדו בכל הנוגע למנגנונים שעדיין תחת סמכותו - כגון המודיעין הצבאי, כוח 17 והביטחון הלאומי - והן באמצעות האצת פעילותה של המועצה לביטחון לאומי, שבראשה הוא עומד, ואשר מנוהלת בפועל על-ידי שר הפנים לשעבר האני אל-חסן.
ברשות מעריכים כי ככל שיתקרב תהליך השלמת הרפורמה הביטחונית, שבמסגרתו יצומצמו מנגנוני הביטחון הפלסטינים לשלושה מנגנונים מרכזיים, צפוי לפרוץ משבר קשה בין אנשי ערפאת לבין אבו-מאזן וממשלתו. המקורות מציינים כי ערפאת צפוי, בשורה של צווים נשיאותיים, לבסס את סמכותו על מספר מנגנוני ביטחון וזרועות שלטון ברשות.
במהלך ישיבת הממשלה הפלסטינית בעזה בשבת, הוחלט להעביר לסמכותו של שר האוצר הפלסטיני את האחריות על מנהלת הנפט, מנהלת הטבק ומרכז ההסעות הפלסטיני, שלושה גופים שהיו עד כה באחריות ערפאת ואנשיו. העברת גופים אלה לידי שר האוצר משמעותה פגיעה רצינית ביכולתו הכלכלית של יו"ר הרשות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שורת מינויים. אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צווים נשיאותיים. ערפאת
צילום: איי פי
צילום: אורן אגמון
הביטחון בידו. דחלאן
צילום: אורן אגמון
מומלצים