שתף קטע נבחר

מישהו רוצה להמשיך?

אחרי ששיחק אריאל שרון את המשחק המקובל, והראה לנשיא בוש איך למרות "לחצים פוליטים אדירים" הוא מעביר את מפת הדרכים, נותרה שאלת הרצון. עד כמה הוא מצוי אצל כל הצדדים - כדי להתקדם הלאה?

ספק אם אריאל שרון הזיע באמת במהלך הדיון הארוך בממשלה על אישור מפת הדרכים. מן המקובלות אצל ראשי ממשלה ישראלים, הנקלעים ללחץ אמריקני לעשות צעד מדיני כלשהו, שהם מבקשים להראות לאח הגדול כמה קשה להם.
שים לב, הם אומרים לנשיא, המתופף בחוסר סבלנות על השולחן מהצד השני של השפופרת, איזו דרך חתחתים פוליטית אני צריך לעבור. תבין, מחר הממשלה שלי יכולה ליפול, כי למטורפים האלה מהימין לא איכפת מכלום. ותזכור, אצלנו זו דמוקרטיה - ואני לא יכול לכפות על אף אחד. לא ברור עד כמה מישהו כמו ג'ורג' וו. בוש לוקח את ההסבר הזה לריאות, אבל הוא לא הנשיא הראשון שזוכה לו.
גם כלפי פנים, נוח לשרון להיצמד לדימוי של איש המרכז, הנע בשביל שמכתיבה המציאות, רחוק מהטוהרה האידיאולוגית חסרת האחריות של השמאל או הימין. רוב אזרחי ישראל, על פי מה שהם אומרים בסקרים, הרי חושבים כמוהו: הם סולדים מהליכה עולצת לוויתורים, אבל גם חוששים מהתנגדות עיקשת מול האמריקנים; לא ממש מאמינים שמשהו יקרה, אבל נאחזים בתקווה – תראו איך קפצה הבורסה. בכל המובנים האלה, פוליטיקאי ותיק ומשופשף כמו שרון יוצא היום מרוצה למדי: גם אושרה המפה, גם הוצגו הקשיים, גם היריבים שלו הוצגו כאופורטוניסטים או פחדנים.
לכל זה אין קשר, כמובן, למה שיקרה בהמשך. אפשר להתפלפל שעות על ניסוחי מפת הדרכים, על מעמדן של ההסתייגויות הישראליות, על משמעות האיסור על זכות השיבה. בסופו של דבר, בתהליך מהסוג הזה קובע הרצון: עוצמת הרצון של האמריקנים, שעדיין לא ברור לגמרי כמה הם נחושים להגיע למיצוי; וגם כמות הרצון הטוב בשני הצדדים, שאם מי מהם רוצה להכשיל את ההסכם - יש לו הזדמנויות בשפע ותירוצים למכביר.
ואולי יותר מהכל, קיימת גם שאלת הרצון של שני העמים. מנהיגיהם הנוכחיים לא יקדמו את התהליך ללא לחץ. לא יהיה לנו כאן דה גול, סאדאת או בגין חדש, שיגשר מעל התהום בקפיצה היסטורית אחת. עד עכשיו העדיפו הפלסטינים והישראלים לשקוע בביצת הייאוש ההדדי. בחודשים הקרובים נראה, אם אחרי שלוש שנים של הקזת דם יש בהם עד מספיק כוח כדי להילחם למען התקווה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עפר שלח
צילום: איי פי
שרון. איש המרכז
צילום: איי פי
מומלצים