שתף קטע נבחר

מו"מ לביטול סעיפים בתוכנית הכלכלית

ח"כ בורג: נשקול לוותר על הסתייגויות בתמורה לכך שיבוטל מס בריאות על עקרות הבית ותוקם ועדה ציבורית שתבחן את מדיניות הרווחה בישראל. קודם לכן העריכו בכנסת כי ההצבעה תארך עשרות שעות, בעקבות 8,000 הסתייגויות שהגישה האופוזיציה. הערב: הפסד ראשון באחת ההצבעות לקואליציה

נציגי האופוזיציה והאוצר מנהלים הערב (יום ד') משא ומתן לביטול שני סעיפים בתוכנית הכלכלית: תשלום מס בריאות של עקרות בית בסך 70 שקלים, וביטול הקלות מס לשלושה ישובים בערבה. גורמים באופוזיציה אמרו ל-ynet שאם סעיפים אלה, יבוטלו תהליך ההצבעה על ההסתייגויות יקוצר.
ח"כ בורג העומד בראש מטה המאבק של סיעות האופוזיציה, אמר מעל דוכן הכנסת, כי "האופוזיציה תשקול בחיוב ויתור על הסתייגויות בתמורה לכך שיבוטל מס בריאות על עקרות הבית ותוקם ועדה ציבורית שתבחן את מדיניות הרווחה בישראל ותציג את ממצאיה לפני תקציב 2004. ח"כ בורג טען כי שר האוצר, בנימין נתניהו, נענה בחיוב לרעיון הקמת הוועדה. שר האוצר בנימין נתניהו הכחיש כי מסתמנת פשרה ואמר מעל הדוכן כי "עבור כמה שעות של פיליבסטר אין לי שום כוונה לוותר על מאה מיליון שקלים".
מוקדם יותר, העריכו בכנסת כי ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על התוכנית הכלכלית תארך עשרות שעות. ב-14:00 החל הדיון ב-8,000 ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה.
בעקבות פשרה בין הקואליציה לאופוזיציה, הוחלט שההצבעות על אלפי ההסתייגויות שהוגשו נגד התוכנית הכלכלית יתקיימו ברצף, באופן ידני או אלקטרוני, ורק על חלקן - שיוגדרו כ"מהותיות" על ידי יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, תתקיים הצבעה שמית.
בתוך כך, נרשם הערב גם ניצחון ראשון לאופוזיציה, לאחר שבהסתייגות על הסעיף בחוק המתייחס להעלאת מחירי המים, הובסה הקואליציה על חודו של קול ברוב של 43 מול 42 מתנגדים.

הפגנה במליאה

בפתח הדיון במליאה נאם שר האוצר, בנימין נתניהו, שהציג את ההסכם הנפרד שהושג עם המפד"ל ושינוי כדי להבטיח את תמיכתן בתוכנית. הוא הדף ביקורת שהטיח בו ח"כ אבשלום וילן (מרצ), לפיה הושגו הסכמים נפרדים עם אנשי יש"ע מבלי להציגם במסגרת התוכנית.
במהלך הדיון עוררו צעירי העבודה מהומה במליאה, כאשר הניפו שלטים ביציע, בהם נכתב "ביבי הורס את המדינה". הם סולקו בכוח על-ידי הסדרנים. אותם צעירים, ששבתו לאחרונה רעב במחאה על התוכנית הכלכלית, הגיעו לדיון כאורחיה של ח"כ דליה איציק.

גיוס כללי באופוזיציה

סיעות האופוזיציה, בראשות היו"ר ח"כ דליה איציק, הצליחו לגבש חזית אחידה ולהכריז על "מלחמת התשה", שמטרתה להגיע להסכם פשרה עם הקואליציה על הוצאתו מהתוכנית של סעיף חברתי, בעל מכנה משותף לכל סיעות האופוזיציה.
באופוזיציה הוכרז "גיוס כללי", והובהר כי לא יתאפשרו "קיזוזים" עם ח"כים מהקואליציה. במקביל, אספו באופוזיציה 52 חתימות, כדי לקיים הצבעה שמית על כל "הסתייגות מהותית" מבין 8,000 ההסתייגויות שהוגשו לתוכנית.
כך למשל, כדי להביך את הקואליציה, תציע מפלגת העבודה להוריד את הסעיף לתקצוב פקחי השבת, רק כדי לבדוק איך יצביעו חברי שינוי. במקביל, יהדות התורה תציג הסתייגות הפוכה באותו סעיף, להגדלת תקצוב פקחי השבת, כדי לראות את אופן ההצבעה של חברי המפד"ל. מבחינת האופוזיציה מדובר בדרך נוספת לעכב את ההצבעה.

ההצלחה תימדד בארגון ובמשמעת

ח"כ אברהם הירשזון, יו"ר ועדת הכספים, משוכנע שבסופו של דבר, התוכנית תזכה לרוב מוצק: "יכול להיות שיהיה עיכוב, אבל בסופו של דבר התוכנית תעבור", הוא סבור.
ח"כ אברהם בורג (העבודה) לא מתרגש. כיו"ר כנסת לשעבר הוא צבר ניסיון שאותו הוא מנצל עד תום לקראת ההצבעה. "כל החודש האחרון נבנה עבור ההצבעה, ההצלחה תימדד בארגון ובמשמעת של החברים, ארגון יש, נקווה שגם משמעת", אמר. לדבריו, יו"ר הכנסת הנוכחי, ח"כ ראובן ריבלין, הבטיח שלאופוזיציה יינתן "המרחב להביע את דעתה".
יו"ר סיעת שינוי, ח"כ חן רשף, גינה את התנהגות האופוזיציה. "מה שקורה פה זהו תיאטרון האבסורד", אמר הבוקר בדיון בוועדה, "כאשר בורג הוא הפליני של הכנסת".
אחר-הצהריים מתכננים הארגונים החברתיים לערוך שוב הפגנה גדולה בירושלים וחברי האופוזיציה החליטו שכל אחד מהם יביא עימו לאגף האורחים שני מפגינים, כנציגיהם של הנפגעים העיקריים מהתוכנית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין הסכמים נפרדים". נתניהו
צילום: ערוץ 33
פרובוקציה במליאה. צעירי העבודה סולקו בכוח
צילום: ערוץ 33
צילום: ערוץ 33
יחליט מהי "הסתייגות מהותית". ריבלין
צילום: ערוץ 33
צילום דודו פריד
גיוס כללי באופוזיציה. איציק
צילום דודו פריד
מומלצים