שתף קטע נבחר

חשיפה: בעלי "דם פלסטיני" לא יקבלו אזרחות

ynet חשף כי רה"מ שרון הורה לתקן את החוק כך שילד של אזרח ישראלי, שיש לו גם הורה פלסטיני – לא יהיה זכאי לאזרחות ישראלית. הפרקליטות מנמקת: יש מעורבות חבלנית של אזרחים ישראלים. ח"כים ערבים ויהודים הביעו זעם על היוזמה. ח"כ טיבי שאל בכנסת: "האם יבטלו את אזרחותן של בנותיי?"

חשיפה: ראש הממשלה, אריאל שרון, הורה לתקן את חוק האזרחות באופן שלא תינתן אזרחות אוטומטית לילד בעל "דם פלסטיני", כלומר מי שאחד מהוריו הוא ממוצא פלסטיני. כך עולה ממכתב של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שהגיע לידי ynet. מטרת החקיקה - למנוע פרצה ביטחונית עקב חוק האזרחות (למכתב המלא לחצו כאן).
כיום קובע חוק האזרחות כי "מי שנולד בישראל כשאביו או אמו היו אזרחים ישראלים" - זכאי לאזרחות. בפועל, מערים משרד הפנים כבר כיום קשיים על רישום ילדים שאחד מהוריהם הוא פלסטיני או עובד זר. התיקון לחוק נועד להעניק גושפנקא רשמית למדיניות הנהוגה במשרד הפנים.
דבריו של היועץ המשפטי לממשלה על היוזמה לתיקון החוק מופיעים במכתב שכתב לאחרונה לשרון, בתגובה למכתבו של שר הפנים, אברהם פורז, שעורר סערה ציבורית כאשר הודיע על כוונתו לשנות את המדיניות בענייני מתן אזרחות מכוח חוק השבות. משרד המשפטים פרסם חלקים ממכתב התגובה של רובינשטיין לשרון, אולם סירב למסור לעיתונאים את הנוסח המלא של המכתב.
בין החלקים שלא פורסמו מופיעים דבריו של רובינשטיין לשרון על "הנחיות שניתנו על ידיך למערכת לאחרונה, לפעול לתיקון החוק, באופן שיישלל המעמד האוטומטי מילד של ישראלי שההורה השני תושב שטחים".
בתגובה לפניית ynet, אישר משרד המשפטים את הדברים ומסר: "לנוכח פניית גורמי הביטחון, בעקבות מעורבות חבלנית של אזרחים ישראלים, שהם ילדים של בן זוג תושב הרשות הפלסטינית ואזרח ישראלי (כמו שאירע למשל בפיגוע במסעדת מצה), ביקשה מערכת הביטחון לבחון את האפשרות המשפטית להימנע ממתן אזרחות אוטומטית, מקום ששני בני הזוג אינם אזרחים ישראלים".

"המדינה אינה רשאית להפלות בין דם לדם"

האגודה לזכויות האזרח שלחה בעקבות הדברים מכתב חריף ליועץ רובינשטיין, בו מופיעה התייחסות ליוזמה לתיקון חוק האזרחות: "היה מן הראוי, שהיועץ המשפטי לממשלה יתייצב בראש המחנה, שיתריע מפני הנסיון הנואל לחוקק תיקון בלתי חוקתי ופסול זה בהיותו מפלה וגזעני", כתבו עו"ד דן יקיר ועודד פלר מהאגודה, "שלילת אזרחות משיקולים של לאום וגזע חותרת תחת אושיותיה של מדינת ישראל, מרעילה את יסודות המשטר, וממוטטת את האדנים המכוננים, עליהם ניצבת מדינת ישראל".
עוד נכתב: "זכותו של כל ילד לרכוש אזרחות עם היוולדו היא זכות יסוד במשפט הבינלאומי. היא משתלבת במגמה האוניברסלית שלאחר מלחמת העולם השניה, המבקשת למגר תופעות של הפליה וגזענות במתן אזרחות ובשלילתה, ושואפת להבטיח כי לכל אדם תהא אזרחות. גם מדינת ישראל שותפה למגמה זו ומחויבת למאמץ הבינלאומי. מדינת ישראל ריבונית לקבוע באיזה אופן יקבל ילד אזרחות – מכוח דין הדם או מכוח דין הקרקע – אך משעה שבחרה בדין הדם, אין היא רשאית להפלות בין ילד לילד, בין דם לדם".

טיבי: גם אני נשוי לפלסטינית

סגן שר הביטחון זאב בוים אמר ל-ynet שמשרדו מטפל בנושא: "קיימת היום פרצה בחוק האזרחות. התוצאה היא שישנם מי שמקבלים אזרחות שלא מתוקף חוק השבות ומבלי שבקשו אותה. לא מדובר בסוגיה שביסודה היא ביטחונית אלא בסוגיה שמבטאת בעיה דמוגרפית".
ח"כ אילן ליבוביץ' משינוי אמר בתגובה לידיעה כי "ראש הממשלה לא צריך לנהל את המאבק שלנו עם הפלסטינים על גב הילדים. זהו לא צעד שעושים על רגל אחת, ללא בדיקה לעומק, ואם אנחנו רוצים לחיות בשלום, לא צריך לעשות צעדים חד צדדיים כאלה, שיגרמו לקרע גדול יותר בין המשפחות".
ח"כ יולי תמיר מהעבודה ציינה כי "זאת הוראה תמוהה מאוד שמעמידה את האזרחים הפלסטינים כאזרחים סוג ב', פוגעת בזכויות האדם הבסיסיות ביותר. זוהי גם הוראה תמוהה לנוכח הדברים שאמר שרון על פתיחת דף חדש עם העם הפלסטיני".
ח"כ אחמד טיבי זעם על ההצעה מעל בימת הכנסת. לדבריו, "לתשומת ליבו של היועץ המשפטי לממשלה, שינוי החוק חל גם עלי כי אני נשוי לפלסטינית מטול כרם. האם בכוונת היועץ לבטל את אזרחותן של בנותיי? מדובר בהצעה המהווה בניית גדר הפרדה לתוך המשפחה, בין הורים ובנים על סמך שיקול דעת גזעני טהור. במדינה שבא חצאי יהודים ולא יהודים הופכים אוטומטית לאזרחים, התושבים המקוריים נדחקים על ידי חוקים דרקוניים של קומיסרים שלא הפנימו את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".
ח"כ עזמי בשארה אמר: "אם תיקון זה יכנס לתוקף זו תהיה המדינה היחידה בעולם אחרי התמוטטות האפרטהייד שבה מפלים בין דם לדם ובין מוצא למוצא. התיקון שם באור אחר את דבריו של שרון על מדינה פלסטינית. המניע שלו הוא הפרדה גזענית ותו לא".
ח"כ מוחמד ברכה טען כי "אם אכן היוזמה נכונה היא מעוררת צמרמורת ולוקה בגזענות קשה. הרעיון כולו שאוב מתורת הגזע". ברכה קרא לשרון ולפורז "לגנוז לאלתר את החרפה על הדמוקרטיה הישראלית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב ששיגר היועץ לשרון
צילום: רויטרס
שרון. נתן את ההנחיה
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. יש מעורבות חבלנית
צילום: גלי תיבון
צילום: אלכס קולומויסקי
טיבי. גם אני נשוי לפלסטינית
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים