שתף קטע נבחר

שר החוץ: חיסול הטרור - לא תנאי למשא ומתן

בסקירה בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הבהיר שר החוץ סילבן שלום כי ישראל לא דורשת חיסול מיידי של הטרור, כדי להיכנס לשלב הראשון של יישום מפת הדרכים

"אנחנו מוכנים להתחיל ביישום מפת הדרכים, גם בלי הצלחה של 100% של הפלסטינים במאבק בטרור". כך אמר היום (ד') שר החוץ סילבן שלום, בסקירה בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.
השר שלום הבהיר כי הוא סבור שהמזרח התיכון עובר בשבועות האחרונים "סוג של טיפול בהלם", אולם לדבריו, המצב החדש שנוצר לאחר המלחמה בעיראק, עשוי להביא לשינוי לטובה מבחינת ישראל.
את הפגישה של ראש הממשלה אריאל שרון עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, הגדיר שלום כ"חשובה", והסביר כי מוחמד דחלאן ואבו מאזן נקטו בגישה מאוזנת, ואבו עלא מנגד הציג גישה קשוחה והתנה כל המשך משא ומתן, בקבלה מפורשת של ישראל את מפת הדרכים. "זו הגישה האסטרטגית והטקטית של הרשות", אמר שלום. "הצענו להם מחוות בלתי מותנות, כמו יציאת צה"ל מהערים ומצפון עזה".
השר שלום אמר לחברי הוועדה כי "אנחנו מוכנים להיכנס לשלב הראשון של מפת הדרכים ולא דורשים חיסול מיידי של הטרור, אבל הפלסטינים חייבים להתחיל בצעדים כנגד תשתיות הטרור. הבהרנו לעולם שאנחנו לא מקימים התנחלויות חדשות מלבד לצורך הגידול הטבעי. הבהרנו שהמאחזים הבלתי חוקיים מטופלים על פי חוק".
השר שלום הזהיר כי אם אבו מאזן לא יפעל נגד ההסתה בתקשורת הפלסטינית ובמערכת החינוך, הוא לא יוכל לטעון שראש הרשות, יאסר ערפאת, מסכל את מהלך מפת הדרכים. "גורלו של אבו מאזן נתון בידיו, ואם הוא לא יפעל נכון, הוא יהיה תואם ערפאת".
ח"כ אפרים סנה (עבודה) אמר בדיון כי "לאחר המלחמה בעיראק יש מאמץ איראני להתקרב לארה"ב, במטרה להשיג שקט, כדי שיוכלו להשלים את הפרויקט הגרעיני. אפשר להבחין כי דעת הקהל האמריקני וגם הממשל, רואים באור חיובי את הצעדים שנוקטים האיראנים. ישראל חייבת לעשות הכל כדי שהממשל האמריקני לא יירדם על המשמר כי בסופו לא נוכל למנוע זליגה של ידע גרעיני אל איראן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
"סוג של טיפול בהלם". סילבן שלום
צילום: עמית שאבי
מומלצים