שתף קטע נבחר

מאבטחי אבו מאזן נכנסו עם נשק למשרד רה"מ

חשיפה: ל-ynet נודע כי באופן חריג, הורשו המאבטחים הפלסטינים החמושים להגיע לאזורים, שגם מאבטחי שרים ישראלים אינם מורשים להיכנס אליהם. השב"כ: ראש השירות אבי דיכטר אישר את הנוהל. ח"כים: על ראש השב"כ להתפטר, הכניסו מחבלים ללשכת רה"מ

בלעדי: מאבטחיו של ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, שהתלוו אליו לפגישה עם שרון, נכנסו למשרד ראש הממשלה כשהם נושאים נשק, כך נודע ל-ynet. בעקבות הפרסום, קוראים במערכת הפוליטית להתפטרותו של ראש השב"כ ולבדיקה של האירוע: "הכניסו מחבלים ללשכת ראש הממשלה".
מדובר באירוע שבו התיר השב"כ למאבטחים הפלסטינים, באופן חריג, להגיע עד לאזורים בלשכת ראש הממשלה, שגם מאבטחים ישראלים של שרים אינם מורשים להיכנס אליהם.
על-פי כללי האבטחה המחמירים שהנהיג השב"כ אחרי רצח ראש הממשלה יצחק רבין, משרד ראש הממשלה נחשב ל"שטח סטרילי", ואיש מלבד מאבטחי היחידה לאבטחת אישים של השב"כ אינו מורשה לשאת נשק בתוכו. מאבטחים של שרים ישראלים נדרשים לצאת מכלי הרכב עוד במחסום בכניסה לשטח משרד ראש הממשלה, להפקיד את נשקם אצל השומרים ולהמתין מחוץ לבניין. הם אינם מורשים להתלוות לשרים.
"המקסימום שהשב"כ נותן לנו לעשות זה ללכת לשירותים בכניסה לבניין", סיפר ל-ynet אחד ממאבטחי השרים. מאבטחים ישראלים הביעו תרעומת על כך שדווקא למאבטחים הפלסטינים הותר להיכנס עם נשק לשטח הסטרילי.
גורמים במערכת הביטחון טענו כי החריגה מהכלל במקרה של מאבטחי אבו מאזן הייתה דווקא ביוזמת מאבטחי היחידה לאבטחת אישים בשב"כ. לדברי אותם גורמים, המאבטחים הישראלים ביקשו לאפשר לעמיתיהם להיכנס לפגישה חמושים, במסגרת הרצון לבנות יחסי אמון עם עמיתיהם הפלסטינים - כדי שאלה יאפשרו למאבטחים ישראלים להיכנס לפגישות עם אישים פלסטינים שייערכו ברשות.
גורמי ביטחון אחרים העריכו כי ייתכן שהוחלט לאפשר למאבטחים הפלסטינים להיכנס עם נשק גם כדי שלא לפגוע בכבודו של אבו מאזן. "השיקולים הביטחוניים מתכופפים לעתים בשל שיקולים מדיניים", אמרו.
רק לאחר הפרסום ב-ynet העביר השב"כ התייחסות לידיעה, ממנה עולה כי ראש השב"כ אבי דיכטר הוא שאישר את הנוהל: "לאור הפרסומים מהם עולה כי לכאורה נעשה מעשה חריג, שירות ביטחון כללי מבהיר שכניסת מאבטחי אבו מאזן למשרד ראש הממשלה בוצעה במסגרת ובהתאם לנהלי האבטחה שאושרו ע"י ראש השב"כ".
מלשכת ראש הממשלה נמסר באופן רשמי כי "שירות הביטחון הכללי לא מתייחס לנושאים אופרטיביים כגון אבטחה חמושה".

תגובות

ח"כ אהוד יתום מהליכוד אמר הבוקר ל-ynet כי כניסת מאבטחים פלסטינים חמושים לפגישת שרון-אבו מאזן היא "דרך נכונה כדי ליצור צעדי אמון ואווירה. גם המאבטחים הישראלים נכנסים חמושים למתחם הנשיא בוש".
ואולם, יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ, תקף בחריפות את ההחלטה ואמר: "על פניו, העניין נראה לי חמור ביותר. נדמה לי כי אחרי רצח רבין אסור לקחת סיכונים כאלה, ודאי לא במצב הנוכחי מול שוטרים פלסטינים חמושים". שטייניץ אמר כי ועדת המשנה לשירותים החשאיים של ועדת חוץ וביטחון תדון בסוגייה בעתיד הקרוב בהרחבה.
גם יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן, תקף בחריפות את ההחלטה: "אין דבר יותר אבסורדי מחריגה דרמטית יותר מכל נוהל, מאשר הכנסתם של מחבלים פלסטינים חמושים אל מתקנה של ממשלת ישראל והעומד בראשה".
ח"כ יחיאל חזן מהליכוד אמר ל-ynet כי הוא המום: "אני קורא לראש השב"כ להתפטר מיד מתפקידו. אני מתכוון להוציא לו מכתב דחוף בעניין. לאור הניסיון המר שיש לנו עם הפלסטינים, אבו מאזן לא נחשב בעיני אמין ובוודאי לא מאבטחיו. אבו מאזן עצמו חתום על הסכם אוסלו ולא עמד בו".
ח"כ מאחת הסיעות הערביות, שביקש להישאר בעילום שם, טען מנגד: "זה פלונטר. עכשיו גם מאבטחי האישים של השב"כ יבקשו להיכנס חמושים לביקור ברמאללה".
ח"כ דני יתום מהעבודה אמר "כשראש הממשלה אהוד ברק הגיע לביתו של אבו מאזו המאבטחים הישראלים נכנסו חמושים. כך קרה בכל המפגשים עם אישים פלסטיניים. אני לא רואה במה שקרה במוצאי שבת שום דבר חריג".

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ופליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לבנות יחסי אמון. שוטרים פלסטינים (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
שרון בלשכתו. שטח סטרילי
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
אבו מאזן. השב"כ חרג מהכלל במקרה שלו
צילום: איי פי
צילום: מתוך אתר הכנסת
שטייניץ. נבדוק זאת בוועדה
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים