שתף קטע נבחר

לראשונה: אבו מאזן דן עם ראשי חמאס על הפסקת-אש

פגישה ראשונה בין ראש הממשלה הפלסטיני לבין ראשי הארגון, שהציבו לו 4 תנאים ל"הודנא", הפסקת אש זמנית. בחמאס טוענים: דובר על הסכם לשנה בלבד, דבר לא הוכתב. בפגישה השתתפו בכירי הארגון רנטיסי, א-זהאר, אבו שנב והנייה. בקרוב: פגישה דומה עם ראשי הג'יהאד האיסלאמי

האם זו תזוזה ראשונה בצד הפלסטיני בניסיון לרסן את גל הטרור? לראשונה מאז נכנס לתפקידו, נועד הלילה (יום ה') בעזה ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-מאזן, עם בכירי ארגון החמאס, בניסיון להשיג "הודנא", הסכם הפסקת אש זמני. בחמאס טוענים: דובר על הסכם לשנה.
עם זאת, בישראל לא יהיו מרוצים מן הסתם מתוצאות הפגישה בעזה, לאחר שמשתתפיה סיכמו בין היתר למנוע "מלחמת אחים" פלסטינית בדרך להסכם - וכי הרשות לא תאסוף את הנשק הבלתי חוקי בכוח. ישראל חוששת כי הפלסטינים ינצלו את ההפוגה הזמנית כדי לשקם את תשתיות ארגוני הטרור. עמדת מערכת הביטחון אומרת כי ישראל תקבל רק מלחמה עיקשת בארגוני הטרור - שממשיכים בינתיים לפעול, כפי שהוכח בלכידת הספינה "אבו חסן" לפני יומיים.
בפגישה עם אבו-מאזן השתתפו מצד החמאס מנהיגי ודוברי הארגון: עבד אל-עזיז רנטיסי, מחמוד א-זהאר, אסמאעיל אבו-שנב ואסמאעיל הנייה. מטעם הרשות השתתף גם מוחמד דחלאן, השר לענייני ביטחון. בחמאס אומרים כי ראש הממשלה הפלסטיני הפציר בבני שיחו לנצור את האש מול ישראל למשך שנה, במסגרת "הודנא".
ל-ynet נודע כי נציגי החמאס התנו ארבעה תנאים לקבלת הבקשה: שחרור כל האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל; הפסקת מדיניות החיסולים של צה"ל; הפסקת התקיפות הישראליות בשטחים הפלסטינים; הוצאת האזרחים הפלסטינים ממעגל האלימות (מצד ישראל).
לדברי מקורות פלסטינים, בחמאס הבהירו כי "אחד מן התנאים קשור בשני, ולא תיתכן בחירה סלקטיבית ביניהם". עוד טענו בארגון כי "לא הוכתב דבר, ולא הופעלו כל לחצים מצד הרשות הפלסטינית".
בתום הפגישה יצאו ארבעת אנשי החמאס לעדכן את השייח אחמד יאסין, המנהיג הרוחני של התנועה. גם אבו מאזן קיים התייעצויות עם אנשיו בנוגע לתוכן הפגישה וסיכויי הצלחתה. לדברי מקורביו, בקרוב יקיים אבו מאזן פגישה דומה גם עם בכירי הג'יהאד האיסלאמי.
שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמרו, אמר ל-ynet כי בפגישה דרש אבו מאזן מאנשי החמאס לכבד את הכללים שקבע בתכנית ממשלתו - ובראשם לשים קץ לאנרכיה הביטחונית. לדברי עמרו, הפגישה היתה טובה ובימים הקרובים צפויות פגישות נוספות. השר הפלסטיני אומר כי בפגישה לא דובר עדיין על חזרה לסבב משא ומתן נוסף בקהיר.
בנאום אבו מאזן במועצה המחוקקת הפלסטינית, בישיבת הצבעת האמון על ממשלתו, הבהיר ראש הממשלה הפלסטיני כי יפעל לשים קץ ל"אנרכיית הנשק ברשות". אבו מאזן קרא גם ל"דיאלוג עם כל הפלגים הפלסטינים". כן הבהיר במספר הזדמנויות כי הוא מתנגד לפיגועים בישראל ובשטחים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. ביקש "הודנא"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
רנטיסי. השתתף בפגישה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שייח יאסין. יכריע
צילום: איי פי
מומלצים