שתף קטע נבחר

הפלסטינים אופטימיים: "צפויה התקדמות בפגישה"

שרון ואבו מאזן ייפגשו הערב בירושלים, בפעם השנייה מאז נכנס רה"מ הפלסטיני לתפקידו. ההצעה הישראלית: נסיגה של כוחות צה"ל מכמה אזורים, שיועברו לאחריות ביטחונית פלסטינית. ברשות משדרים אופטימיות: "הפעם האמריקנים מחוייבים להתקדמות"

אופטימיות בצד הפלסטיני לקראת פגישת שרון ואבו מאזן הערב (יום ה'). ראש ממשלת ישראל ועמיתו ברשות הפלסטינית ייפגשו הערב בירושלים, ככל הנראה בלשכת ראש-הממשלה, בפעם השנייה מאז נכנס אבו מאזן לתפקידו.
מקורות ברשות הפלסטינית אמרו ל-ynet כי "גם אם לא תושג פריצת דרך גדולה בפגישה הערב, הרי שהתקדמות מסויימת תורגש כבר במהלכה ומייד לאחריה".
הפלסטינים שואבים עידוד מהמסרים האחרונים שמגיעים מוושינגטון. לדברי המקורות, בפגישת שר האוצר סלאם פיאד עם בכירי הממשל "התקבל הרושם, לפיו ארצות-הברית מעוניינת בהתקדמות משמעותית, ולא תאפשר כל שינוי שיפגע במהותה של 'מפת הדרכים'. נראה שממשל בוש מעורב הפעם לא רק בפרטים הגדולים, אלא גם בקטנים".

"ערפאת נאחז בקרנות המזבח"

בלשכת ראש הממשלה הבהירו אחר הצהריים כי ישראל לא ביקשה לדחות את הפגישה בין שרון לאבו מאזן, והיא תתקיים הערב כמתוכנן. זאת בעקבות דיווחים שונים שהגיעו מהמוקטעה, לשכתו של ערפאת ברמאללה, לפיה הפגישה תידחה לבקשת ישראל.
"לא ניתן להתייחס לכל שמועה שערפאת או אנשיו ממציאים", אמרו גורמים בלשכה. "ההודעות הסותרות הן בגדר תופעת לוואי של ממשלה דו-ראשית. ערפאת נאחז בקרנות המזבח, ומנסה לטרפד את עבודתו של אבו מאזן, משום שברור לו שאם יחל תהליך מדיני, הוא ייזרק לפח הזבל של ההיסטוריה".
הבוקר אמר ראש הממשלה הפלסטיני בראיון ל"ידיעות אחרונות" כי הוא מעריך שבשבוע הבא יגיע להסכם הפסקת אש עם החמאס. לדבריו, "החמאס יתחייב להפסיק את הטרור גם בתוך הקו הירוק וגם בשטחים".
בתוך כך, הגיע היום השליח האמריקני, ויליאם ברנס, לקהיר כדי להכין את פגישותיו של הנשיא בוש באזור. הוא ייפגש מחר עם מובארק בשארם א-שייח'. ביום שלישי צפויה להתקיים הפסגה הראשונה של בוש עם מנהיגי מצרים, ירדן, סעודיה, בחריין ומרוקו ואבו מאזן. למחרת ייועד בוש עם שרון ואבו מאזן בעקבה.

הפלסטינים רוצים הצהרה משותפת

השר לענייני קבינט בממשלה הפלסטינית, יאסר עבד-רבו, אמר הבוקר כי המשלחת הפלסטינית תדרוש הערב מראש הממשלה שרון לצאת בהצהרה המשותפת כמתחייב ממפת הדרכים. על פי ההצהרה, תוכרז הפסקת אש, בנוסף להכרה ישראלית בהתחייבות להקמת מדינה פלסטינית והכרה פלסטינית במדינת ישראל. ישראל מעוניינת "לדלג" על הצהרת הפתיחה מאחר ולא כלול בה ויתור פלסטיני על זכות השיבה.
עבד-רבו אומר כי הצד הפלסטיני ידרוש גם את הסרת המצור מעל יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, ושיחרור אסירים פלסטינים ביטחוניים.
בראיון לרדיו "קול פלסטין" אמר עבד-רבו כי המשלחת הפלסטינית תהיה מוכנה לדון עם הצד הישראלי בתוכנית ביטחונית כוללת, כמו תחילת יישום מתווה טנט, אם במקביל לצעדי הרשות להפסקת הפיגועים תנקוט ישראל צעדים בשטח להפסקת הפגיעה בפלסטינים. עבד-רבו אומר כי תנאי להצלחתה של תוכנית כזו הוא מנגנון פיקוח שינוהל בידי צד שלישי.

ישראל תציע: קחו אחריות ביטחונית

שרון יציע לאבו מאזן בפגישה שוב את התוכנית שהועברה לו בפגישתם האחרונה, לפיה הפלסטינים יקבלו לידיהם את האחריות הביטחונית בצפון הרצועה לאחר שירכזו שם את כוחותיהם.
גורמים בירושלים אומרים כי שרון יסכים גם לנסיגה הדרגתית ממרכזי הערים בגדה במידה והפלסטינים יפגינו יכולת ורצון לקחת את האחריות הביטחונית לידיהם. גורמים בירושלים, אומרים כי בפגישה הקודמת סירבו הפלסטינים לקחת עליהם את האחריות הביטחונית ואמרו כי אין ביכולתם לפעול נגד הארגונים.
לאחר שמפת הדרכים אושרה בממשלה, צפוי שרון לדרוש שוב לאבו מאזן להתחיל בצעדים הביטחוניים נגד ארגוני הטרור, מעצר ראשיהם והפסקת ההסתה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. פגישה שנייה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ערפאת. "בקרנות המזבח"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בוש. "מתעניין גם בפרטים הקטנים"
צילום: איי פי
מומלצים