שתף קטע נבחר

בוש בדרך ל-2 ועידות פסגה במזרח התיכון

סוכנות הידיעות המצרית: הנשיא ישתתף ב-4 ביוני בכינוס עם מנהיגי ערב בשארם. יום למחרת, צפוי בוש להשתתף בפגישת שרון - אבו מאזן בעקבה. הפלסטינים: המשבר הראשון בדרך, על רקע סירוב ישראל להצהרה משותפת

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ישתתף בקרוב בשתי ועידות פסגה נפרדות במזרח התיכון, כך הודיע אמש (יום ג') שר ההסברה הירדני, מוחמד עדואן.
שר ההסברה אישר כי מפגש בין בוש, ראש הממשלה אריאל שרון, אבו מאזן והמלך עבדאללה, יתקיים בקרוב בעקבה. אולם, לדבריו, הנשיא בוש ישתתף גם בוועידת פסגה שתערך בשארם א-שייח בהשתתפות מנהיגי מצרים, ירדן, מרוקו, סעודיה ובחריין. סוכנות הידיעות המצרית דיווחה כי הפסגה בשארם תתקיים ב-4 ביוני, ואילו הפסגה בירדן תתקיים למחרת, בהשתתפות שרון ואבו מאזן והנשיא בוש.
דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר כי בוש עדיין שוקל ברצינות קיום פסגה משולשת. אך גורמים בוושינגטון העריכו שפסגה בהשתתפות מנהיגי האזור ככל הנראה לא תצא לפועל.
מוקדם יותר אתמול, הודיעו הפלסטינים על דחיית הפגישה בין שרון לאבו מאזן, שתוכננה להיום. ברקע נמשכים המגעים בניסיון להשיג הפסקת אש. מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי גברו הסיכויים לכך שתנועת החמאס והממשלה הפלסטינית יגיעו להסכם בנוגע להפסקת אש. ייתכן שפרטי ההסכם יוצגו בפגישת שרון - אבו מאזן.
בתוך כך, דנה אמש הנהגת אש"ף בישיבה של הוועד הפועל של הארגון, בראשות יו"ר הרשות יאסר ערפאת ובהשתתפות אבו מאזן, בעמדות שיציגו הפלסטינים בפגישה בין שרון לאבו מאזן, לכשתתקיים. על פי הוועד, הסתייגויות ישראל למפה מהוות מכשול רציני בפני הצלחתה. כמו כן קרא הוועד שוב להפסקת המצור על ערפאת, בטענה כי המשך המצור מכשיל את הניסיון לפתוח דף חדש לקראת יישום מפת הדרכים.

המשבר בדרך

ובינתיים, מסתמן משבר סביב ההצהרה המשותפת שעל ישראל והפלסטינים לצאת בה בפתח יישום מפת הדרכים. זאת על רקע כוונת ראש הממשלה שרון, כפי שדווח ב-ynet, לדלג על השלב.
על פי "המפה", המנהיגות הישראלית תפרסם הצהרה חד-משמעית שתאשר את התחייבותה לחזון של שתי מדינות, הכולל מדינה פלסטינית עצמאית, בת-קיימא, ריבונית החיה בשלום ובביטחון לצד ישראל, כפי שהציג זאת הנשיא בוש, ותקרא להפסקה מיידית של אלימות כלפי הפלסטינים בכל מקום.
המנהיגות הפלסטינית נדרשת לפרסם הצהרה חד-משמעית שתחזור על זכותה של ישראל להתקיים בשלום ובביטחון ותקרא להפסקת אש מיידית וברורה שתשים קץ לכל הפעילות המחומשת ולכל גילויי האלימות כלפי ישראלים בכל מקום שהוא. כל המוסדות הפלסטינים הרשמיים יפסיקו את ההסתה נגד ישראל.

"הפלסטינים לא יעברו בשתיקה"

גורמים מדיניים מסבירים כי לא במקרה בחרה ישראל נוסח המדבר על קבלת "הצעדים" המתחייבים ממפת הדרכים, נוסח שנועד להתעלם מהחלק של ההצהרות המשותפות, שישראל מעוניינת לדלג עליו. לדבריהם "הצהרות היו הרבה, עכשיו הזמן למעשים".
אתמול הבהירו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי "עוד לא הגענו לסוגיית ההצהרות, לכן עוד לא הגיע הזמן לעסוק בזה".
סירוב ישראל להצהרות הפתיחה נובע, בין היתר, כתוצאה מדחיית דרישתה, להכליל בהצהרת הפתיחה הפלסטינית, את הוויתור על זכות השיבה. גורמים אמריקנים אמרו כי דיון על זכות השיבה בתחילת מפת הדרכים עלול להכשיל את ההתקדמות מלכתחילה.
כעת מסתבר שהפלסטינים לא מתכוונים לעבור על הסירוב הישראלי בשתיקה: חבר בוועד הפועל של אש"ף אמר ל-ynet כי הנהגת הארגון לא תוותר על ההצהרה המשותפת, וכי "הפלסטינים דורשים את יישום המפה כמקשה אחת, ללא שינויים, עם התחייבות ללוחות הזמנים".
בישיבה שהתקיימה בוועד הפועל של אש"ף, אמר ראש הממשלה אבו-מאזן כי הוא מתכוון לבקש משרון לפעול כדי להוציא אל הפועל את ההצהרה הישראלית, בד בבד עם הצהרת הפלסטינים, כדי לאפשר את תחילת העבודה בסעיפי המפה.
מוקדם יותר אמר גם ח"כ אחמד טיבי ל-ynet כי הפלסטינים לא יסכימו להשמטת ההודעות ההדדיות, "זאת התחייבות שיש למלא, וגם היא בגדר צעד אשר יישומו נדרש במפת הדרכים". לדבריו, "אם מתחילים בהשמטת סעיפים המופיעים במפת הדרכים, הדבר יגרום לתגובת דומינו שתפורר את המפה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. בדרך למזרח התיכון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. יהיה משבר?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון. נגד הצהרת הפתיחה
צילום: איי פי
מומלצים