שתף קטע נבחר

מופז: ניאלץ להשלים עם "הודנה" למספר שבועות

שר הביטחון אומר שישראל תיאלץ להכיר בהפסקת האש המתגבשת בין הרשות לחמאס לתקופה מוגבלת. לדבריו, צריך היה להצביע על מפת הדרכים "כדי שבעיני ארצות-הברית והעולם ניתפס כתומכים בהתנעת התהליך"

שר הביטחון, שאול מופז, אומר כי ישראל תיאלץ לקבל בפועל את הסכם הפסקת האש, ההודנה, המתגבש בין ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-מאזן, לבין ארגון החמאס - למשך תקופה מוגבלת של מספר שבועות. לדברי מופז, זהו הצעד היחיד כרגע שיאפשר לאבו מאזן להתחיל במאבק בטרור.
עד לאחרונה התנגדה מערכת הביטחון הישראלית בתוקף להפסקת אש ברשות - בטענה שהיא תאפשר לארגוני הטרור לבנות מחדש את כוחם. בפגישה בין שרון לאבו מאזן הודיעה ישראל שתסכים להפסקת אש של חודש עד חודש וחצי. עם זאת, דברי מופז הם הפעם הראשונה שבה מובעת באופן פומבי הסכמה להודנה מוגבלת בזמן.
שר הביטחון מופז הציב סייגים רבים להסכמה הישראלית להפסקת אש. מופז הדגיש גם כי ישראל לא תתפשר על הסכם ההודנה כבסיס להסדר עם הפלסטינים בטווח הארוך, ואחרי כמה שבועות של הפסקת אש, יצטרך אבו מאזן להוכיח מאבק של ממש בטרור. לדבריו, ישראל תהיה מוכנה לקבל את ההודנה כהתחלת התהליך, "מכיוון שהם צריכים להתחיל מאיפשהו, אך בשום פנים ואופן לא במקום המלחמה בטרור".
מופז הוסיף שישראל לא תסכים להתחייב על הפסקת ההתנקשויות והפעילות בעומק השטח הפלסטיני. "אנחנו מוכנים להעביר לידי הפלסטינים אחריות על אזורים ברצועת עזה וביהודה ושומרון שבהם נאפשר להם לפעול, אך אנחנו שומרים לעצמנו חופש פעולה במקרה של פצצה מתקתקת", אמר.

"לא הצבענו על המפה, אלא על התנעת התהליך"

שר הביטחון, המבקר בטורקיה, הסביר לעיתונאים במטוסו כי הצבעתו בישיבת הממשלה בעד ההחלטה על מפת הדרכים אינה מעידה על תמיכתו במפת הדרכים. "הממשלה לא הצביעה על המפה, אלא על התנעת התהליך ברוח חזון הנשיא בוש ונאומו מן ה-24 ביולי", אמר מופז, והדגיש כי יישום התוכנית יתבצע על-פי הפירוש הישראלי ובכפוף להערות שהגישה ישראל לאמריקנים. מופז שב ואמר כי מפת הדרכים "רעה לישראל", אך לדבריו, הניסוח יאפשר לישראל בבוא העת להתעקש על 14 ההסתייגויות שצירפה למפה.
מופז הוסיף כי לדעתו, נכון היה להצביע בעד החלטת הממשלה, "כדי שבעיני ארצות-הברית והעולם ניתפס כתומכים בהתנעת התהליך המדיני". לדבריו, החלטת הממשלה מבהירה כי "שלב היישום הראשון מטילה את עיקר הנטל על הצד הפלסטיני".
שר הביטחון נחת אתמול בערב (יום א') בשדה התעופה הצבאי באנקרה. את פניו קיבלו קצינים בכירים בצבא הטורקי. במהלך ביקורו בטורקיה, שצפוי להימשך יממה וחצי, אמור מופז להיפגש עם ראש ממשלת טורקיה, עם שר ההגנה ועם הרמטכ"ל הטורקי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
מופז. כדי שניתפס כתומכים
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים