שתף קטע נבחר

רובינשטיין: פורז יציף את ישראל באלפי זרים

כך קובע היועץ המשפטי לממשלה במכתב לרה"מ. רובינשטייין ציין כי מדיניותו של שר הפנים להעניק אזרחות לעובדים זרים וילדיהם, ובעניין הגיור והמעמד האישי מהווה שינוי קוטבי לתפיסת הממשלה וקרא לקיים דיון דחוף בנושא

היועץ המשפטי לממשלה דרש היום (ד') מראש הממשלה שרון לקיים דיון דחוף במדיניות ההגירה ובשאלת מתן אזרחות לאנשים השוהים בישראל שלא כחוק.
במכתב, ששיגר לשרון, כתב רובינשטיין, כי מדיניותו של פורז, המציע להעניק אזרחות לעובדים זרים וילדיהם, עלולה להציף את ישראל באלפי בני אדם מהמזרח הרחוק, ממדינות ערב ומהשטחים.
במכתבו, כותב רובינשטיין כי בפני בית המשפט העליון ובית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, תלויות ועומדות בימים אלה מספר עתירות אשר מעלות שאלות של מדיניות בכל הנוגע למתן מעמד לנתינים זרים בישראל. "שאלות אלה, טומנות בחובן הכרעה בסוגיה עקרונית של השיקולים למתן אזרחות מטעם המדינה", כותב רובינשטיין וקובע כי "לשם בחינת עניין מהותי זה יש לקיים דיון בראשות ראש הממשלה".

"שינוי קוטבי לעמדה הקיימת"

רובינשטיין כתב כי "עד היום עמדתם של כל שרי הפנים בעניין הגיור, שהיתה מקובלת על היועץ המשפטי לממשלה, היתה שיש להבחין בין גיור שבוצע על ידי בית דין רבני, שהוא גוף ממלכתי מוסמך לעניין זה, ובין גיור אחר שבוצע בישראל או בחו"ל".
על פי השר פורז, כאמור יש להשוות את מעמדם של כל סוגי הגיור, ולדברי רובינשטיין, בעמדה זו יש משום שינוי קוטבי לתפיסה הקודמת.
רובינשטיין התייחס לעובדים זרים שנכנסו לישראל כדין ולכאלה שלא נכנסו כדין והזהיר כי "יש חשש שיותר ממאה אלף עובדים זרים השוהים בישראל שלא כחוק יקבלו אזרחות והדבר אינו מתיישב עם החלטת הממשלה ומדיניותה".
רובינשטיין אמר גם כי הקביעה שכל מי שנישא לישראלי, אף לתקופה של חודשים ספורים, זכאי למעמד של קבע בישראל, תאפשר לו להביא לישראל גם את ילדיו הקטינים מנישואיו הקודמים השוהים מחוץ לישראל וככל הנראה גם את הוריו הקשישים ובן זוג נוסף מחו"ל, מה שיגרור הבאת בני משפחה נוספים.
כמו כן ישנה התייחסות למעמד של ילדי עובדים זרים, כאשר לדברי רובינשטיין עמדתו של השר פורז, גם במקרה הזה, אינה מתיישבת עם מדיניות הממשלה ועם מאמצי הממשלה להקטין את מספר הזרים השוהים בישראל שלא כחוק. מה גם, מוסיף רובינשטיין, שמתן מעמד קבוע לעובדים יגדיל בהכרח את שיעור האבטלה בישראל.
דוברו של שר הפנים, אברהם פורז, אמר בתגובה, כי פורז אינו מתנגד להצעת היועץ המשטי לממשלה לקיים דיון בנושא האזרחות. עוד הדגיש הדובר כי "פורז דבק בעמדתו בעניין הפרדת נושא מתן האזרחות מעניין הגיור".

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. לקיים דיון
צילום: גלי תיבון
צילום: עמית שאבי
פורז. "דבק בעמדתו"
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון. יכריע בסוגייה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים