שתף קטע נבחר

ארה"ב לוחצת על ישראל לקבל את מפת הדרכים

גורמים מדיניים: ישראל לא תודיע על אישור הנוסח הנוכחי כל עוד הוא אינו מהווה ביטוי נאמן לחזון בוש; הרשות חייבת לפעול נגד הטרור. האמריקנים: יש פעולות ששני הצדדים יכולים לקדם לאלתר

ראש לשכת שרון, עושה הלילה (יום ה') בוושינגטון בסבב פגישות עם בכירי הממשל האמריקני. מוקדם יותר נפגש וייסגלס עם היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, קונדוליסה רייס. בפגישה שמע וייסגלס את תשובות הממשל האמריקני להערות ישראל בנוגע ל"מפת הדרכים". גורמים מדיניים אמרו ש"המטרה היא לבדוק מה ניתן לעשות כדי לא לקבור את מפת הדרכים ולהגיע להפסקת הטרור".
ארה"ב מצפה מישראל להודיע על קבלת "מפת הדרכים" ולא רק על קבלת חזון הנשיא בוש לשלום במזרח התיכון, אולם הגורמים המדיניים אמרו שישראל לא תודיע על אישור המסמך כל עוד הוא אינו מהווה ביטוי נאמן לחזון בוש. לדברי הגורמים, אי אפשר להתחיל בצעדים קונקרטים לפני שהרשות פועלת כנגד תשתיות הטרור. "החתימה הפורמלית של ישראל על המסמך לא תעצור את תהלוכות האבל של הקורבנות הישראלים", אמרו.
עוד אמרו הגורמים ש"הודעה על קבלת הדרכים לא צריכה להוות מכשול מבחינת הפלסטינים, שיכולים כבר עתה להתחיל לפעול נגד הטרור. כל הדיאלוג לגבי שלבים עתידיים במהלך שיוביל לחזון שתי המדינות לשני העמים אינם קשורים לצעדים המיידיים שהפלסטינים צריכים לנקוט".
אלא שארה"ב מצפה משני הצדדים להתחיל לפעול עכשיו, בטענה שיש צעדים שניתן לקדם לאלתר. בין השאר מצפים האמריקנים מהפלסטינים לפעול נגד הטירור ומישראל לפרק מאחזים בלתי חוקיים ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות.
עם זאת, הבהירו גורמים מדיניים כי "אף אחד לא מבקש מישראל לוותר על ההסתייגויות שלה למפת הדרכים. האמריקנים מעוניינים בהכרזה ישראלית עקרונית על קבלת עקרונות המסגרת, בלי לחתום על המסמך כסופי".

קרצר: צריך להתקדם

בירושלים נועד אתמול שר החוץ, סילבן שלום עם שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר. בפתח הפגישה אמר קרצר: "צריך למצוא את הדרך להתגבר על שאלת הקבלה הפורמלית של מפת הדרכים. היינו רוצים לראות את הצדדים מתחילים לזוז". קרצר חזר על דרישת ארה"ב מישראל להקפיא התנחלויות ולפנות מאחזים ואמר כי הדרישה הזאת היא במקביל לדרישה מן הפלסטינים לפעול כנגד הטרור.
השר שלום אמר שישראל מוכנה לנקוט צעדים של העברת אחריות ביטחונית באופן הדרגתי לפלסטינים.
בתוך כך נודע ששלום הורה לאנשי נציגויות ישראל בעולם להפסיק להשתמש בביטוי "זכות השיבה". אחת מבין 15 ההערות של ישראל לתוכנית היא דרישה מהפלסטינים להודיע מראש, לפני הקמת מדינה פלסטינית זמנית, על ויתור על זכות השיבה. השר שלום אמר היום: "אין מושג כזה לפי המשפט הבנלאומי. יש להם רצון לשיבה אך ברור שלא מדובר בזכות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
וייסגלס. סבב פגישות
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי פי
רייס. תלחץ?
צילום: איי פי
מומלצים