שתף קטע נבחר

ארה"ב לישראל: נעקוב מקרוב אחר יישום מפת הדרכים

שר החוץ סילבן שלום נועד עם שני שליחי הממשל האמריקני שהגיעו לישראל להכין את הפסגה המשולשת שתתכנס בשבוע הבא בעקבה. השליחים הודיעו לשר החוץ: ארה"ב תשגר לאיזור צוות שיעקוב אחר יישום מפת הדרכים. פאוול: אני מעודד מכך שאבו מאזן אינו כבול להוראות ערפאת

שני השליחים האמריקנים שהגיעו להכין את הפסגה המשולשת בין בוש, שרון ואבו מאזן בעקבה נועדו אתמול (ו') עם שר החוץ, סילבן שלום, והבהירו לו שהנשיא ג'ורג' בוש עומד לפקח מקרוב אחר תהליך השלום.
יועץ מזכיר המדינה האמריקני לענייני המזרח התיכון וויליאם ברנס, ויועץ הנשיא לענייני המזרח התיכון אליוט אברהם, ציינו שארה"ב מתכוונת להקים צוות שיפקח אחר יישום מפת הדרכים.
מזכיר המדינה, קולין פאוול, אמר אתמול כי "קבוצת המומחים תפעל מסביב לשעון, 24 שעות ביום, 7 ימים בשבוע", כדי לפקח אחר התקדמות התהליך. פאוול ציין כי צוות הפיקוח "יורכב מאמריקנים בלבד". פקידים בממשל סירבו לומר איזה תפקיד, אם בכלל, יינתן בעניין לאיחוד האירופי או לרוסיה.
פאוול, שהתלווה לטיסתו של הנשיא בדרך לביקור בפולין אמר עוד כי "חייבים להתחיל ביישום מפת הדרכים למרות המתחים הרבים וחוסר האמון בין הצדדים".
לדבריו, העובדה שאבו מאזן נועד עם שרון מעידה על כך שלראש הממשלה הפלסטיני יש סמכות והוא אינו מחויב להוראות של ערפאת. "אני רואה בכך דבר מעודד", אמר פאוול.

שלום: "מצפה שמדינות ערב יכירו בנו"

שר החוץ שלום אמר לשליחים האמריקנים עמם נפגש כי הוא מצפה שמדינות ערב יכירו בקיומה של ישראל בהצהרה שתצא מוועידת שארם א-שייח', בה לא ישתתפו נציגי ישראל. שלום הדגיש את החשיבות שישראל רואה בהחזרת שגרירי מצרים וירדן: "כאשר ישראל מנהלת מו"מ ישיר לשלום עם הפלסטינים טבעי שמדינות ערב יחזירו לכאן את שגריריהם", אמר.
שליחי הממשל האמריקני ימשיכו בסבב פגישות וידונו בהצהרות התמיכה ששרון ואבו-מאזן יישאו בפסגה בירדן. הם יעסקו גם בנושאי הביטחון, בהמשך לצעדים שסוכמו בפגישת שרון אבו-מאזן.
בתוך כך, השר לענייני חוץ ברשות, נביל שעת', אמר כי ועדה משותפת ישראלית-פלסטינית התכנסה אתמול כדי לדון בניסוח הצהרה משותפת לקראת הפסגה בעקבה.

ייתכן שירדן תחזיר את השגריר

ממלא מקום השגריר הירדני בארץ, מאזן טל, שהשתתף בצהריים בפגישת הסגל הדיפלומטי הזר עם שר החוץ בתל אביב אמר בהתייחסו לכינוס הפסגה בירדן בשבוע הבא כי שני הצדדים צריכים לבצע צעדים משמעותיים בשטח: "אנו עומדים בפני רגע היסטורי ומקווים שכל צד יבצע את משימותיו לפי מה שמוגדר במפת הדרכים. הצלחה בנושא הזה תהיה לא רק לירדן, אלא לכל האיזור".
ממלא מקום השגריר התייחס לאפשרות של החזרת השגריר הירדני לישראל: "ירדן תוכל להחזיר את השגריר רק ברגע שיחול שיפור משמעותי בשטח מכיוון הצד הישראלי לחידוש תהליך השלום". לדבריו "ברגע שיהיה שיפור בשטח ונראה את ישראל והפלסטינים מיישמים את מפת הדרכים, מצב האיזור ישתפר והשגריר יחזור".

"לא נסתפק בהפסקת אש"

שר החוץ שלום נפגש אתמול בצהריים עם נציגי הסגל הדיפלומטי הזר. הוא אמר להם שישראל לא תסתפק בהפסקת אש בלבד בין ההנהגה הפלסטינית לבין ארגוני הטרור.
שר החוץ כינס את הדיפלומטים לתדרוך בעקבות פגישת שרון אבו-מאזן ואמר: "איננו רוצים להיות בני ערובה של החמאס והג'יהאד האיסלאמי, שכאשר ירצו בכך יהיו מסוגלים לחדש את ההתקפות על אזרחים ישראלים". שלום הוסיף: "זה הרגע שבו על אבן מאזן להראות שהוא מנהיג אמיתי באמצעות צעדים ברורים ומעשים. מה שדרוש כעת הוא צעדים ולא הצהרות. ישראל לא יכולה להסתמך יותר על מילים או על הצהרות ריקות מתוכן".
שר החוץ שב ואמר שישראל דוחה מכל וכל את רעיון זכות השיבה: "לא ייתכן שכשהפלסטינים רוצים לעצמם מדינה הם יבקשו להיות אזרחים של מדינה אחרת".
שלום ציין בפני באי הכנס שנערך במלון בתל אביב כי במרחק מאתיים מטר בלבד ממקום הכינוס אירע הפיגוע בפאב "מייק'ס פלייס". שלום טען שאת הפיגוע ביצעו אזרחים בריטים ממשפחות אמידות והסיבה היחידה שהם הגיעו לכאן היא הטפות במסגדים שעודדו אותם לבצע פיגועי טרור נגד ישראלים.
שר החוץ אמר בתום התדרוך לשגרירים הזרים, כי ערפאת איננו רלבנטי לתהליך השלום, וכי הוא יעשה הכל כדי שאבו-מאזן ייכשל: "אם אבו מאזן יצליח העולם כולו ישאל מדוע לא עשית זאת בעשר השנים האחרונות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
אין די בהפסקת אש. שלום
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
מתכוננים לפסגה. שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
ערפאת מכשיל אותו. אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
יחזיר את השגריר? המלך עבדאללה
צילום: רויטרס
מומלצים